Dieta Ketogeniczna – Produkty Dozwolone: Co Jeść, a Czego Unikać?
Ostatnio Zaktualizowane 26 sierpnia, 2023 przez Aneta Florczyk
Jeśli podobają się Tobie założenia diety ketogenicznej i skłaniają Cię one do rozpoczęcia odchudzania, warto na początku zapoznać się szczegółowo z produktami, które na diecie są dozwolone oraz tymi, które są absolutnie zakazane. Ścisłe trzymanie się tych wytycznych pozwala utrzymać organizm w stanie ketozy, w którym regularnie traci się kilogramy.
Zamów: Indywidualna Dieta Ketogeniczna ===>
Przygotowanie do każdej diety polega przede wszystkim z zapoznaniu się z jej zasadami. Nie inaczej jest w przypadku diety niskowęglowodanowej, której podstawowym założeniem jest ograniczenie węglowodanów.
Dlaczego to takie ważne? Organizm bardzo szybko spala węglowodany, gdyż są one podstawowym paliwem energetycznym dla organizmu. Jeśli jest ich niewiele w pożywieniu, organizm musi znaleźć inne źródło energii, którym są ciała ketonowe pochodzące z rozkładu tłuszczu zgromadzonego w tkankach naszego ciała. Im mniej węgli, tym lepiej dla diety – szybciej wprowadzimy organizm w stan ketozy, co pozwoli na regularne gubienie nadmiaru kilogramów.
Podstawowa zasada – jak najmniej węglowodanów
W diecie niskowęglowodanowej, jaką jest dieta ketogeniczna produkty dozwolone są mocno zróżnicowane – stawiamy przede wszystkim na tłuszcze w różnej postaci oraz w umiarkowanej ilości na białka. Ograniczamy natomiast maksymalnie cukry proste. To one są źródłem najłatwiej przyswajalnych węglowodanów. Dopóki jemy je w dużych ilościach, nasz organizm nie widzi potrzeby, by sięgać do rezerw zgromadzonych w tkance tłuszczowej.
Dieta Ketogeniczna – Jakie Produkty Są Dozwolone
Na diecie ketogennej można jeść przede wszystkim mięso w każdej postaci, tłuszcze roślinne i zwierzęce, jajka, tłusty naturalny nabiał, a także orzechy, nasiona, tłuste owoce, takie jak awokado. Węglowodany w diecie dostarczamy przede wszystkim w postaci warzyw o niskiej zawartości węglowodanów. Są to praktycznie wszystkie warzywa, które rosną nad ziemią – warzywa okopowe typu buraki, ziemniaki czy marchewka zawierają spore ilości cukrów.
Tutaj sprawdzisz dokładnie jakie warzywa można jeść na diecie keto
Warto też unikać roślin strączkowych, w których nasionach znajduje się dosyć dużo węglowodanów. Pozostałe warzywa, oczywiście w umiarkowanych ilościach i w połączeniu z produktami tłuszczowymi można spożywać praktycznie codziennie.
Co konkretnie można jeść na diecie ketogenicznej?
Oto lista produktów, które można jeść na diecie keto:
Mięso: czerwone o dowolnej zawartości tłuszczu (wieprzowina i wołowina), kurczaki, indyki, kaczki, dziczyzna, ale ze sprawdzonego źródła.
Ryby: tłuste i chude ryby morskie i słodkowodne, pochodzące przede wszystkim ze sprawdzonych hodowli lub od dobrych dostawców. Owoce morza w każdej postaci.
Jajka: w każdej postaci: gotowane na twardo, miękko, w koszulkach, smażone, sadzone czy pod postacią omletu.
Nabiał: ser żółty i ser biały, serek wiejski, śmietana, jogurty naturalne pełnotłuste, śmietanka lub mleko skondensowane do kawy
Tłuszcze: masło, awokado, oliwa z oliwek, olej kokosowy, lniany, rzepakowy, z pestek dyni, z czarnuszki, majonez. Tłuszcze powinny być jak najlepszej jakości. Można stosować także olej palmowy, ale w umiarkowanych ilościach.
Orzechy, nasiona i pestki: orzechy włoskie, piniowe, brazylijskie, macadamia, nerkowce, migdały, nasiona chia, sezam, siemię lniane, pestki dyni i nasiona słonecznika.
Warzywa: wszystkie poza strączkowymi, rosnące nad ziemią, w szczególności warzywa zielone liściaste.
Dieta ketogeniczna – produkty zakazane
W przypadku diety niskowęglowodanowej oczywiste jest, że na wstępie trzeba z niej wykluczyć wszystkie produkty zawierające dużą ilość węglowodanów. Są to więc między innymi: pieczywo w każdej postaci, makaron, ryż, kasze, różnego rodzaju płatki śniadaniowe.
