6 Przepisów na Pieczonego Kurczaka

Ostatnio Zaktualizowane 3 maja, 2023 przez Aneta Florczyk

Jeśli marzy się tobie aromatyczny, z zewnątrz chrupiący, a w środku mięciutki kurczak pieczony, mam dla ciebie kilka sprawdzonych i nietrudnych przepisów.

Kurczak w różnej postaci to jedno z najczęściej pojawiających się dań na naszych stołach. Zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje drób w wielu odsłonach sprawdza się idealnie. Najwięcej czasu zajmuje w nich czekanie na upieczenie się mięsa – w tym czasie można przygotować surówki lub inne dodatki obiadowe. 

Kurczak pieczony w całości

Kurczak pieczony w całości sprawdzi się jako obiad zarówno na co dzień, jak i od święta. Nie wymaga wielu dodatków ani czasochłonnych zabiegów. Aby danie było wyśmienite, warto zadbać jednak o jakość samego kurczaka. Najlepiej wybierać kurczaka zagrodowego zamiast przemysłowego – smakuje i wygląda nieporównywalnie lepiej zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej.

Składniki: 1 kurczak o wadze około 2 kilogramów, 3 łyżki dowolnej przyprawy do kurczaka, 150 gramów masła, sól do smaku, 1 cytryna, kilka gałązek natki pietruszki, 1 kilogram ziemniaków, 3 kolby kukurydzy, 2 ząbki czosnku. 

Wykonanie: Kurczaka dokładnie myjemy, osuszamy ręcznikiem kuchenny, solimy i nacieramy z każdej strony przyprawą do kurczaka. Zawijamy w folię spożywczą i odstawiamy na kilka godzin, aby kurczak dobrze przeszedł przyprawami. Ziemniaki obieramy, kroimy na ćwiartki i gotujemy na parze przez kilka minut, aby były średnio miękkie. Kukurydze kroimy na kawałki o grubości około 2 cm. Przyprawionego kurczaka rozwijamy z folii, do jego środka wkładamy cytrynę pokrojoną na ósemki oraz gałązki natki pietruszki. Nogi kurczaka związujemy i wkładamy do dużego naczynia żaroodpornego.

Na kurczaku układamy 1/3 masła z przepisu pokrojonego na drobne kawałki. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na pół godziny. Po tym czasie naczynie wyjmujemy, przewracamy kurczaka na drugą stronę, na wierzch kładziemy kolejną 1/3 masła w kawałkach i wstawiamy na kolejne 30 minut. Po tym czasie, naczynie wyjmujemy, zlewamy tłuszcz z kurczaka i wstawiamy do piekarnika na kolejną godzinę, nie przykrywając naczynia żaroodpornego.

Po 15 minutach wokół kurczaka rozkładamy ziemniaki, kukurydzę, ząbki czosnku. Solimy, podlewamy kilkoma łyżkami tłuszczu. Gdy kurczak będzie upieczony, warto podawać go od razu. 

Chrupiący kurczak pieczony w piekarniku

Jeśli szukasz pomysłu na szybki, pyszny i niedrogi obiad, chrupiący kurczak pieczony w piekarniku będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Doskonale smakuje z różnymi dodatkami, zarówno na ciepło, tuż po przygotowaniu, jak i na zimno.

Składniki: 1 kurczak o wadze około 1,5-2 kg, 2 łyżki oleju, 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka pieprzu, 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku, pół łyżeczki kurkumy, pół łyżeczki mielonej kolendry, 1 duża cytryna, 3 ząbki czosnku, szklanka wody, łyżka oliwy z oliwek. . 

Wykonanie: Kurczaka dokładnie myjemy i osuszamy ręcznikiem kuchennym, nacieramy oliwą. Mieszamy wszystkie przyprawy, czosnek wyciskamy przez praskę. Całość mieszamy i tak przygotowaną papką nacieramy całego kurczaka. Cytrynę kroimy na pół. Sokiem z jednej połowy skrapiamy kurczaka całego z zewnątrz. Drugą połowę kroimy na półplasterki i wkładamy je do środka kurczaka. Tak przygotowane mięso wstawiamy do lodówki na kilka godzin.

