Czy Można Jeść Lody Na Diecie Odchudzającej?

Ostatnio Zaktualizowane 25 czerwca, 2019 przez Aneta Florczyk

Diety odchudzające kojarzą się z wieloma restrykcjami, zakazami i ograniczeniami w spożywaniu wielu produktów, które lubimy i bez których trudno nam się obejść. Jednym z takich produktów są lody, które szczególnie w sezonie letnim spożywamy w dużych ilościach. Nie ma co się oszukiwać – lody do produktów dietetycznych raczej nie należą i ich nadmiar z pewnością nie jest korzystny dla naszego zdrowia. Pojawia się więc pytanie, czy choć raz na jakiś czas można zjeść lody na diecie?

O jedzeniu lodów na diecie i ich wartościach dietetycznych można, szczególnie w internecie przeczytać sporo różnych teorii, które nie zawsze są zgodne z prawdą. Jedna z nich głosi, że jedzenie lodów odchudza, gdyż organizm musi spalić więcej kalorii podczas przetwarzania produktów o tak niskiej temperaturze.

Owszem, chłodne potrawy czy napoje pobudzają nasz metabolizm do zwiększonego wysiłku i poprawiają procesy trawienne, jednak nie ma żadnych naukowo potwierdzonych dowodów na to, że na trawienie lodów organizm zużywa więcej kalorii niż w tych lodach się znajduje. Pogląd, jakoby lody miały właściwości odchudzające, możemy sobie włożyć między bajki. Wystarczy spojrzeć na skład lodów, by na własne oczy przekonać się, że mają one niewiele wspólnego z produktami dietetycznymi. 

Lodów z pewnością nie można zaliczyć do produktów dietetycznych, jednak też nie należy ich demonizować. W porównaniu do kaloryczności ciastek czy batoników wypadają całkiem nieźle. Podczas gdy w 100 gramach ciastek czy czekolady mamy ponad 500 kcal, a jeden mały batonik to około 250 kcal, lody mają kaloryczność na poziomie około 120-150 kcal w 100 gramach.

Oczywiście, mówimy tu o zwykłych lodach śmietankowych bez bakalii czy czekoladowej polewy. Lody na diecie odchudzającej są więc lepszym rozwiązaniem niż sięganie po inne, bardziej kaloryczne słodkości.

Tłuszcze i cukry proste

Lody najczęściej wytwarzane są z mleka, proszku mlecznego, cukru oraz śmietany. W tradycyjnych przepisach w lodach znajdowały się też jajka, jednak obecnie większość producentów unika jajek ze względu na duże ryzyko wystąpienia salmonelli. Jak widać po składzie, lody to przede wszystkim cukry proste i tłuszcze, czyli połączenie, które niemal gwarantuje nam przyrost wagi.

Jeśli ktoś zastanawia się, czy można jeść lody na diecie, po przeczytaniu składu może mieć już odpowiedź. Oczywiście, wszystko zależy od rodzaju diety. Jeśli dieta polega na ograniczeniu liczby dostarczanych kalorii, lody nie będą dobrym rozwiązaniem. Ale chociażby dieta ketogenna, która polega na ograniczaniu węglowodanów, nie jest już tak restrykcyjna. Na lody można sobie pozwolić, pod warunkiem, że w swoim składzie zamiast cukru mają substancje słodzące.

A co z dietetycznymi sorbetami?

Wiele osób na diecie wybiera mniej kaloryczną alternatywę dla zwykłych lodów mleczno-śmietankowych, czyli sorbety. Są one produkowane z soków owocowych i wody, jest więc oczywiste, że mają mniej kalorii. Zawierają jednak całe mnóstwo cukrów prostych – nie tylko z soków, ale również z dodawanego w czasie produkcji cukru. Nadmiar sorbetów również nie jest wskazany na diecie.

Duża ilość cukrów prostych powoduje szybki i gwałtowny wyrzut insuliny do krwi. Szybko i na krótko dostajemy dawkę energii, a w krótkim czasie znów jesteśmy głodni. Z sorbetami na diecie też więc nie należy przesadzać, bo mogą być przyczyną powstawania napadów głodu i nieustannego podjadania. Im mniej cukrów prostych podczas odchudzania, tym lepiej dla naszego organizmu.

