4 Przepisy na Zrazy Wieprzowe

Ostatnio Zaktualizowane 25 lutego, 2023 przez Aneta Florczyk

Zrazy wieprzowe, choć wydają się czasochłonne i wymagające umiejętności kulinarnych, w rzeczywistości są łatwe do wykonania. Znajdziesz tutaj 4 proste przepisy.

Za każdym razem smakować będą wyśmienicie i szybko znikną ze stołu. Jeśli chcesz zrobić zrazy wieprzowe według sprawdzonego przepisu, wybierz którąś z poniższych propozycji. To pomysł na prosty i niedrogi obiad, który na pewno często będzie pojawiał się w twoim domowym menu. 

Zrazy wieprzowe można wykonać według różnych przepisów i z różnych rodzajów mięsa. Za każdym razem przygotowanie wygląda dosyć podobnie – mięso kroi się na plastry, rozbija, a następnie wypełnia boczkiem, cebulą, ogórkami kiszonymi czy innymi składnikami. Zrazy zawijamy w ruloniki, zawiązujemy nicią lub ściskamy wykałaczkami. Można je udusić na patelni lub upiec – za każdym razem smakują doskonale. 

Spis treści

Zrazy wieprzowe ze schabu

Schab kojarzy się przede wszystkim z kotletami schabowymi, na które to mięso jest doskonałe. Jeśli jednak szukasz ciekawszej alternatywy dla klasycznych schabowych, wypróbuj przepis na zrazy wieprzowe ze schabu. Będą doskonałym pomysłem na szybki obiad zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. 

Składniki: 0,5 kg schabu, 3 kiszone ogórki, 100 gramów boczku w kawałku, 1 cebula, 1 łyżeczka słodkiej papryki, 1 łyżeczka majeranku, 1/3 łyżeczki ostrej papryki, sól i pieprz do smaku, ziele angielskie, liście laurowe, 4 łyżki oleju, 200 gramów sera mozzarella. 

Jak zrobić zrazy wieprzowe: Schab dokładnie myjemy i kroimy na 5 średniej grubości kotletów, a następnie dokładnie je rozbijamy. Powinny być cienkie, aby łatwo się przesmażyły, a jednocześnie nie powinny mieć dziur powstałych w wyniku rozbijania. Każdy kotlet z jednej strony doprawiamy solą i pieprzem, natomiast z drugiej strony słodką i ostrą papryką oraz majerankiem. Cebulę, boczek oraz ogórki kiszone kroimy w drobną kostkę, mieszamy ze sobą i rozkładamy równomiernie na plastrach mięsa. Każdy plaster zawijamy w rulonik i spinamy wykałaczką, aby się nie rozpadł.

Zrazy obsmażamy na rozgrzanej patelni z olejem z każdej strony na złoty kolor. Podlewamy wodą, dorzucamy kilka ziarenek ziela angielskiego i listków laurowych, dusimy przez 5 minut, aż woda zacznie wrzeć i wyparuje. Zrazy z całym płynem przekładamy do naczynia żaroodpornego, którego dno wcześniej smarujemy olejem. Na każdym zrazie układamy kawałek sera mozzarella i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 15 minut. Podajemy od razu po przygotowaniu. 

Zrazy zawijane wieprzowe

Zawijane zrazy wieprzowe można również zrobić z karkówki. Są wtedy soczyste, aromatyczne i rozpływają się w ustach. Poniższy przepis na zrazy zawijane to zaledwie kilka składników i szybkie wykonanie. Jeśli nie masz pomysłu na prosty i błyskawiczny obiad, zawijane zrazy wieprzowe będą strzałem w dziesiątkę. 

Składniki: 6 plastrów karkówki, 1 duży ogórek kiszony, 2 cebule, gruby plaster boczku, 6 łyżeczek musztardy, sól i pieprz do smaku, 2 łyżki mąki pszennej, 1 łyżka oleju.

Wykonanie: plastry karkówki dokładnie myjemy, osuszamy ręcznikiem kuchennym, a następnie rozbijamy tłuczkiem. Z obu stron doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Każdy plaster smarujemy łyżką musztardy, kładziemy kawałek kiszonego ogórka, kawałek pokrojonego w słupek boczku oraz ósemkę cebuli. Całość dokładnie zwijamy w rulonik, a następnie spinamy wykałaczkami lub obwiązujemy nitką.

Zrolowane zrazy obtaczamy dokładnie z każdej strony w mące i wrzucamy na rozgrzaną patelnię z niewielką ilością oleju. Obsmażamy z obu stron do zrumienienia, a następnie dodajemy pokrojoną na drobno cebulę. Gdy się zeszkli, podlewamy zrazy wodą i dusimy do momentu, gdy mięso będzie miękkie. Gotowe zrazy podajemy z tłuczonymi ziemniakami i buraczkami lub dowolną inną surówką. 

