Czy Dieta Ketogeniczna Ma Wady?

Ostatnio Zaktualizowane 8 marca, 2023 przez Aneta Florczyk

Choć dieta ketogeniczna wydaje się być odkryciem ostatnich lat, w rzeczywistości stosowana jest z powodzeniem od kilkudziesięciu lat. Jest to dosyć spory kawałek czasu, dlatego też można w przypadku tej diety mówić o wieloletniej skuteczności. Osoby, które stosują dietę niskowęglowodanową, nie tylko gubią zbędne kilogramy, ale również kompleksowo poprawiają swoje zdrowie. 

Zapewne każdy, kto choć raz próbował się w życiu odchudzać, doskonale zna pogląd, że najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia są tłuszcze w każdej postaci. Nic bardziej mylnego – za nadwagę odpowiadają przede wszystkim węglowodany. To one także są źródłem wielu poważnych chorób i dolegliwości, w tym serca, układu krążenia, miażdżycy, hipercholesterolemii czy nadciśnienia.

Dieta ketogeniczna pod wieloma względami różni się na plus w porównaniu do innych diet. Nie ma bowiem ich wad.

  • Nie ogranicza liczby kalorii – wiele diet opiera się na drastycznym zmniejszeniu ilości spożywanych codziennie kalorii. Takie diety dają równie szybkie, co nietrwałe efekty. Dieta ketogeniczna, choć rozłożona w czasie, pozwala uzyskać trwałe efekty odchudzania. Utracony balast kilogramów przy zachowaniu racjonalnego odżywiania nie wraca.
  • Nie jest oparta na kilku składnikach – popularne i modne diety często opierają się na kilku składnikach, które należy jeść do znudzenia. Takie diety mogą szybko się znudzić, a przy tym powodują niedobory wielu składników żywieniowych.
  • Pozwala na spore ilości tłuszczu – diety ograniczające tłuszcz powodują zaburzenia funkcjonowania organizmu, a także wchłaniania wielu witamin. Co więcej, brak dobrych tłuszczów w diecie może odbić się na funkcjonowaniu układu nerwowego, mózgu i układu krążenia. Dieta ketogeniczna pod tym względem jest korzystna – nie eliminuje tłuszczów, a dopuszcza je praktycznie w każdej postaci.

Jak widać, stosowanie diety ketogenicznej pozwala zgubić nadprogramowe kilogramy przy jednoczesnym zachowaniu dobrej kondycji organizmu. Stosowanie się do wszystkich założeń diety pozwala również uniknąć wielu negatywnych konsekwencji. Trzeba mieć świadomość, że dieta ketogeniczna ma pewne wady i ograniczenia, jednak w wielu przypadkach związane są one z niewłaściwym stosowaniem się do zaleceń diety.

Dieta ketogeniczna – wady, które warto znać

Wraz z popularnością diety ketogenicznej możemy spotkać się z wieloma sceptycznymi czy krytykującymi opiniami. Warto je znać i wiedzieć, jakie mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości. Większość z wad, które są podkreślane przez sceptyków diety, to jedynie mity, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

  • Dieta ketogeniczna zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia

W ten sposób grzmią niektóre autorytety z dziedziny kardiologii. Zwróćmy jednak uwagę, że kardiolodzy ostrzegają także przed dietą wysokowęglowodanową i niskotłuszczową. Gdyby więc słuchać w stu procentach wszystkich ich zaleceń, okazałoby się, że każda forma odżywiania jest niewłaściwa.

  • Odwodnienie organizmu i problemy z nerkami

Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że dieta ketogeniczna odwadnia organizm i może być bardzo szkodliwa dla nerek. Owszem, przemiany metaboliczne zachodzące w organizmie w stanie ketozy powodują zwiększoną diurezę, jednak jest ona przejściowa.

Co więcej, zasady diety ketogenicznej wyraźnie mówią o piciu dużych ilości wody i innych napojów bezcukrowych, aby nie doprowadzać do odwodnienia. Jeśli ktoś ściśle stosuje dietę, ale zapomina o odpowiedniej ilości płynów, może doprowadzić do problemów z nerkami i odwodnienia. Nie jest to jednak żadna wina diety.

