fbpx

Dieta Ketogeniczna a Kalkulator Kalorii – Czy Musimy Liczyć Kalorie Na Tej Diecie?

Jeśli ktoś kiedykolwiek liczył kalorie na diecie odchudzającej, doskonale zdaje sobie sprawę, jakie to uciążliwe i denerwujące zadanie. Trudno jest przecież oszacować wartość kaloryczną niektórych potraw. Myślałam, że wszystkie diety opierają się przede wszystkim na ograniczaniu kalorii i zaprzyjaźnieniu się z kalkulatorem.

Okazuje się jednak, że można jeść prawie bez ograniczeń, a jednocześnie gubić zbędne kilogramy.  Choć początkowo nie wierzyłam, sama jestem doskonałym przykładem. Dieta ketogeniczna pomogła mi zrzucić zbędne kilogramy póki co bezpowrotnie.

===========>PLAN ŻYWIENIOWY NA 2 MIESIĄCE<==========

Dieta ketogeniczna jest systemem odżywiania, który na pierwszy rzut oka niewiele ma wspólnego z dietą. Jednak został on opracowany przez lekarzy i specjalistów od odżywiania, a przy tym stosowany jest od wielu lat i mnóstwo osób dzięki niemu zgubiło zbędne kilogramy i poprawiło swoje zdrowie i kondycję fizyczną.

Można więc mieć pewność, że przynosi trwałe efekty, a nie tylko chwilową i krótkotrwałą utratę wagi. Zanim podjęłam się wejścia w dietę ketogeniczną, przez wiele lat katowałam się na różnych dietach, a moja waga raz spadała, a raz rosła. Restrykcyjne diety odchudzające i rzucanie się na jedzenie po zakończeniu diety spowodowały całkowite rozregulowanie mojego metabolizmu. A przez to każde kolejne podejście do kolejnej diety-cud było coraz trudniejsze, a kilogramy – jeśli w ogóle spadały – robiły to bardzo powoli.

Dietę warto zacząć od zdobycia wiedzy

O diecie ketogenicznej przeczytałam kilka lat temu na którejś z anglojęzycznych stron z opisami diet. Na pierwszy rzut oka wydawała mi się mało prawdopodobna, jednak nie ma co ukrywać – bardzo mi się spodobała. W dużym skrócie, jest to dieta ograniczająca do minimum ilość spożywanych węglowodanów na rzecz dobrych tłuszczów oraz umiarkowanej ilości białka.

Krótko mówiąc, można jeść praktycznie wszystko, co nie zawiera węglowodanów. Lista produktów dozwolonych na diecie ketogenicznej jest zdecydowanie dłuższa niż lista zakazanego jedzenia, co może dodatkowo motywować. Mnie przekonało.

Oczywiście, nie przystąpiłam do diety z marszu. Najpierw zdobyłam sporo wiedzy na temat tego, jak działa dieta i jak funkcjonuje nasz organizm, gdy wyeliminuje się z pożywienia większość węglowodanów. Potem nauczyłam się listy produktów dozwolonych i zakazanych, aby łatwiej było komponować posiłki.

Okazuje się, że na diecie można jeść prawie zupełnie normalnie, a większość dań to naprawdę smaczne i zdrowe propozycje. Dietę zaczęłam od dwóch dni głodówki, a potem przeszłam na eliminowanie wszystkich węglowodanów. Od początku nie liczyłam kalorii i mogłam zapomnieć o wszelkich kalkulatorach kalorycznych.

Bez liczenia i ciągłego skupiania się na tym, ile kalorii właśnie się zjadło, odchudzanie jest naprawdę łatwiejsze.

Utracone kilogramy nie wracają

Odchudzałam się na diecie ketogenicznej przez dokładnie pół roku. Zgubiłam w tym czasie całą nadwagę, z którą walczyłam latami. Udało mi się pozbyć 20 kilogramów i choć było to już rok temu, nadal trzymam wagę i nie dopadł mnie efekt jojo.

Sukces tej diety tkwi w tym, że nie trzeba jej kończyć i można ją stosować praktycznie do końca życia. Nie jest więc to typowa dieta redukcyjna, po której wraca się do normalnego odżywiania, ale fajny system jedzenia, który sprawdza się przez długie lata.

