Pomysły Na Pasztet Domowy
Ostatnio Zaktualizowane 20 maja, 2023 przez Aneta Florczyk
Sprawdzony przepis na pasztet domowy możesz znaleźć wśród poniższych propozycji – wersji jest kilka, każda tak samo smaczna.
Domowy, własnoręcznie przyrządzony pasztet to doskonała alternatywa dla wszystkich tego rodzaju kupowanych produktów. Jest nie tylko pyszny i sycący, ale również możemy mieć pewność, ile jest mięsa w mięsie. W odróżnieniu od domowego pasztetu, w tym kupowanym często pojawiają się wypełniacze oraz sporo niepożądanych dodatków. Tymczasem gdy robimy pasztet samodzielnie, możemy mieć pewność, że znajduje się w nim sto procent dobrego mięsa.
Spis treści
Przepisy na pasztet domowy
Wśród przepisów na pasztet domowy można znaleźć propozycje dla miłośników wieprzowiny, drobiu, a także przepisy na pasztet z różnych rodzajów mięsa. Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i upodobań, a także od tego, jak bardzo kaloryczny ma być nasz domowy wyrób. W jednych recepturach na liście składników znajdziemy dosyć tłuste podgardle i boczek, w innych mięso drobiowe. Bez względu na rodzaj mięsa, gotowy pasztet domowy będzie smakował wyśmienicie. Gdy raz go upieczesz, z pewnością nigdy już nie będziesz kupować gotowego pasztetu.
Pasztet domowy pieczony z mięsa mieszanego
Składniki: 600 gramów łopatki wieprzowej, 2 uda z kurczaka, 200 gramów wątróbki drobiowej, 200 gramów surowego boczku, 100 gramów słoniny, 2 małe marchewki, 2 korzenie pietruszki, kawałek pora, 4 cebule, 4 ząbki czosnku, 6 łyżek majeranku, 2 łyżki oleju, 2 surowe jajka, 4 łyżki bułki tartej, sól i pieprz do smaku.
Wykonanie: Łopatkę wieprzową, udka z kurczaka surowy boczek dokładnie myjemy, wrzucamy do garnka razem z obraną marchewką, pietruszką i porem. Gotujemy przez około godzinę na średnim ogniu. Cebulę obieramy i kroimy w piórka, rozgrzewamy olej na patelni, wrzucamy cebulę z wątróbką i podsmażamy do zeszklenia cebuli. Odstawiamy do wystygnięcia. Do miski wrzucamy wcześniej ugotowane mięso i warzywa, przedtem obierając kurczaka z kości.
Dorzucamy wątróbkę z cebulką oraz pokrojoną w kostkę cebulkę. Całość dwukrotnie mielimy w maszynce do mielenia mięsa na gładką masę. Dodajemy do niej jajko, majeranek, przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku oraz doprawiamy solą i pieprzem. Wszystko dokładnie mieszamy, aby składniki idealnie ze sobą się połączymy. Do upieczenia pasztetu z podanej ilości składników potrzebne będą dwie długie keksówki.
Blachy smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą, wylewamy masę mięsną i dokładnie rozprowadzamy, wygładzając wierzch. Pasztet pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni przez około godzinę. Po przestygnięciu wstawiamy do lodówki.
Pasztet domowy wieprzowy
Składniki: 500 gramów wątroby wieprzowej, 600 gramów łopatki wieprzowej, 1 kg podgardla wieprzowego bez skóry, 2 marchewki, 2 cebule, 5 ząbków czosnku, 3 łyżki bułki tartej, 2 jajka oraz przyprawy: 1 płaska łyżeczka pieprzu czarnego, 1 łyżeczka pieprzu ziołowego, 1 łyżeczka gałki muszkatołowej, 2 łyżki majeranku, pół łyżeczki mielonego liścia laurowego, 1/3 łyżeczki mielonego ziela angielskiego, sól.
Wykonanie: łopatkę i podgardle kroimy na kawałki, wrzucamy do garnka razem z marchwią i cebulą, gotujemy w lekko posolonej wodzie przez około godzinę. Wątrobę wieprzową kroimy w dużą kostkę, przepłukujemy kilka razy w zimnej wodzie. Gdy gotowane mięso jest już gotowe, wykładamy je do dużej miski, a gorącym wywarem zalewamy wątrobę, przykrywamy ją i parzymy przez pół godziny. Po tym czasie wątrobę odcedzamy i razem z pozostałym mięsem oraz warzywami mielimy w maszynce do mięsa. Można raz, ale pasztet zdecydowanie lepszą konsystencję będzie miał, gdy mięso zmielimy dwa razy.
Do zmielonego mięsa dodajemy wszystkie przyprawy oraz przeciśnięty przez praskę czosnek, a także bułkę tartą oraz żółtka z jajek. Całość bardzo dokładnie mieszamy. Białka ubijamy na sztywną pianę i dodajemy do masy pasztetowej. W razie potrzeby doprawiamy jeszcze do smaku solą. Masę pasztetową przelewamy do wysmarowanej tłuszczem blachy – może być jedna duża lub dwie mniejsze. Po wlaniu i rozprowadzeniu masy warto blachę kilka razy uderzyć o blat stołu lub o podłogę, dzięki temu pasztet jeszcze dokładniej się ubije. Wypełnioną blachę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez około 50 minut.
Pasztet domowy drobiowy
Składniki: 4 udka z kurczaka, pół kilo udźca lub fileta z indyka, 400 gramów wątróbki drobiowej, 3 małe marchewki, 2 cebule, 2 nieduże pietruszki (korzenie), 4 jajka, 4 liście laurowe, 5 kulek ziela angielskiego, 1 czerstwa bułka, po szczypcie soli, pieprzu, imbiru i szałwii.
Wykonanie: Mięso z kurczaka i indyka dokładnie płuczemy, marchew i pietruszkę obieramy. Całość wrzucamy do dużego garnka, dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Lekko podlewamy wodą, aby mięso nie przywarło do dna i gotujemy na niedużym ogniu przez około godzinę, aż mięso będzie miękkie. Po ugotowaniu czekamy, aż mięso wystygnie i dokładnie obieramy wszystkie elementy od kości, usuwając także wszystkie chrząstki i twarde elementy. Cebule obieramy i kroimy w kostkę, a następnie wrzucamy na patelnię wraz z wątróbką drobiową i podsmażamy do miękkości.
Wszystkie składniki następnie dwukrotnie mielimy w maszynce do mięsa. Do gotowej, zmielonej masy dodajemy czerstwą bułkę, namoczoną w bulionie, z którego wyjęliśmy mięso. Następie dodajemy żółtka oraz mielony imbir i szałwię do smaku. Całość dokładnie mieszamy, białka jajek ubijamy na sztywną pianę i mieszamy z masą pasztetową. Gdy pasztet jest już gotowy do pieczenia, wkładamy masę do wyłożonych papierem foremek i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 90 minut. po upieczeniu pozostawiamy pasztet w otwartym piekarniku do wystudzenia.
Jak zrobić pasztet domowy?
Pasztet domowy jest dosyć czasochłonny i wymaga nieco pracy. Najpierw wybrany zestaw mięs gotujemy, później mielimy, przyprawiamy i przez około półtorej godziny pieczemy. Przepisy na pasztet domowy mogą się nieco od siebie różnić, jednak sposób wykonania jest zawsze dosyć podobny.
Jak przechowywać pasztet domowy?
Pasztet domowy przechowujemy w warunkach chłodniczych, czyli w lodówce, maksymalnie przez kilka dni. Jeśli mamy go całkiem sporo, można podzielić go na mniejsze kawałki, zawinąć w folię aluminiową i zamrozić. Wtedy wystarczy wyjąć wieczorem zamrożony kawałek pasztetu, by rano mieć doskonały, domowy wyrób na kanapki i nie tylko.
Ile piec pasztet domowy?
Pasztet domowy, w zależności od przepisu, pieczemy przez około 60-90 minut. Warto pilnować temperatury pieczenia, podanej w przepisie – jeśli pasztet zbyt długo będzie w piekarniku, może okazać się zbyt przesuszony.
Jakie mięso na pasztet domowy?
Na pasztet domowy można wykorzystać wiele rodzajów mięsa – może to być łopatka wieprzowa, podgardle, boczek, wątroba wieprzowa lub wątróbki drobiowe, a także udka z kurczaka oraz udziec z indyka. Bez względu na to, jakie mięso dorzucisz do pasztetu, na pewno wyjdzie doskonały w smaku.