  • Nadmiar tłuszczów w diecie ketogenicznej to prosta droga do miażdżycy

Z takim poglądem można spotkać się dosyć często, jednak w żadnych badaniach nie ma potwierdzenia, że duża ilość tłuszczów zwierzęcych w diecie powoduje miażdżycę. Blaszki miażdżycowe zatykające światła naczyń krwionośnych są efektem działania złego cholesterolu, którego wysoki poziom występuje także u osób, które unikają nadmiaru tłuszczów.

  • Powoduje niedobory witamin i minerałów

Osoby, które mają niewielką wiedzę na temat diety ketogenicznej, uważają, że w trakcie jej trwania spożywa się wyłącznie tłuszcze. Na tej podstawie snują teorie, że w ten sposób nie dostarczymy organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Tymczasem jadłospis na diecie niskowęglowodanowej jest bardzo urozmaicony, a także pełen warzyw o niskim poziomie węglowodanów. Postępowanie zgodnie z zasadami diety nie powinno więc powodować żadnych niedoborów żywieniowych.

  • Powoduje zaburzenia łaknienia

Zaburzenia łaknienia mają osoby, które doprowadziły do sporej nadwagi czy otyłości. Dieta ketogeniczna nie tylko nie powoduje problemów z łaknieniem, ale również niweluje te, które już istnieją. Po kilku dniach stosowania diety jemy zdecydowanie mniej, nie odczuwamy uczucia głodu, a po posiłku na długo mamy uczucie sytości.

To pozwala spokojnie przetrwać czas między posiłkami bez zbędnego podjadania. Dieta ketogeniczna jest też racjonalnym planem żywieniowym obejmujący 2 czasem 3 duże posiłki i opcjonalnie 1-2 małe przekąski w ciągu dnia, zapewnia więc regularny tryb odżywiania bez napadów głodu czy innych objawów zaburzeń łaknienia. 

Najtrudniejszy okres adaptacji

Dieta ketogenna wady może mieć na początku jej stosowania. Okres adaptacji dla niektórych osób jest dosyć trudny i wiąże się ze sporym szokiem dla organizmu, który z dnia na dzień musi przestawić się na zupełnie nowy tryb odżywiania. Adaptacja do diety trwa od 7 do 14 dni, w niektórych przypadkach dłużej.

W tym czasie osoby stosujące dietę niskowęglowodanową mogą odczuwać bóle głowy i mięśni, spadek energii, osłabienie, pogorszenie koncentracji, a także złość, rozdrażnienie. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu, który z dnia na dzień został pozbawiony dopływu cukru. To także czas, w którym wiele osób może zrezygnować z diety. Tymczasem wystarczy przetrwać pierwsze dwa tygodnie, by kondycja i samopoczucie się poprawiły, a wszystkie negatywne dolegliwości ustąpiły. 

Dobra dieta to kwestia indywidualna

Mówiąc o wadach diety ketogenicznej trzeba pamiętać, że nie ma diety, która byłaby optymalna dla każdego. Nasze organizmy są różne i podczas gdy na jeden dieta zadziała doskonale, w innym przypadku będzie powodowała dolegliwości skutkujące rezygnacją z diety. Choć dieta niskowęglowodanową może mieć pewne wady, korzyści zdrowotnych dla organizmu jest więcej. 

Nie tylko odchudza, ale również leczy

Warto również pamiętać, że dieta niskowęglowodanowa jest nie tylko dietą odchudzającą. Z powodzeniem stosuje się ją także u osób chorych na cukrzycę, insulinoodporność czy na padaczkę lekoodporną. W tych i wielu innych dolegliwościach maksymalne ograniczenie węglowodanów daje doskonałe efekty lecznicze. 

Decyzja o przejściu na dietę jest sprawą indywidualną, podobnie jak wybór konkretnego planu odżywiania. Jeśli uważasz, że dieta niskowęglowodanowa to dla Ciebie doskonałe rozwiązanie i przekonują Cię jej podstawowe założenia, warto ją po prostu wypróbować.

Zamiast słuchać osoby udzielające dobrych rad, krytyków, sceptyków i przede wszystkich laików, lepiej na własnym organizmie przetestować, czy dieta przynosi efekty. Wypróbuj dietę ketogeniczna i przekonaj się, czy jest to rozwiązanie żywieniowe idealne dla Ciebie. 

Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023