Co więcej, sporo węglowodanów znajduje się też w większości owoców, dlatego należy spożywać je na diecie jedynie okazjonalnie, wybierając te, w których zawartość cukrów nie jest zbyt wysoka: maliny, borówki, jagody.
Dieta ketogeniczna kategorycznie zakazuje wszelkich słodyczy pod każdą postacią. Ciasteczka, batoniki, słodkie i słone przekąski, a także czekoladę należy wykluczyć z diety, gdyż są bombami kalorycznymi, które dodatkowo zawierają sporo pustych kalorii, nie dostarczających naszemu organizmowi żadnych cennych substancji.
Warto pamiętać, że na diecie ketogenicznej nawet jeden batonik czy kilka ciasteczek może wybić organizm ze stanu ketozy, co zniweczy wszystkie dotychczas włożone wysiłki.
Jeśli koniecznie musimy zjeść coś słodkiego, warto skorzystać ze specjalnych przepisów dla osób na diecie niskowęglowodanowej. Można bowiem znaleźć doskonałe przepisy na keto-desery: lody, ciastka, batoniki i inne przekąski. Są one robione z produktów dozwolonych na diecie ketogenicznej, a zamiast cukru stosuje się bezcukrowe zamienniki słodkiego smaku, między innymi różnego rodzaju słodziki.
Unikaj słodkich napojów
W trakcie diety niskowęglowodanowej trzeba też zwracać uwagę na to, co pijemy. Dozwolone są kawa, herbata czarna, owocowa i ziołowa, a także dowolne ilości niegazowanej wody mineralnej. Wszystkie napoje należy pić bez cukru, a jeśli nie jesteśmy w stanie wypić kawy czy herbaty gorzkiej, wtedy warto zaopatrzyć się w słodziki.
Zakazane na diecie niskowęglowodanowej są natomiast wszystkie słodkie soki czy gazowane napoje. Zawierają one bowiem nie tylko mnóstwo cukru, ale również sporo szkodliwych substancji chemicznych, które nie są obojętne dla naszego organizmu.
Można natomiast zamiast soków owocowych robić sobie koktajle warzywne na bazie wody oraz dozwolonych na diecie ketogenicznej warzyw oraz nasion. To dobry pomysł na sycącą przekąskę w ramach drugiego śniadania lub podwieczorku.
Co z alkoholem?
Alkohol z diety najlepiej jest całkowicie wykluczyć, gdyż zawsze są to dodatkowe, puste kalorie, które nie dostarczają organizmowi żadnych składników odżywczych. Mocno niewskazane na diecie ketogenicznej są kolorowe drinki, gdyż zawierają one mnóstwo cukrów prostych. Dozwolone na diecie jest wytrawne wino białe lub czerwone. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na jedną lampkę.
Nie trzeba liczyć kalorii
Wiele diet odchudzających to mocno restrykcyjne systemy odżywiania, które bazują na znacznym ograniczeniu dostarczanych do organizmu kalorii. Diety typu 1000 czy 1500 kcal owszem, dają dobre i widoczne efekty, jednak szybko po ich zakończeniu pojawia się efekt jojo i nadwaga wraca z nawiązką.
W przypadku diety ketogenicznej jest inaczej – kalorii liczyć czy nadmiernie się ograniczać nie trzeba. Jednak już po kilku dniach przebywania na diecie można zauważyć, że jemy mniej, gdyż szybciej jesteśmy syci. Dobrze zaplanowana dieta ketogeniczna pozwala więc nie tylko jeść zdrowiej, ale również sporo mniej.
Zakazy, które nie ograniczają
Choć na diecie ketogenicznej sporo jest produktów zakazanych, jeszcze więcej jest dozwolonych. Można więc bez problemu komponować smaczne, sycące i pożywne dania z niewielką ilością węglowodanów. Już po kilku dniach stosowania takiej diety okaże się, że cukier wcale nie jest nam potrzebny i doskonale radzimy sobie bez słodkiego smaku.
Dieta ketogeniczna jest naprawdę smaczna, sycąca i pełna wartościowych składników odżywczych. Jeśli będziemy urozmaicać nasz jadłospis i codziennie przygotowywać świeże posiłki, nie trzeba się obawiać, że w czasie diety pojawią się jakiekolwiek braki czy niedobory składników mineralnych lub witamin.
Dieta jest kompletna i sprawdza się nie tylko jako sposób na zgubienie zbędnych kilogramów, ale również jako system odżywiania, który można z powodzeniem stosować do końca życia.
Jeżeli potrzebujesz pomocy ze startem diety ketogenicznej w poniższym linku znajdziesz moją ofertę: