Tradycyjna i Najprostsza Napoleonka: Przepisy
Ostatnio Zaktualizowane 3 czerwca, 2023 przez Aneta Florczyk
Lekkie, delikatne, pełne śmietankowego kremu ciasto napoleonka to doskonały pomysł na deser zarówno na co dzień, jak i od święta. Najlepiej smakuje z lodówki.
Wykonanie napoleonki nie jest trudne, a przepisów do wyboru jest całe mnóstwo. Możesz zrobić napoleonkę na zimno bez pieczenia, na herbatnikach lub krakersach. Można też na wierzch i spód upiec klasyczne ciasto francuskie, własnoręcznie zrobione lub kupione gotowe. Bez względu na sposób wykonania, uzyskasz pyszny deser, który będzie rozpływać się w ustach. Mam dla ciebie kilka sprawdzonych przepisów na napoleonkę, dzięki którym szybko i bez problemu zrobisz świetne ciasto.
<—Zacznij zdrowe odchudzanie już dziś z Indywidualną Dietą Redukcyjną —>
Spis treści
Napoleonka na herbatnikach – bez pieczenia
Składniki: 5 szklanek mleka, 250 gramów masła, szczypta soli, szklanka cukru, 3 łyżki mąki pszennej tortowej, 3 budynie w proszku śmietankowe, około 40 herbatników, cukier puder do posypania.
Wykonanie: 4 szklanki mleka zagotowujemy z cukrem, dokładnie mieszając, aby nic nie przywarło do dnia. W pozostałej szklance mąki mieszamy mąkę pszenną i budyń tak, by powstała jednolita masa. Gdy mleko jest gorące i zaczyna się gotować, wlewamy masę budyniową, intensywnie mieszamy, by nie powstały grudki i nadal gotujemy na niedużym ogniu. Należy płyn odparować tak, aby powstała gęsta masa.
Po ugotowaniu zdejmujemy garnek z ognia, przykrywamy folią spożywczą tak, by dotykała wierzchu masy – unikniemy w ten sposób kożucha, który wytworzyłby się podczas stygnięcia. Gdy budyń jest ostudzony, miksujemy go przez kilka chwil, aby nieco go rozbić. W oddzielnym naczyniu miksujemy masło na puszystą masę i dodajemy w niewielkich ilościach do masy budyniowej, stale miksując.
Blachę do ciasta o wymiarach 25 x 35 cm wykładamy folią spożywczą, układamy na niej warstwę herbatników, rozprowadzamy równomiernie masę budyniową, a następnie przykrywamy drugą warstwą herbatników. Całość wstawiamy na noc do lodówki. Gotową napoleonkę przed podaniem oprószamy cukrem pudrem.
Napoleonka na krakersach
Składniki: półtorej, dużej paczki krakersów, 5 szklanek mleka, 250 gramów masła, szklanka cukru, 2 cukry waniliowe, 2 budynie śmietankowe, szklanka mąki, 4 żółtka, cukier puder do posypania.
Wykonanie: Blaszkę o wymiarach 25 x 35 cm smarujemy niewielką ilością masła, a następnie wykładamy dno krakersami, starając się idealnie dopasować do powierzchni. Do garnka wlewamy cztery szklanki mleka z cukrem zwykłym i waniliowym, dodajemy masło i całość gotujemy do momentu, gdy się ono rozpuści. Do miski wlewamy szklankę mleka, dodajemy żółtka, mąkę oraz budyń. Dokładnie mieszamy, a jeszcze lepiej miksujemy mikserem, aby powstała gładka masa bez najmniejszych grudek.
Masę budyniową dolewamy powoli do gotującego się mleka, cały czas intensywnie mieszając, aby zrobiła się gęsta i jednolita. Jeszcze ciepłą masę wylewamy na krakersy, a następnie przykrywamy całość drugą warstwą ciastek. Całość posypujemy na wierzchu cukrem pudrem i wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Tak przygotowaną napoleonkę podajemy schłodzoną i przechowujemy przez cały czas w lodówce.
Tradycyjna napoleonka z ciasta francuskiego
Składniki: Na ciasto: 2 szklanki mąki pszennej, pół szklanki śmietany, kostka margaryny 250 gramów. Krem: 1 litr mleka, 1 szklanka mąki pszennej, pół szklanki cukru, 1 cukier waniliowy, 2 żółtka.