Najlepiej przygotować sobie go wieczorem, dzięki temu przez noc mięso dobrze przejdzie przyprawami i będzie gotowe do pieczenia. Tak przygotowanego kurczaka wkładamy do naczynia żaroodpornego, podlewamy go szklanką wody i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Pieczemy przez 90 minut, co 15 minut podlewając wodą spod kurczaka. Po upieczeniu odstawiamy na kilka minut i od razu podajemy. Chrupiący kurczak idealnie pasuje do frytek, pieczonych ziemniaczków i dowolnych surówek. 

Kurczak pieczony na ryżu

Połącznie kurczaka z ryżem to doskonały pomysł na sycący, pełnowartościowy, a przy tym bardzo smaczny posiłek. Nasza propozycja to co dla wielbicieli doskonałego smaku i szybkiego gotowania. Kurczaka przygotujesz bardzo szybko – większość czasu zajmuje oczekiwanie na wyjęcie gotowego dania z piekarnika. 

Składniki: 1 kg mięsa z kurczaka (najlepiej cały kurczak podzielony na kawałki lub skrzydełka lub udka), 2 szklanki ryżu, 3 cebule, 3 marchewki, 100 gramów masła, 1,5 litra bulionu drobiowego (może być z kostki), 5 łyżek łagodnego keczupu,  3 ząbki czosnku, 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki, 1 łyżeczka przyprawy do drobiu, 5 łyżek oleju, sól i pieprz do smaku. 

Wykonanie: Kawałki kurczaka myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym. Mieszamy z olejem, solą i pieprzem oraz przyprawą do drobiu, a następnie odstawiamy na jakiś czas, by mięso dobrze przeszło przyprawami. Cebulę obieramy i siekamy na drobno. Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Ryż z marchewką i cebulą układamy na dnie naczynia żaroodpornego. Na to układamy kawałki kurczaka, rozkładając je równomiernie.

Bulion gotujemy z masłem, keczupem, słodką papryką, pieprzem i solą do smaku oraz z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Gdy całość jest zagotowana, wlewamy zalewę do naczynia z ryżem i kurczakiem. Całość wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni i pieczemy przez około 90 minut. Kurczak pieczony na ryżu świetnie smakuje od razu po przyrządzeniu, ale można go również odgrzać na drugi dzień – też będzie wyśmienity. 

Kurczak pieczony na butelce

Jak przygotować kurczaka, aby był soczysty, mięciutki i pełen aromatu? Doskonałym pomysłem będzie kurczak pieczony na butelce. Tak przygotowany doskonale smakuje zarówno tuż po wyjęciu z piekarnika, jak i nawet po kilku dniach, gdy na zimno wyciągamy go z lodówki. Choć może się wydawać skomplikowany w przygotowaniu, w rzeczywistości można go przyrządzić szybko i bezproblemowo. 

Składniki: 1 nieduży kurczak (maksymalnie 1,5 kilograma), piwo w butelce, 1 łyżeczka granulowanego czosnku, pół cytryny, pół łyżeczki ostrej papryki w proszku, pół łyżeczki pieprzu, 1 łyżeczka przyprawy do kurczaka, 2 łyżki oleju. 

Wykonanie: Kurczaka dokładnie myjemy i osuszamy ręcznikiem kuchennym. W naczyniu żaroodpornym mieszamy olej ze wszystkimi przyprawami, tworząc aromatyczną marynatę. Wkładamy do niej kurczaka i dokładnie go z każdej strony nacieramy, następnie na co najmniej godzinę wstawiamy do lodówki, aby mięso przeszło przyprawami. Otwieramy butelkę z piwem. Delikatnie nasadzamy na nią kurczaka w taki sposób, aby szyjka butelki wystawała ponad kurczaka. Wstawiamy całość do tego samego naczynia żaroodpornego, w którym robiona była marynata.

