Dieta Ketogeniczna Opinie i Efekty: Ile Można Schudnąć?

Ostatnio Zaktualizowane 20 grudnia, 2023 przez Aneta Florczyk

efekty odchudzania z dietą keto

Dowiesz się tutaj jakie są efekty stosowania diety keto po tygodniu oraz po miesiącu, jakie są opinie o tej diecie oraz skutki uboczne tej diety.

Dieta ketogeniczna uznawana jest za jedną z najbardziej restrykcyjnych, a jednocześnie wyjątkowo skutecznych diet. Zanim zdecydujesz się na przejście na dietę i zmianę systemu odżywiania, warto zapoznać się z efektami diety keto oraz opiniami osób, które właśnie się na niej odchudzają lub już sporo schudły. Z tym nie powinno być większego problemu – na forach internetowych  w grupach dyskusyjnych aż się roi od przeróżnych opinii na temat odżywiania z ograniczeniem węglowodanów.

Dieta keto przed i po: podsumowanie

Dieta ketogeniczna przynosi widoczne efekty w postaci utraty masy ciała i poprawy stanu zdrowia, takie jak obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cukru, już po miesiącu stosowania. Jednakże, należy być świadomym potencjalnych skutków ubocznych i indywidualnych reakcji organizmu, co podkreśla znaczenie indywidualnego podejścia i możliwej konsultacji z dietetykiem.

Efekty Pana Artura na diecie keto:

Zamów: Indywidualna Dieta Ketogeniczna ===>

Przeglądając fora internetowe można natknąć się na wiele opinii na temat diety ketogenicznej, wystawianych przez osoby, które w rzeczywistości nie mają pojęcia na temat właściwego odżywiania się na diecie i wprowadzania organizmu w stan ketozy. Większość osób, które decydują się na dietę ketogeniczną nie do końca rozumie jej założenia, przez co już na wstępie popełniają całe mnóstwo błędów żywieniowych.

Takie działanie jest przyczyną braku efektów diety, a przy okazji można doprowadzić swój organizm do wielu problemów zdrowotnych. Bardzo często dieta ketogeniczna mylona jest z dieta białkową, która szczyt popularności miała kilka lat temu. Dieta ta okazała się wyjątkowo szkodliwa, a mylenie jej z dieta ketogeniczna powoduje, że ta druga dostaje niejako rykoszetem za błędy dotyczące tej pierwszej.

Skuteczna dieta ketogeniczna – efekty odchudzania i zasady

Dieta ketogeniczna wymaga przede wszystkim wiedzy i stosowania się do wszystkich jej założeń. Warto więc mieć sprawdzoną bazę wiedzy i źródło fachowych, merytorycznych porad dotyczących odżywiania na diecie tłuszczowej. Prowadzenie diety wymaga stosowania się restrykcyjnych zasad i od tego zależy jej skuteczność.

Główną zasadą diety keto jest ograniczanie węglowodanów w diecie na rzecz dobrych tłuszczów oraz umiarkowanych ilości białka. Dietę low carb prowadzi się na zasadzie 4 do 1 lub 3 do 1, gdzie 1 to łączna ilość białka i węglowodanów. Aby dokładnie stosować się do tych zaleceń, trzeba świetnie znać wszelkie produkty żywnościowe i dokładnie orientować się, jak je przeliczać pod względem zawartości tłuszczów, węglowodanów czy białek.

Za pierwszym razem, gdy podeszłam do diety ketogenicznej, nie za bardzo zapoznałam się z jej zasadami i odżywiałam się niezgodnie z zasadami diety. Niewiele schudłam, a kilogramy wróciły. Za drugim podejściem postanowiłam wybrać się do lekarza i dietetyka keto, a także przeczytać trochę fachowych publikacji. Nauczyłam się liczyć węgle i tłuszcze w jedzeniu, co pozwala mi na szybkie komponowanie posiłków w taki sposób, że spełniają założenia diety. Odchudzam się na diecie ketogenicznej już pół roku. Bez głodowania i liczenia kalorii schudłam już 14 kilogramów i jestem coraz bliżej mojej wagi optymalnej

– pisze użytkowniczka jednego z forów internetowych. Podobnych opinii na temat diety można znaleźć dużo więcej. Dieta ketogeniczna wymaga znajomości zasad odżywiania. Osoby, które po raz pierwszy w życiu są na diecie powinny więc prowadzić ją pod kontrola doświadczonego specjalisty, który wie, jak ustawić plan posiłków i jak dostosować założenia diety do potrzeb konkretnej osoby. 

