Przepisy na Barszcz Czerwony Zabielany

Ostatnio Zaktualizowane 24 maja, 2023 przez Aneta Florczyk

Jeśli masz ochotę na pyszny barszcz zabielany, znajdziesz tutaj 6 przepisów prostych i szybkich oraz bardziej skomplikowanych z aromatycznymi składnikami.

Barszcz czerwony to jedna z tradycyjnych i wyjątkowo pysznych zup, które wyjątkowo często pojawiają się na naszych stołach.

Barszcz zabielany z ziemniakami tradycyjny

Składniki: 5 średnich buraków, włoszczyzna: 2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek pora i selera, 3 liście laurowe, 3 kulki ziela angielskiego, 3 łyżki soku z cytryny, 150 ml słodkiej śmietanki, sól i pieprz do smaku, 5 dużych ugotowanych ziemniaków, 2 małe cebule, olej lub oliwa do smażenia. 

Jak zrobić barszcz czerwony z ziemniakami zabielany: Buraki i włoszczyznę obieramy, dokładnie myjemy, kroimy na mniejsze kawałki. Całość wrzucamy do dużego garnka, zalewamy wodą. Dodajemy ziele angielskie i liście laurowe. Gotujemy przez około 1,5 godziny na niedużym ogniu. Gdy warzywa są już miękkie, wyławiamy je, a do zupy dodajemy sok z cytryny, słodką śmietankę, sól i pieprz do smaku. Ziemniaki obieramy, gotujemy w osolonej wodzie. Cebulkę kroimy w kostkę i podsmażamy na rozgrzanym oleju do zeszklenia. Do głębokiego talerza wykładamy porcję ziemniaków, posypujemy podsmażoną cebulką, a następnie całość zalewamy barszczem. 

Tutaj sprawdzisz ile kalorii ma barszcz ukraiński.

Barszcz czerwony zabielany na kościach ze śmietaną

Składniki: 500 gramów wędzonych kości schabowych, 5 dużych buraków, 5 ziemniaków, 3 marchewki, 2 łyżki octu, 250 ml kwaśnej śmietany, 2 łyżki mąki pszennej, 2 łyżki posiekanego koperku, 3 liście laurowe, 3 kulki ziela angielskiego, pół łyżeczki majeranku, sól i pieprz do smaku.

Wykonanie: Kości dokładnie myjemy, dzielimy na mniejsze kawałki, wrzucamy do garnka i zalewamy około 2 litrami zimnej wody. Wstawiamy na nieduży ogień i czekamy, aż całość się zagotuje. Zbieramy z wierzchu szumowiny i gotujemy dalej. Dodajemy obrane i pokrojone buraki oraz marchew, a tajże liście laurowe, ziele angielskie i sól. Gotujemy do momentu, aż buraki będą miękkie. Gotowy wywar przecedzamy. Kości obieramy z mięsa i odkładamy. Buraki i marchew ścieramy na tarce o grubych oczkach. Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę, wrzucamy do garnka z wywarem i gotujemy przez kilkanaście minut. Dodajemy starte buraki, wędzone mięso, dolewamy ocet, doprawiamy majerankiem i pieprzem.

Jeśli zupa jest za gęsta, można dolać nieco wody. Śmietanę łączymy z chochlą zupy, stopniowo dodajemy mąkę, mieszając całość na jednolitą masę. Wylewamy do zupy, dodajemy koper i gotujemy jeszcze przez kilka minut. Barszcz podajemy od razu po przygotowaniu. Jeśli wyjdzie go za dużo, można część wlać do słoików i zapasteryzować. 

Barszcz ukraiński zabielany z tartymi burakami

Składniki: 1 kg buraków, 200 gramów fasoli Jaś, 1 kg ziemniaków, 2 pomidory, 3 marchewki, 1 pietruszka, pół małego selera, kawałek białej części pora, ¼ małej kapusty, 3 łyżeczki cukru, 4 łyżki octu, 200 ml kwaśnej śmietany, 2 liście laurowe, 4 kulki ziela angielskiego, 1 łyżeczka majeranku, 2 ząbki czosnku, łyżeczka pieprzu ziołowego, sól. 

Wykonanie: Fasolę namaczamy dzień wcześniej, aby była miękka – zalewamy ją zimną wodą. Marchew, pietruszkę, pora i seler myjemy. Pora kroimy w talarki, resztę warzyw ścieramy na tarce o dużych oczkach. Cebulę kroimy w talarki. Pomidory sparzamy, obieramy ze skórki, kroimy w dużą kostkę. Kapustę szatkujemy drobno, czosnek obieramy, buraki obieramy, myjemy i ścieramy na grubych oczkach tarki. Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. Do dużego garnka wrzucamy namoczoną i odsączoną fasolę, wrzucamy wszystkie warzywa poza burakami i ziemniakami. Zalewamy 3 litrami zimnej wody. Dorzucamy liście laurowe, ziele angielskie, ząbki czosnku. Całość gotujemy przez godzinę na niedużym ogniu. Dodajemy starte buraki i gotujemy przez kolejne 20 minut. Po tym czasie wsypujemy cukier, dolewamy ocet, wrzucamy pokrojone ziemniaki i majeranek.

