Proste Ciasta z Orzechami Włoskimi

Ostatnio Zaktualizowane 10 czerwca, 2023 przez Aneta Florczyk

Proste ciasto z orzechami włoskimi to idealny pomysł na poczęstunek dla gości i jako deser po obiedzie. Będzie świetne zarówno na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje.

Orzechy włoskie to prawdziwa skarbnica cennych substancji odżywczych, dlatego warto na stałe włączyć je do naszej diety. Będzie pysznie, jeśli pojawią się w słodkich wypiekach

Jeśli szukasz sprawdzonych i nieskomplikowanych przepisów, sprawdź poniższe pomysły na ciasta z orzechami i zrób to, na które masz ochotę. 

Proste ciasto z orzechami włoskimi

To proste ciasto jest maksymalnie orzechowe, aż rozpływa się w ustach. Orzechy znajdują się zarówno w samym cieście, jak i jako posypka na wierzchu. W połączeniu z miodową polewą tworzą idealną kompozycję smaku i aromatu. 

Składniki: 3 szklanki łuskanych orzechów włoskich plus 0,5 szklanki do dekoracji, 1,5 szklanki mąki, 1 szklanka cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 5 jajek, 3 łyżki płynnego miodu, skórka starta z 1 cytryny.

Wykonanie: Orzechy mielimy na drobno w młynku do kawy, blenderze lub robocie kuchennym. Powinny mieć drobną, ziarnistą konsystencję. Jajka rozbijamy i oddzielamy białka od żółtek. Żółtka ucieramy z cukrem przez kilka minut, aż do uzyskania puszystej masy. Partiami dodajemy mielone orzechy, przesianą mąkę i proszek do pieczenia. Miksujemy na jednolitą całość. Białka ubijamy na sztywną pianę i po trochu dodajemy łyżką do masy orzechowej, delikatnie mieszając, już nie miksując. Blachę o wymiarach 25 x 35 cm wykładamy papierem do pieczenia, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez około 50 minut.

Wyjęte z piekarnika ciasto pozostawiamy do całkowitego wystudzenia. Wtedy wierzch smarujemy płynnym miodem i posypujemy posiekanymi na drobno orzechami. Przed podaniem wstawiamy na co najmniej godzinę do lodówki. 

Ciasto snickers z krówką i orzechami

Domowy snickers z orzechami, krówką i kremem budyniowym to ciasto, które doskonale sprawdzi się na specjalne okazje. Wymaga nieco nakładu pracy, ale nie jest skomplikowane. Efekt końcowy zachwyci nawet najbardziej wysublimowane kubki smakowe. 

Składniki: na ciasto: 2 szklanki mąki tortowej, 100 gramów masła, 1/3 szklanki cukru, 5 łyżek miodu, 1 jajko, 1 łyżeczka sody oczyszczonej; na krem budyniowy: 600 ml mleka, 5 łyżek cukru, 2 budynie waniliowe w proszku, 200 gramów masła; na warstwę orzechową: 300 gramów lekko zmielonych orzechów, 80 gramów masła, 2 łyżki miodu, 2 łyżki cukru. Dodatkowo 1 puszka masy krówkowej. 

Wykonanie: Składniki na ciasto wkładamy do miski i szybko wyrabiamy jak typowe ciasto kruche. Gotowe ciasto dzielimy na trzy części i każdą rozwałkowujemy, najlepiej pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Dzięki temu nic nie przyklei się do blachy. Dwie warstwy pieczemy, jedna po drugiej, w blaszce o wymiarach około 25 x 25 cm przez około 15 minut w temperaturze 180 stopni. Trzecią warstwę pieczemy z nałożoną na wierzchu warstwą orzechową. Aby ją wykonać, wszystkie składniki z przepisu na warstwę orzechową wrzucamy do małego garnka i gotujemy przez kilka minut. Gotową masę wykładamy na trzecią warstwę i wstawiamy do piekarnika. W tym czasie przygotowujemy masę budyniową: 500 ml mleka podgrzewamy razem z cukrem, w pozostałym mleku rozpuszczamy proszek budyniowy i całość wlewamy do mleka, które się gotuje. Gotowy budyń odstawiamy i przykrywamy folią spożywczą, aby nie powstał na nim kożuch.