Dieta ketogeniczna – efekty po miesiącu

niższa waga po miesiącu diety keto

Dzięki diecie ketogenicznej można zrzucić zbędne kilogramy w sposób zdrowy, bez liczenia kalorii i odmawiania sobie posiłków. Efekty dobrze prowadzonej diety są widoczne po tygodniu, co działa bardzo motywująco do dalszej walki. To, ile schudniesz, zależy od wagi wyjściowej, a także od tego, jak dokładnie będziesz stosować się do zaleceń diety. Zastoje wagi najczęściej są związane z niezrozumieniem zasad diety i stosowaniem jej bez kontroli lekarza czy keto dietetyka online

Dieta ketogeniczna ma swoje ściśle określone zasady, ale wbrew pozorom, jest dosyć łatwa do wytrwania. Przede wszystkim nie trzeba aż tak bardzo liczyć kalorii i skupiać się na restrykcyjnym ścinaniu energii, którą dostarczamy do naszego organizmu. Racjonalny plan diety ketogenicznej opiera się na 2 czasem 3 dużych posiłkach (śniadanie, obiad i kolacja) oraz opcjonalnie 1-2 przekąskach, które należy spożywać codziennie mniej więcej w tym samym czasie.

Dzięki temu organizm przyzwyczai się do nowego systemu odżywiania i znikną ataki głodu, które najczęściej niweczą dietę i są powodem podjadania między posiłkami.

Odchudzanie na diecie ketogenicznej pozwala zrzucić cały balast kilogramów, bez względu na ich ilość. Efekty diety ketogenicznej pojawiają się bardzo szybko, a po zakończeniu odchudzania są trwałe. Nie musisz obawiać się efektu jojo.

Dieta LCHF stosowana jest z powodzeniem od kilkudziesięciu lat, została dokładnie i gruntownie przebadana przez specjalistów z zakresu odżywiania, a przy tym przetestowana przez tysiące osób na całym świecie. Osoby, które odchudzają się ściśle według zasad diety ketogenicznej, uzyskują nie tylko oczekiwane, ale przede wszystkim trwałe efekty.

Dieta ketogeniczna – opinie

Na temat diety ketogenicznej można znaleźć sporo opinii zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Te drugie najczęściej pochodzą od osób, które nie do końca stosują się do zasad diety lub nawet na niej nie były, ale mają swoje zdanie na temat ograniczania węglowodanów w diecie. Warto więc zwracać uwagę na opinie przede wszystkim tych osób, które dietę stosowały i mogą powiedzieć coś o niej z własnego doświadczenia. 

„Za diety typu low carb należy brać się przede wszystkim z głową, a także przy odpowiednim przygotowaniu. Ja lubię diety niskowęglowodanowe, gdyż doskonale się na nich czuję. Nie mam żadnych objawów związanych z odstawieniem cukru” 

„Nie sądziłam, że można żyć bez słodyczy. Jestem na diecie niskowęglowodanowej od 3 miesięcy. Mam już 9 kilo na minusie, ale przede wszystkim straciłam zainteresowanie słodyczami, które były moim prawdziwym uzależnieniem”

Uważam, że dieta niskowęglowodanowa to dobry wybór. Jestem dietetykiem i sama stosuję tę dietę. Z doświadczenia wiem, że maksymalne ograniczenie spożycia węglowodanów to bardzo dobre remedium na stany przedcukrzycowe. Poza tym, zrezygnowanie ze słodyczy pomaga zapanować nad napadami wilczego głodu i rzucaniem się na jedzenie. Na diecie ketogennej nie odczuwa się głodu, wiele osób zapomina o jedzeniu. Można więc się szybko wyleczyć z uzależnienia od cukru czy chęci notorycznego podjadania” 

Dieta ketogeniczna cieszy się bardzo dobrymi opiniami osób, które ściśle się do niej stosują i już na początku zrozumiały wszystkie jej założenia. Efekty diety są zróżnicowane w zależności od konkretnej osoby – jedni chudną szybciej, inni wolniej.

Jedno jest pewne – wszystkie osoby stosujące dietę gubią zbędne kilogramy i nie muszą obawiać się efektu jojo. Wiele modnych i cudownych diet również powoduje utratę wagi, a potem kilogramy wracają z nawiązką. Będąc na diecie ketogenicznej nie trzeba się tego obawiać. 

kobieta po miesiącu stosowania diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna – efekty po tygodniu oraz skutki uboczne

Pierwszy tydzień na diecie ketogenicznej zaliczany jest do tak zwanej fazy uderzeniowej (adaptacja), kiedy organizm zaczyna przestawiać się na nowy tryb odżywiania. W tym czasie należy ściśle trzymać się wszystkich restrykcyjnych zasad diety i nie można pozwolić sobie na żadne odstępstwa.

W ciągu pierwszych siedmiu dni odchudzania na diecie niskowęglowodanowej metabolizm zaczyna stopniowo uczyć się sięgać do nadmiarów tkanki tłuszczowej i czerpać energię nie z dostarczanych z pożywieniem węglowodanów, a z ciał ketonowych, które powstają w wyniku rozpadu tłuszczów. 