Całość gotujemy do momentu, aż ziemniaki i fasola będą miękkie. Śmietanę mieszamy w miseczce z chochlą zupy i wlewamy do garnka. Na koniec przyprawiamy zupę solą i pieprzem ziołowym. Podajemy po przygotowaniu, ale dzień czy dwa później barszcz ukraiński smakuje tak samo dobrze. 

Barszcz zabielany z makaronem

Składniki: 2 wędzone żeberka, 5 buraków, 4 marchewki, 1 pietruszka, pół małego selera, 1 mała cebula, 4 kulki ziela angielskiego, kilka ziarenek pieprzu, łyżka soku z cytryny, 200 ml śmietany 12 procent, łyżeczka mąki, łyżka zielonej, siekanej pietruszki, 100 gramów makaronu (najlepiej świderki). 

Wykonanie: Buraki gotujemy w wodzie w łupinach. Ostudzamy, obieramy, ścieramy na tarce o grubych oczkach. Do drugiego garnka wkładamy żeberka, zagotowujemy i gotujemy przez około 15 minut na niedużym gazie. Dodajemy pokrojoną włoszczyznę oraz cebulę, ziele angielskie i pieprz. Gotujemy na małym gazie przez kolejne 20 minut. Dorzucamy starte buraki i gotujemy przez pół godziny, na koniec dodając sok z cytryny. Po tym czasie wyławiamy żeberko, oddzielamy mięso od kości i wrzucamy je z powrotem do garnka. W małym garnuszku podgrzewamy śmietankę z łyżeczką mąki, dokładnie mieszamy i wlewamy do garnka z barszczem. Zupę podajemy z ugotowanym wcześniej makaronem oraz posypujemy natką pietruszki. 

Barszcz zabielany na rosole z jajkiem

Składniki: 3 średnie buraki, 500 ml soku z buraków, 1,5 litra rosołu, 4 ziemniaki, pół pęczka świeżego koperku, 2 łyżki śmietany, 2 łyżeczki mąki, 4 jajka ugotowane na twardo, ¼ łyżeczka mielonego pieprzu, 2 liście laurowe, ząbek czosnku, sól do smaku. 

Wykonanie: Buraki myjemy, obieramy i kroimy w plastry. Wrzucamy do garnka, zalewamy przygotowanym wcześniej rosołem, dorzucamy liście laurowe i obrany ząbek czosnku. Solimy i gotujemy przez 15 minut na średnim ogniu. W drugim garnku z wodą gotujemy obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki z odrobiną soli. Wyjmujemy buraki z garnka z zupą, dolewamy sok z buraczków i chwilę gotujemy. Śmietanę mieszamy z mąką, wlewamy do zupy. Doprawiamy pieprzem i koperkiem. Na głębokie talerze nakładamy ugotowane ziemniaki, układamy pokrojone w ćwiartki jajka na twardo, zalewamy barszczem, dekorujemy koperkiem i podajemy. 

Barszcz z kiszonej kapusty zabielany

Składniki: 500 gramów kiszonej kapusty, 2 opakowania barszczu w proszku, 30 gramów suszonych borowików, 1 łyżka masła, 1 łyżeczka majeranku, pieprz czarny mielony do smaku.

Wykonanie: Suszone grzyby zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na kilkanaście minut. Kapustę odcedzamy z nadmiaru soku, smażymy na patelni z łyżką masła przez kilka minut, do czasu aż będzie miękka. Barszcz w proszku przygotowujemy według przepisu podanego na opakowaniu, wykorzystując wodę z namoczonych wcześniej grzybów (same grzyby można wykorzystać do innego przepisu). Zupę doprawiamy majerankiem i pieprzem. Na głębokie talerze nakładamy porcje smażonej kapusty, zalewamy barszczem i podajemy. 

FAQ:

Jak doprawić barszcz czerwony?

Barszcz czerwony doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem. Dolewamy również odrobinę octu lub soku z cytryny, aby zupa miała piękny, czerwony kolor. 

Jak zagęścić barszcz czerwony?

Barszcz czerwony zagęszczamy śmietaną wymieszaną z niewielką ilością mąki. Zupa będzie gęsta także wtedy, gdy dodamy do niej starte buraczki. 

5/5 - (2 votes)
Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Barszcz czerwony zabielany z ziemniakami tradycyjny
Autor
Opublikowane
Czas całkowity
Średnia ocena
4.51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023