Przepisy na Szybkie Ciasto z Makiem
Ostatnio Zaktualizowane 3 czerwca, 2023 przez Aneta Florczyk
Ciasto z makiem można przyrządzić zarówno na cieście drożdżowym, jak i kruchym czy francuskim. Możliwości jest tak dużo, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Tradycyjny makowiec to nieodłączny element świątecznego stołu. Jego wykonanie bywa dosyć czasochłonne, dlatego warto szukać ułatwień i prostych przepisów. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie gotowego maku w puszce, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu, jaki trzeba byłoby poświęcić na zmielenie.
Sprawdź poniższe przepisy na szybkie ciasto z makiem i przekonaj się, że wykonanie makowca nie musi być trudne i żmudne.
Spis treści
Szybkie ciasto z makiem z puszki
Ciasto drożdżowe z makiem to prawdziwa klasyka, która nie musi być trudna. Mam dla ciebie przepis, który nie wymaga tworzenia zaczynu ani mielenia maku – będzie gotowy z puszki.
Składniki: 500 gramów mąki pszennej, 12 gramów suchych drożdży, 100 gramów masła, 100 gramów cukru, 2 żółtka, pół szklanki mleka, 1 duża puszka masy makowej (600 gramów), 3 białka jajka, 1 łyżka suchego maku, 150 ml białego, gotowego lukru.
Wykonanie: Mleko, masło i cukier podgrzewamy w niewielkim garnku do momentu, aż masło się rozpuści i będzie można całość dokładnie wymieszać. Do dużej miski wsypujemy suche drożdże, ucieramy je z żółtkami, a następnie dolewamy przestudzone mleko z masłem i cukrem oraz mąkę. Całość wyrabiamy przez kilka minut jak klasyczne ciasto drożdżowe, formujemy zbitą kulę i odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę. Po tym czasie wyjmujemy ciasto z lodówki i wałkujemy na cienki, szeroki placek. Masę makową wyjmujemy z puszki. Białka jajka ubijamy na sztywną pianę i mieszamy dokładnie, ale delikatnie z masą makową.
Całość wykładamy na drożdżowy placek i zwijamy w rulon. Jeśli jest za długi i nie zmieści się do piekarnika, dobrze jest podzielić go na dwie części. Gotowe ciasto zawijamy w papier do pieczenia, pozostawiając sporo wolnej przestrzeni w środku – pamiętajmy, że ciasto drożdżowe będzie rosło. Wstawiamy na środkową półkę piekarnika rozgrzanego do 190 stopni.
Ile piec ciasto drożdżowe z makiem? Najczęściej wystarczy 40-45 minut, aby było gotowe. Po upieczeniu nie wyjmujemy go z piekarnika, ale zostawiamy jeszcze na 15 minut przy uchylonych drzwiczkach. Gdy ciasto przestygnie, polewamy je gotowym białym lukrem i posypujemy ziarenkami suchego maku.
Ciasto francuskie z makiem
Połączenie ciasta francuskiego z makiem to mariaż pod każdym względem doskonały. Delikatnie chrupiące ciasto i aromatyczny mak tworzą mieszankę, która wręcz rozpływa się w ustach. Mam dla ciebie propozycję na makowe świderki z ciasta francuskiego, które będą idealne na deser czy przekąskę, nie tylko na co dzień, ale też od święta.
Makowe świderki z ciasta francuskiego
Składniki: 2 płaty ciasta francuskiego, 300 gramów gotowej masy makowej z puszki (najlepiej w wersji z bakaliami), 1 białko jajka, lukier: 200 gramów cukru pudru, 4 łyżki soku z cytryny.
Wykonanie: Na stolnicy lub na blacie rozwijamy dwa płaty ciasta francuskiego. Na jednym rozprowadzamy równomiernie masę makową. Na drugim płacie rozprowadzamy połowę roztrzepanego białka jajka i przykrywamy masę makową, białkiem do spodu. Obie warstwy mocno do siebie dociskamy, ale tak, by masa makowa nie wypłynęła bokiem. Wzdłuż krótszego boku kroimy ciasto na paski o grubości około 3 centymetrów.
Każdy pasek zwijamy w spiralę i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Z wierzchu świderki smarujemy pozostałą częścią roztrzepanego białka i wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni na około 15 minut. W tym czasie ucieramy lukier z cukru pudru i soku z cytryny. Polewamy nim świderki i pozostawiamy do wystygnięcia lukru.