Dieta ketogeniczna efekty po tygodniu daje dosyć spore. Przy ścisłym trzymaniu się zasad diety i odpowiednio skomponowanych posiłków można schudnąć nawet 5-6 kilogramów. Warto mieć jednak świadomość, że w tym początkowym czasie organizm pozbywa się przede wszystkim wody zgromadzonej w całym organizmie.

Można więc uznać te kilogramy jako wstęp do właściwego odchudzania. Spora utrata wagi już na początku jest dla wielu osób dodatkową motywacją do dalszych działań dietetycznych.

Efekty diety ketogenicznej bywają różne, a liczba zgubionych kilogramów zależy też od tego, jak duży balast jest do zrzucenia. Im większa otyłość, tym więcej gubi się w ciągu pierwszych siedmiu dni.

„Jestem na diecie od 7 dni, stosuję się do wszystkich zaleceń. Startowałam z olbrzymiej wagi 105 kilogramów, co jest przy moim wzroście otyłością kliniczną. Po tygodniu mam 6,2 kilograma mniej. Po raz pierwszy od wielu lat moja waga pokazała liczbę dwucyfrową.”

„Jestem 6 dzień na diecie, schudłam 2,5 kilo, a w pasie 4 centymetry. Świetnie się czuję, żadnego osłabienia ani bólów głowy.”

„Zakończyłam pierwszy tydzień na diecie niskowęglowodanowej. Na wadze prawie 5 kilo mniej, ale samopoczucie fatalne. Już po 3 dniach dopadły mnie ogromne bóle głowy i potężne zmęczenie. Najchętniej spałabym cały dzień. Mam nadzieję, że ten brak energii jest przejściowy, bo nie wyobrażam sobie dalej takiego funkcjonowania”.

Jak widać, pierwszy tydzień na diecie może być różny – od euforii i doskonałego samopoczucia, aż po wszystkie efekty uboczne związane z przestawianiem się organizmu na nowe odżywianie. Jednak wystarczy przetrwać te najtrudniejsze kilka dni, a dalsze tygodnie czy miesiące na diecie będą już czystą przyjemnością.

Dieta ketogeniczna jest optymalnym systemem, a nie typową dietą odchudzającą. Po zakończeniu utraty wagi ustabilizowaniu jej na odpowiednim poziomie, dietę można utrzymywać dalej, praktycznie do końca życia. Efekty odżywiania z ograniczaniem to nie tylko utrata wagi, ale również wiele innych pozytywów dla Twojego organizmu.

Skutki uboczne diety keto: podsumowanie

Dieta ketogeniczna skutki uboczne ma różnorodne, od lekkiego dyskomfortu po poważniejsze komplikacje zdrowotne. Najczęściej obserwowane to tzw. keto grypa, objawiająca się osłabieniem, bólami głowy, i problemami z koncentracją, szczególnie na początku stosowania diety. Ważne jest, aby osoby decydujące się na dietę keto były świadome tych potencjalnych efektów ubocznych i stosowały się do zaleceń specjalistów, aby zminimalizować ryzyko i poprawić komfort przestrzegania diety.

ból głowy na ketozie

Dieta doskonale sprawdza się jako wsparcie w leczeniu cukrzycy, insulinoodporności, a także padaczki lekoodpornej. Korzystnie wpływa na serce i układ krążenia, a także na funkcjonowanie układu nerwowego. Pozwala ograniczyć ryzyko wielu chorób, w tym poważnych chorób cywilizacyjnych. Zmniejsza ryzyko miażdżycy, obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, co przekłada się zwiększenie komfortu życia. 

Lepsze Efekty diety ketogenicznej z ekspertem

Jeśli chcesz wypróbować dietę ketogeniczną, pamiętaj, że wymaga ona stosowania wielu restrykcyjnych zasad i umiejętnego planowania posiłków. Należy to robić rozsądnie, odpowiedzialnie i dobrze się przygotować do zmiany trybu odżywiania.

Wiedza na temat funkcjonowania metabolizmu i wprowadzania w stan ketozy to podstawa, na której należy bazować przy rozpoczęciu diety. Warto więc postawić na sprawdzone i pewne źródło informacji oraz na wsparcie specjalistów z zakresu dietetyki, którzy poprowadzą Cię przez wszystkie etapy diety.

Wypróbuj dietę keto i przekonaj się, że jej efekty pozwolą ci chudnąć z głową i uniknąć skutków nieporządanych. Bez głodowania, bez liczenia kalorii i bez efektu jojo. 

Ile można schudnąć na diecie keto: podsumowanie

Na diecie ketogenicznej utrata masy ciała może być znacząca, choć indywidualna dla każdej osoby. Typowo, uczestnicy diety mogą spodziewać się utraty do 5 kg już w pierwszym tygodniu, co przekłada się na znaczące efekty redukcji wagi w ciągu miesiąca.

Zamów: Indywidualna Dieta Ketogeniczna ===>

Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023