Tak przygotowanego kurczaka wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy przez około 90 minut. Z butelki będzie sukcesywnie wylewało się piwo i zbierało na dnie naczynia z resztkami marynaty. Takim aromatycznym płynem polewamy kurczaka co kilkanaście minut podczas pieczenia – im częściej, tym lepiej. Gotowy kurczak świetnie smakuje z ziemniakami z piekarnika, pieczywem czosnkowym i dowolną sałatką. Na zimno jest równie dobry. 

Kurczak pieczony w rękawie

Kurczak pieczony w rękawie to najprawdopodobniej najszybszy sposób na przygotowanie pysznego, soczystego kurczaka. Wystarczy kilka minut przygotowań, a następnie po prostu czekamy, aż mięso się upiecze i będzie gotowe do podania. 

Składniki: 1 średni kurczak (około 1,5 kilograma), łyżka oliwy z oliwek, 3 łyżki przyprawy do kurczaka.

Wykonanie: Kurczaka dokładnie myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym, nacieramy oliwą z oliwek, a następnie wcieramy dokładnie w całego kurczaka przyprawę. Całość odstawiamy do lodówki, najlepiej na kilka godzin, aby mięso przeszło przyprawą. Gotowego kurczaka wkładamy do rękawa do pieczenia, zamykamy z obu stron i wkładamy do naczynia żaroodpornego. Pieczemy w temperaturze 200 stopni przez 75 minut. po tym czasie rozcinamy rękaw i pieczemy jeszcze przez 15 minut. Dzięki temu skórka ładnie się przyrumieni, a kurczak z zewnątrz będzie chrupiący. 

Kurczak pieczony z warzywami

Pomysł na kurczaka z warzywami spodoba się każdemu – to pyszne, sycące danie, które doskonale smakuje jako główny posiłek na ciepło, ale można je również zjeść na zimno. Przygotowanie dania jest na tyle proste, że poradzi sobie z tym każdy, nie tylko wielki miłośnik gotowania.

Składniki: 1 średni kurczak (około 1,5 kilograma), 5 łyżek oliwy, 1 łyżeczka mielonego pieprzu, 1 łyżeczka świeżej, posiekanej bazylii, 1 łyżeczka soli, 2 cebule, 2 średnie marchewki, 1 jabłko, q główka czosnku, 150 gramów pieczarek. 

Wykonanie: Kurczaka dokładnie myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Cebulę obieramy i kroimy w ósemki. Marchew obieramy i kroimy na dosyć duże kawałki. Jabłka nie obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w ósemki tak samo, jak cebulę. Czosnek przekrajamy w poprzek na pół. Oliwę mieszamy z posiekaną bazylią, solą i pieprzem. Tak powstałą marynatą nacieramy całego kurczaka na wierzchu i w środku. Do środka wkładamy kawałki czosnku z jednej przekrojonej połówki, 2 kawałki jabłka i kilka kawałków marchewki.

Związujemy nóżki. Na dno naczynia żaroodpornego wkładamy pozostałe warzywa i pokrojone w dużą kostkę pieczarki. Całość polewamy resztą marynaty i na warzywa kładziemy kurczaka. Pieczemy przez 90 minut w temperaturze 180 stopni. Podajemy kurczaka od razu po przygotowaniu ze wszystkimi warzywami, z którymi się piekł. 

Ile kalorii ma pieczony kurczak?

Kurczak pieczony ma około 250 kcal w 100 gramach. Kaloryczność może się różnić w zależności od części kurczaka. Najmniej kcal ma pierś, najwięcej skrzydełka i udka. 

Jak przyprawić kurczaka do pieczenia w całości?

Kurczaka do pieczenia w całości nacieramy oliwą, solą i pieprzem oraz przyprawą z kurczaka. Można również dodać dowolne, ulubione zioła w proszku. 

Ile czasu piecze się kurczak w piekarniku?

Kurczaka w całości pieczemy w piekarniku przez około 90 minut w temperaturze 180-200 stopni. 

5/5 - (2 votes)
Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Kurczak pieczony w całości
Autor
Opublikowane
Czas gotowania
Średnia ocena
3.51star1star1star1stargray Based on 3 Review(s)
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023