Gdy budyń jest schłodzony, miksujemy go z masłem na jednolity, puszysty krem. Puszkę z masą krówkową wstawiamy do garnka wypełnionego wodą i podgrzewamy, aby masa była bardziej płynna. Kiedy wszystkie warstwy i masy są już gotowe, układamy ciasto. Na dno formy wyłożonej papierem do pieczenia kładziemy pierwszą warstwę upieczonego ciasta, na tym smarujemy krem budyniowy i przykrywamy drugą warstwą ciasta. Wierzch smarujemy masa krówkową i przykrywamy trzecią warstwą ciasta – tą z orzechami na wierzchu. Całość wstawiamy na kilka godzin do lodówki, aby ciasto dobrze się schłodziło. 

Ciasto z jabłkami i orzechami

Połączenie jabłek i orzechów zawsze smakuje wyśmienicie. W tym cieście wszystkie składniki zostały idealnie dobrane, aby tworzyć wyjątkową, pełną aromatu całość. Wypróbuj ten przepis i przekonaj się, jak szybko jabłkowy orzechowiec znikać będzie ze stołu. 

Składniki: 2 szklanki mąki, 5 jajek, 1,5 szklanki cukru, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 0,5 szklanki oleju, 5 dużych jabłek, 2 szklanki łuskanych orzechów włoskich. 

Wykonanie: Jabłka obieramy i usuwamy gniazda nasienne. Kroimy w grubą kostkę, zasypujemy cukrem i odstawiamy na około 30 minut, aby owoce przeszły cukrem. Orzechy siekamy na drobno. Pozostałe składniki na ciasto wrzucamy do miski i mieszamy bądź miksujemy mikserem na jednolitą masę. Wsypujemy pokrojone jabłka i orzechy, całość mieszamy łyżką. Wylewamy do formy o wymiarach 25 x 35 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na około godzinę. 

Ciasto marchewkowe z orzechami

Marchewka z orzechami w cieście to gwarancja nie tylko bogatego smaku, ale również całego mnóstwa cennych składników odżywczych. Choć ciasto marchewkowe z orzechami jest dosyć kaloryczne, można mieć pewność, że są to bardzo dobre i zdrowe kalorie. Takie ciasto jest dobrą propozycją na niedzielę do kawy.

Składniki: 5 średnich marchewek, 2 szklanki mąki, 4 jajka, 1 szklanka oleju, 1 szklanka cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 1 łyżeczka cynamonu, 1 opakowanie cukru waniliowego, 1,5 szklanki włoskich orzechów, 1/3 łyżeczki soli. 

Wykonanie: Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce na drobno. Orzechy włoskie siekamy na kawałki. Całe jajka wrzucamy do miski, dodajemy cukier zwykły i waniliowy, a następnie ubijamy mikserem na wysokich obrotach przez kilka minut. Powoli dolewamy olej, a następnie dodajemy mąkę, szczyptę soli, proszek do pieczenia i sodę oraz cynamon. Startą marchewkę mocno odciskamy, dodajemy do ciasta razem z posiekanymi orzechami i mieszamy łyżką. Całość wlewamy do tortownicy o średnicy około 25 centymetrów i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Pieczemy około 50 minut, sprawdzając pod koniec patyczkiem, czy ciasto w środku jest suche. Jeśli nie, wydłużamy czas pieczenia o kilka minut. 

Zamów: Indywidualna Dieta Ketogeniczna ===>

Co zrobić, żeby orzechy były miękkie?

Świeżo rozłupane orzechy włoskie są dosyć twarde. Aby były miękkie i idealne do ciasta, warto je na noc namoczyć w wodzie. 

Ile kalorii ma ciasto z orzechami włoskimi?

Ciasto z orzechami włoskimi, w zależności od użytych składników, zawiera około 400-500 kcal w 100 gramach. 

5/5 - (4 votes)
Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Proste ciasto z orzechami włoskimi
Autor
Opublikowane
Czas gotowania
Średnia ocena
41star1star1star1stargray Based on 3 Review(s)
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023