Lody na diecie dostarczają wapnia i fosforu

Mówiąc jedynie o kaloryczności lodów i ich zawartości cukrów oraz tłuszczów można by stwierdzić, że są one najgorszym złem całego dietetycznego świata. Nic bardziej mylnego – lody mają też swoje dobre strony. Przede wszystkim, ze względu na wysoką zawartość produktów mlecznych są bardzo dobrym źródłem wapnia i fosforu.

To dobra informacja szczególnie dla najmłodszych. Dzieci w okresie swojego rozwoju, dla prawidłowej budowy kości i zębów, potrzebują spory dawek wapnia  fosforu. Najczęściej jednak te składniki mineralne znajdują się w tych produktach, na które najmłodsi mocno kręcą nosem. Z drugiej strony – składników mineralnych w lodach nie jest aż tak wiele, aby jeść je codziennie. 

Łatwo przyswajalne białko

Dużą zaletą lodów jest też ich wysoka przyswajalność przez nasz organizm. W lodach znajdują się białka mleka, które mają wysokie właściwości biologiczne. Zawierają one wszystkie niezbędne nam aminokwasy egzogenne, czyli takie, których nasz organizm nie wytwarza, ale które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.

W lodach znajdziemy też większość witamin z grupy B, a w sorbetach owocowych także witaminę C, A i E. Jednak ich ilości nie są na tyle duże, by skłaniały do codziennego spożywania lodów. 

Jakie lody na diecie?

Aby dieta odchudzająca nie była katorgą, warto sobie raz na jakiś czas pozwolić na lody. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie ma dietetycznych lodów i zawsze będzie to dodatkowa dawka kalorii. Można jednak liczbę tych kalorii ograniczyć – wystarczy wybierać zwykłe lody waniliowe lub śmietankowe bez czekolady, bakalii, żadnych posypek i bez polewy.

Dzięki temu można ograniczyć kaloryczność lodów nawet o połowę. Warto też zrobić domowe lody. Dzięki temu będziemy mieć kontrolę nad tym, co w lodach się znajduje i nad ich kalorycznością. W internecie można znaleźć całe mnóstwo zdrowych przepisów na lody na bazie mleka zwierzęcego lub roślinnego.

Jeśli dodatkowo zamienimy cukier na niemal pozbawione kalorii słodziki, domowe lody na diecie mogą być dobrym pomysłem na smaczny i sycący posiłek. Brak cukru z pewnością korzystnie wpłynie nie tylko na odchudzanie, ale również na stan naszych zębów.

Zamiast zaplanowanej przekąski

Lody na diecie odchudzającej należy włączyć do liczby kalorii zaplanowanych na dany dzień. Nie traktuj więc ich jak przekąski, którą możesz sobie zjeść o dowolnej porze i w dowolnych ilościach. Najlepiej jedną z przekąsek w ciągu dnia (II śniadanie lub podwieczorek) zamienić na jednego loda.

Dzięki temu można cieszyć się smakiem mrożonych słodkości bez większych wyrzutów sumienia, że łamiemy zasady diety lub dostarczamy organizmowi zbyt wiele kalorii. Pamiętaj jednak, aby jeść lody okazjonalnie, raz na jakiś czas. Umiar i zdrowy rozsądek są podstawą każdej diety. Zbyt często zastępowanie posiłków lodami też nie będzie zbyt korzystne dla organizmu. 

O lodach podczas odchudzania warto jednak pomyśleć dopiero po adaptacji czyli wtedy, gdy już mamy nieco ugruntowane nowe nawyki żywieniowe i nasz organizm przyzwyczaił się do trybu życia na diecie. W ciągu kilku pierwszych tygodni odchudzania lepiej jest unikać lodów oraz innych pokus, które mogłyby zniweczyć efekty odchudzania zanim jeszcze by się one pojawiły. 

Poniżej bardzo dobra alternatywa dla lodów, która możliwa jest dzięki zastosowaniu diety ketogenicznej:

Lodowe lizaki

Ilość węglowodanów: 5 g

Składniki:

  • 225 g  mango 
  • 225 g  truskawek
  • 240 ml jogurtu greckiego naturalnego
  • 120 ml śmietanki 30-36%
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Wykonanie:

  • Włóż wszystkie składniki do blendera i zmiksuj
  • Masę przelej do foremek i wstaw do zamrażarki
    Podawaj w formie lodów lub mrożonych lizaków. 
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023