Szybkie Przepisy Na Sos Chrzanowy

Ostatnio Zaktualizowane 29 grudnia, 2022 przez Aneta Florczyk

Jak zrobić sos chrzanowy, aby smakiem i aromatem wzbogacił każdą potrawę? Mam dla ciebie kilka sprawdzonych i prostych przepisów. 

Sos chrzanowy to jeden z elementów tradycyjnej kuchni polskiej. Wszyscy znamy go z kuchni naszych babć, które podawały go zarówno na co dzień, jak i od święta do mięs, ziemniaków, jajek i wielu innych potraw. Sos doskonale smakuje na ciepło i na zimno

Tradycyjna kuchnia polska pełna jest smaków i aromatów, które sprawiają, że każdy posiłek staje się ucztą dla podniebienia. Co więcej, opiera się na naturalnych, dostępnych w naszych warunkach klimatycznych składnikach. A że chrzan można bez problemu znaleźć nie tylko w sklepach, ale również na polach, działkach czy w przydomowych ogrodach, wykonanie sosu chrzanowego będzie o tyle proste, że główny składnik zawsze będzie pod ręką. 

Pyszny, własnoręcznie wykonany sos chrzanowy smakuje nieporównywalnie lepiej niż gotowe sosy dostępne w słoiczkach czy buteleczkach, pełne chemii i konserwantów. 

Sos chrzanowy na ciepło

Składniki: szklanka bulionu drobiowego lub innego, 2 łyżki masła, 2 łyżki mąki, 2 łyżki świeżego startego chrzanu (ewentualnie gotowego ze słoika), łyżka kwaśnej, gęstej śmietany, sól, pieprz, cukier, sok z cytryny. 

Jak zrobić sos chrzanowy: W niedużym rondelku roztapiamy masło, dodajemy mąkę, jednocześnie energicznie mieszając rózgą, aby nie powstały grudki. Smażymy przez krótką chwilę, pilnując, by całość się nie zrumieniła. Nadal mieszając dolewamy zimny bulion. Gotujemy do momentu, aż płyn zacznie gęstnieć. Wtedy dodajemy chrzan, śmietanę, doprawiamy odrobiną soli i pieprzu, a ostry smak przełamujemy łyżeczką soku z cytryny i małą łyżeczką cukru. Tak przygotowany sos odstawiamy na kilka minut, aby wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączymy. Podajemy na ciepło z wieprzowiną, wołowiną, ziemniakami czy jajkami. 

Sos chrzanowy do jajek

Składniki: 4 łyżki świeżo startego chrzanu, 250 ml bulionu warzywnego, 3 łyżki masła klarowanego, 2 łyżeczki mąki pszennej, 100 ml śmietanki 30 procent, 2 łyżeczki sproszkowanego czosnku niedźwiedziego, ¼ łyżeczki białego pieprzu mielonego, sól do smaku.

Wykonanie: Z masła klarowanego i mąki pszennej robimy w niedużym garnku klasyczną zasmażkę, starając się jej nie zrumienić. Gdy jest gotowa, dolewamy bulion warzywny w niedużych ilościach, stale mieszając, aby nie powstawały w płynie grudki. Dodajemy chrzan, dokładnie mieszamy, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez kilka minut na wolnym ogniu. Pod koniec gotowania do sosu wlewamy słodką śmietankę i jeszcze przez chwilę gotujemy. Odstawiamy z ognia, dodajemy sól, pieprz biały i czosnek niedźwiedzi, sos mieszamy i odstawiamy na chwilę, by nabrał mocy. Podajemy ze świeżo ugotowanymi, ciepłymi jajkami na twardo. 

Sos chrzanowy na zimno

Składniki: 1 łyżka tartego chrzanu (może być więcej, jeśli chcemy, aby sos był ostrzejszy), 5 łyżek kwaśnej śmietany 12 procent, 1 łyżka majonezu, 1 łyżeczka octu winnego, po jednej szczypcie soli, pieprzu i cukru. 

Wykonanie: Do miseczki wlewamy śmietanę, dodajemy śmietanę, ocet i chrzan. Wszystko dokładnie mieszamy, doprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Opcjonalnie można dodać posiekaną natkę pietruszki. Proporcji z listy składników nie trzeba ściśle się trzymać. W zależności od potrzeb i upodobań możemy je zmieniać. Jeśli chcemy, aby sos był mniej kaloryczny, dajemy mniej majonezu, a więcej śmietany. Jeśli ma być ostry, dodajemy więcej chrzanu. Sos chrzanowy na zimno podajemy przede wszystkim do mięsa – pieczeni, pasztetów, kiełbas, a także jajek ugotowanych na twardo, ale podawanych na zimno. 

Sos chrzanowy do mięsa

Składniki: 4 łyżki świeżego, startego chrzanu, 5 łyżek majonezu, 150 gramów jogurtu naturalnego, 2 łyżki soku z cytryny, po szczypcie soli i pieprzu do smaku. 

Wykonanie: To jedna z  najprostszych wersji sosu chrzanowego, gotowa dosłownie w kilka chwil. Przygotowanie polega na dodaniu wszystkich składników do jednej miseczki, dokładnym wymieszaniu i doprawieniu. Gdy sos jest gotowy, warto odstawić go na jakiś czas do lodówki, aby wszystkie składniki dobrze sobą przeszły i stworzyły jednolitą, aromatyczną całość. 

Do czego pasuje sos chrzanowy?

Sos chrzanowy pasuje do potraw mięsnych podawanych zarówno na ciepło w formie pieczeni czy sztuki mięsa, jak i na zimno. Świetnie pasuje również do pulpetów, podbijając ich smak i sprawiając, że rozpływają się w ustach. Doskonale współgra z ugotowanymi na twardo jajkami, podawanymi na ciepło lub na zimno, a także z ziemniakami. 

Jaką śmietanę do sosu chrzanowego?

Większość przepisów na sos chrzanowy opiera się na kwaśnej śmietanie 12 lub 18 procent. Ale są też przepisy, w których można znaleźć słodką śmietankę 30 procent. 

Jakie przyprawy do sosu chrzanowego?

Głównym elementem nadającym sosowi chrzanowemu smak jest sam chrzan. Dlatego pozostałe przyprawy pojawiają się w wersji bardzo zminimalizowanej. W większości przepisów znajdziemy jedynie sól, pieprz oraz odrobinę cukru, który ma przełamać ostry smak chrzanu. 

Jak zrobić sos chrzanowy do ziemniaków

Sos chrzanowy do ziemniaków robimy tak samo, jak sos do mięsa czy do jajek. Najlepiej jest wybrać przepis na sos na ciepło, który będzie współgrał idealnie ze świeżo ugotowanymi ziemniakami. 

5/5 - (2 votes)
Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Sos chrzanowy na ciepło
Autor
Opublikowane
Czas całkowity
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023