Ciasto kruche z makiem i kremem
Kruche ciasto z makiem i kremem to pomysłowa wariacja na temat makowca, która na pewno spodoba się nawet osobom, które za tradycyjną formą nie przepadają. Jeśli zastanawiasz się, jaki krem do ciasta z makiem, warto wybrać wersję z pianką z budynku. Ciasto na kruchym spodzie z masą makową i budyniową pianką rozpłynie się w ustach i zniknie szybciej niż się Tobie wydaje.
Składniki: 2,5 szklanki mąki pszennej, 200 gramów masła, 5 jajek, 200 gramów cukru pudru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 300 gramów masy makowej z puszki (najlepiej w wersji z bakaliami), budyniowa pianka: 5 białek, 1 szklanka zwykłego cukru, 1 budyń śmietankowy, 100 ml oleju słonecznikowego.
Wykonanie: Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiewamy, dodajemy schłodzone masło i siekamy nożem, aby dobrze wymieszało się z mąką. Dorzucamy żółtka i cukier, zagniatamy klasyczne ciasto kruche. Dzielimy je na dwie nierówne części – jedna powinna być większa od drugiej. Mniejszy kawałek zawijamy w folię i wkładamy do zamrażalnika. Większą część rozwałkowujemy na cienki placek i wykładamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.
W tym czasie wyjmujemy z puszki masę makową oraz przygotowujemy budyniową piankę: białka ubijamy na sztywno, dodajemy po łyżce cukru, aż zużyjemy całość z przepisu, wsypujemy budyń w proszku i wlewamy olej, całość dokładnie ze sobą miksujemy na jednolitą masę. Na upieczony spód wykładamy równomiernie masę makową, na jej wierzchu rozprowadzamy przygotowaną piankę budyniową, a na to ścieramy wyjęty z zamrażalnika drugi kawałek kruchego ciasta.
Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i pieczemy przez 30 minut. gdy ciasto będzie gotowe i nieco przestygnie, wstawiamy je do lodówki. Najlepiej smakuje w wersji mocno schłodzonej.
Ciasto z makiem i jabłkami
Jabłka i mak w jednym cieście? Czemu nie – takie połączenie sprawi, że kwaśne jabłka podkreślą smak maku, a przy tym zapewnią ciastu odpowiednią wilgotność. Ciasto makowe z jabłkami to doskonały pomysł na deser na co dzień, ale jest na tyle efektowne i niezwykłe w smaku, że będzie ciekawa propozycją także na świąteczny stół.
Składniki: 250 gramów maku, 1 szklanka cukru pudru, 6 jajek, 120 gramów margaryny, pół kilo jabłek, 10 łyżek kaszy manny, 50 gramów drobnych rodzynek, 3 łyżki posiekanych orzechów włoskich, lukier: 1 szklanka cukru pudru, 2 łyżki soku z cytryny, łyżka wrzątku. Kandyzowana papaja (lub dowolne inne owoce kandyzowane) do dekoracji.
Wykonanie: Mak gotujemy, odsączamy i mielimy 3 razy. Margarynę roztapiamy w garnuszku. Jabłka obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Jajka ucieramy z cukrem na gładką, puszystą masę – najlepiej zrobić to mikserem. Dodajemy mak i mieszamy. Następnie dolewamy margarynę, dodajemy proszek do pieczenia, kaszę mannę, orzechy, rodzynki i starte wcześniej jabłka. Wszystko dokładnie mieszamy, aby powstała jednolita masa. Ciasto przekładamy do tortownicy lub kwadratowej formy wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175 stopni.
Pieczemy przez około godzinę. Gdy ciasto jest w piekarniku, przygotowujemy lukier – ucieramy cukier puder z sokiem z cytryny i łyżką wrzątku. Po wyjęciu ciasta z piekarnika i ostudzeniu, wylewamy na nie lukier. Wierzch posypujemy papają lub innymi kandyzowanymi owocami. Wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Ciasto doskonale smakuje schłodzone.
Zamów: Indywidualna Dieta Ketogeniczna ===>
Jak się nazywa ciasto z makiem?
Najpopularniejsza nazwa ciasta z makiem to makowiec, ale nazwy mogą być też inne w zależności od użytych składników: sernik makowy, seromak, seromakowiec,
Ile kalorii ma ciasto z makiem?
Ciasto z makiem ma średnią kaloryczność 350 kcal w 100 gramach. Różnice w kaloriach mogą być jednak spore w zależności od tego, jakie składniki zostały użyte do przygotowania ciasta.