Na diecie ketogenicznej od samego początku podobało mi się, że nie trzeba liczyć kalorii ani ich restrykcyjnie ograniczać. Doskonale wiedziałam, że diety typu 1000 czy 1200 kcal działają do momentu, gdy się ich ściśle trzyma, a potem przychodzi jojo.

Długotrwała dieta ograniczająca kalorie przestawia bowiem metabolizm na tryb głodu i magazynowania, przez co zamienia on w tkankę tłuszczową wszystko, co mu się dostarcza. W diecie ketogenicznej jest inaczej. Oczywiście, trzeba się trzymać liczby posiłków oraz pór ich jedzenia, ale nie trzeba pilnować liczby kalorii.

Dieta ketogeniczna kalkulator kalorii traktuję jako coś zupełnie niepotrzebnego.

Nie ma potrzeby ograniczać kalorii

Gdy zaczęłam dietę ketogeniczną, byłam pełna sceptycyzmu, bo trudno było mi uwierzyć, że można jeść boczek, masło, majonez czy tłuste mięso, a jednocześnie gubić kilogramy. Nie mieściło mi się w głowie, że nie trzeba liczyć kalorii, a waga będzie spadać. Dopóki nie zaczęła spadać.

Początkowo cieszyłam się, że mogę jeść praktycznie bez ograniczeń, potem okazało się, że sama się ograniczam. Bo na diecie niskowęglowodanowej znika uczucie głodu, dzięki czemu niewielka objętość posiłku zaczyna w zupełności wystarczać, aby się najeść.

Zaczęłam więc zupełnie nieświadomie i niezauważenie zmniejszać swoje posiłki, bo najadałam się mniejszymi porcjami. Dieta niskowęglowodanowa pozwala przede wszystkim uniknąć głodu, który prowadzi do podjadania, szczególnie wieczorową porą. 

Nie da się zjeść dużo tłuszczów

Dieta ketogeniczna nie wymaga stosowania kalkulatorów i liczenia kalorii, bo osoby na diecie same, zupełnie niepostrzeżenie nakładają sobie te ograniczenia. Nie da się przecież zjeść nieograniczonej ilości jajek, czerwonego mięsa czy masła.

Najciekawsze jednak w tym wszystkim jest to, że dieta naprawdę pełna tłuszczów daje lepsze rezultaty, jeśli chodzi o odchudzanie niż wszystkie restrykcyjne diety, jakie znałam do tej pory. Od kiedy jestem na diecie niskowęglowodanowej, nie liczę kalorii i nie mam obsesji na punkcie kaloryczności spożywanych posiłków.

A pomimo to trzymam wagę i od momentu, gdy uzyskałam moją docelową wagę nie przytyłam ani kilograma. Nadal odżywiam się w zgodzie z podstawowymi zasadami diety, choć od czasu do czasu zdarza mi się zjeść jakieś węglowodany. Nie powodują one jednak przyrostu wagi. Najbardziej cieszy mnie to, że pomimo iż nie liczy się kalorii i nie panuje nad ich ilością w posiłkach, dieta jest skuteczna i nie ma efektu jojo.

Z zakazami można żyć

Jeśli chcesz schudnąć trwale, bezpiecznie, a jednocześnie bez głodowania i chęci podjadania, dieta ketogeniczna to sprawdzone i skuteczne rozwiązanie. Opiera się na restrykcyjnych zasadach, ale można na nich wytrwać bez większego problemu.

W diecie niskowęglowodanowej zakazane są makarony, kasze, chleb i produkty mączne, a także wszelkie słodycze – ciastka, czekolada, batoniki, słodkie i słone przekąski. Trzeba też unikać cukru w napojach. Słodzenie herbaty jest zakazane. Choć na początku brak cukru wydaje się uciążliwy, z dnia na dzień ochota na słodkie staje się coraz mniejsza, aż w końcu całkowicie mija.

Dieta ketogeniczna to idealne rozwiązanie dla osób, które nieustannie liczą kalorie, ograniczają ich liczbę w codziennych posiłkach, a i tak nie są w stanie zrzucić balastu kilogramów. Warto spróbować, bo efekty są szybko widoczne i trwałe.

===========>PLAN ŻYWIENIOWY NA 2 MIESIĄCE<==========