Wykonanie: Najpierw przygotowujemy ciasto. Mąkę siekamy z margaryną za pomocą noża tak, by powstała kruszonka, wlewamy śmietanę, całość mieszamy i szybko zagniatamy ciasto. Wałkujemy je na cienki placek, składamy, znowu wałkujemy, czynność tę powtarzamy trzy razy. Pamiętajmy, by ciasto wałkować tylko w jednym kierunku.
Po przygotowaniu ciasta wkładamy go na pół godziny do lodówki, następnie rozdzielamy na pół i pieczemy każdą połową rozwałkowaną na dnie blaszki o wymiarach 25 x 35 cm. Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni na złoty kolor, pilnujemy, żeby nie przypalić. W czasie, gdy ciasto się piecze, można przygotować krem. Pół litra mleka zagotowujemy z cukrem. W pozostałym mleku mieszamy żółtka, mąkę i cukier waniliowy w taki sposób, by nie było żadnych grudek.
Przygotowaną masę wlewamy do mleka, gotujemy stale mieszając aż zgęstnieje. Ciepły, ale nie gorący krem wykładamy na jeden placek ciasta francuskiego, dokładnie rozprowadzamy, przykrywamy drugim plackiem. Całość obsypujemy cukrem pudrem i wstawiamy do lodówki na kilka godzin.
Najprostsza napoleonka z gotowego ciasta francuskiego
Składniki: 1 opakowanie gotowego ciasta francuskiego, 3 szklanki mleka, 2 budynie waniliowe lub śmietankowe, 200 gramów masła, 8 łyżek cukru, cukier puder do posypania ciasta.
Wykonanie: 2 szklanki mleka wlewamy do garnka i zagotowujemy z kostką masła do momentu, gdy się ono całkowicie rozpuści. W pozostałym mleku rozpuszczamy budyń i powoli wlewamy do tego, które się gotuje. Całość energicznie mieszamy, aby nie powstały grudki. Masę zdejmujemy z ognia i odstawiamy do wystudzenia, co kilka minut mieszamy. Gotowe ciasto francuskie wyjmujemy z opakowania, rozwijamy i przekrajamy na pół.
Oba kawałki przekładamy na papier do pieczenia, a następnie dosyć gęsto nakłuwamy widelcem, aby ciasto podczas pieczenia nadmiernie nie urosło. Obie części pieczemy przez około 15 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 210 stopni. Wyjmujemy i studzimy. Na jednym płacie ciasta rozprowadzamy masę budyniową, przykrywamy drugim płatem ciasta. Wkładamy do lodówki na 2-3 godziny. Ciasto podajemy oprószone cukrem pudrem.
Ile kalorii ma napoleonka?
Napoleonka ze względu na sporą zawartość ciasta jest dosyć kaloryczna. Średnio w 100 gramach ma około 250-300 kcal. Różnice w zawartości kalorii są związane ze sposobem wykonania, a także z ilością dodanego masła i cukru.
Skąd pochodzi nazwa napoleonka?
Choć nazwa napoleonka może kojarzyć się z ulubionym ciastem Napoleona, w rzeczywistości nie ma z nim nic wspólnego. Nazwa wzięła się od Neapolu, w którym przed wiekami popularny był deser składający się z trzech płatów ciasta przełożonych kremem lub dżemem.
Zanim ciasto trafiło na polskie stoły, zostało nieco uproszczone, składa się bowiem z dwóch płatów ciasta, a pomiędzy nimi nie ma dżemu, tylko jest sam krem. Ale to właśnie ta prostota sprawiła, że napoleonka do dziś jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej przygotowywanych deserów.
Czym różni się kremówka od napoleonki?
Jeśli zastanawiasz się, czym różni się kremówka od napoleonki, nie warto szukać różnić. Są to bowiem dwie nazwy tego samego ciasta.
Jaki krem do napoleonki?
Do napoleonki dodaje się klasyczny krem budyniowy, który powstaje na bazie mleka, masła, cukru, a także budyniu w proszku. W klasycznej wersji budyń zastępuje mąka pszenna.