Zrazy wieprzowe mielone

Aby zrobić zrazy wieprzowe, można wykorzystać nie tylko mięso w plastrach, ale również dobrze przyprawione mięso mielone z dowolnych części wieprzowiny. Mielone zrazy są miękkie, rozpływają się w ustach, doskonale smakują w towarzystwie gęstego sosu. Jeśli szukasz przepisu na mielone zrazy, wypróbuj prostą i sprawdzoną recepturę na zrazy, po których będziesz palce lizać. 

Składniki: 0,5 kg mięsa mielonego, 1 ogórek kiszony, jedna namoczona bułka kajzerka, 1 cebula, 150 gramów wędzonego boczku w kawałku, 4 łyżki musztardy, 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki, sól i pieprz do smaku, 1 łyżeczka mielonego czosnku, mąka do panierowania, 2 łyżki masła. 

Wykonanie: Mięso mielone przyprawiamy solą, pieprzem, mieloną papryką i czosnkiem, dokładnie wyrabiamy, aby całe mięso przeszło przyprawami. Ogórka, boczek oraz cebulę kroimy w drobną kostkę. Wyrobione mięso dzielimy na cztery równe części, każdą z nich formując w kształt płaskiego okręgu. Wierzch mięsnych okręgów smarujemy musztardą, układamy równomiernie boczek, cebulę oraz ogórka. Zawijamy roladkę, a następnie obtaczamy w mące i kładziemy na patelni z rozgrzanymi dwiema łyżkami masła. Smażymy z dwóch stron na złoty kolor, potem podlewamy około połową szklanki wody i dusimy przez 45 minut. 

Zrazy wieprzowe w sosie własnym

Zrazy wykonane z wieprzowiny są doskonałym pomysłem na szybki i pyszny obiad. Wśród ciekawych przepisów na zrazy warto wspomnieć również o zrazach w sosie własnym, które są proste w przygotowaniu, pyszne i sycące. Doskonale smakują od razu po wykonaniu, ale również odgrzewane na drugi dzień. 

Składniki: 5 plastrów karkówki, 2 ogórki konserwowe, 5 plastrów dowolnej szynki, 5 łyżek mąki pszennej, 3 łyżeczki musztardy dijon (lub dowolnej innej), 5 łyżek śmietanki 30 procent, szczypta majeranku, 6 ziarenek ziela angielskiego, sól i pieprz do smaku, olej do smażenia. 

Wykonanie: Plastry karkówki dokładnie myjemy, osuszamy, a następnie rozbijamy tłuczkiem na bardzo cienkie płaty. Gotowe, rozbite mięso z obu stron posypujemy solą i pieprzem do smaku. Na wierzchu każdego plastra rozsmarowujemy łyżkę musztardy, kładziemy plaster szybki oraz dwa słupki przekrojonego wzdłuż ogórka. Tak przygotowane plastry zwijamy w roladki, a następnie związujemy je dokładnie nitką, aby miały ładny kształt i nie rozeszły się podczas obróbki termicznej.

Zrazy obtaczamy w mące, wrzucamy na rozgrzany na patelni olej i smażymy przez kilka minut, aż do zrumienienia po obu stronach. Po tym czasie zalewamy całość wodą, tak aby mięso było całe przykryte. Dorzucamy sól i pieprz liście laurowe i ziele angielskie. Dusimy na niedużym ogniu przez 45 minut. Pod koniec gotowania zagęszczamy powstały sos łyżką mąki, dodajemy słodką śmietankę i jeszcze raz całość zagotowujemy. 

Zrazy wieprzowe co do środka?

Jako wnętrze do zrazów wieprzowych najlepiej sprawdza się połączenie surowego boczku, ogórka kiszonego oraz cebuli. 

Jakie mięso na zrazy wieprzowe?

Na zrazy wieprzowe najlepiej sprawdzi się schab lub karkówka. Jeśli planujemy zrobić zrazy mielone, można wykorzystać dowolne fragmenty wieprzowiny. 

Jak zamrozić zrazy wieprzowe?

Zrazy wieprzowe można przechowywać w zamrażalniku. Wystarczy je wystudzić, a następnie przełożyć do dowolnego pojemnika wraz z sosem. Po wyjęciu z zamrażalnika warto odstawić całość na kilka godzin, a następnie podgrzać. Nie powinno się natomiast rozmrażać mięsa na wolnym ogniu. 

Jak zawijać zrazy wieprzowe?

Zrazy wieprzowe zawijamy dość ściśle, aby zawartość była mocno ubita. Po zawinięciu obowiązujemy je nitką bawełnianą lub spinamy wykałaczkami. 

5/5 - (3 votes)
Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Zrazy zawijane wieprzowe
Autor
Opublikowane
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023