Przepisy na Domowy Makaron do Rosołu

Ostatnio Zaktualizowane 7 marca, 2023 przez Aneta Florczyk

Domowy rosół z makaronem to must have w wielu domach na niedzielny obiad czy od święta, warto również zadbać o makaron domowy. Znajdziesz tutaj 2 przepisy.

Jego doskonały smak i aromat jest efektem umiejętnie dobranych składników i odpowiedniego czasu gotowania. Dzięki niemu smak rosołu będzie wyjątkowy. Wykonanie domowego makaronu jest nieco czasochłonne, nie wymaga jednak wielkich umiejętności kulinarnych. Gdy zrobisz go choć raz, być może okaże się, że na twoim stole już nigdy nie zagości gotowy, kupowany makaron. 

Smak domowego rosołu z własnoręcznie robionym makaronem wiele osób zna z babcinej kuchni. Nasze babcie wszystko, co możliwe, robiły własnoręcznie, dzięki temu ich kuchnia jest niezapomniana. Często w dorosłym życiu próbujemy odtworzyć smak tych potraw, starając się jak najbardziej zbliżyć do oryginału. Jednym z produktów, które warto robić samodzielnie, jest właśnie makaron. Choć sklepowe półki wręcz uginają się od gotowych makaronów różnych marek, w różnych wersjach i kształtach, nic nie jest w stanie zastąpić świeżo przyrządzonego, domowego makaronu.

Jeśli chcesz przygotować domowy makaron, warto zrobić go od razu w większej ilości. Dzięki temu zawsze będzie pod ręką gotowa partia, którą wystarczy jedynie ugotować. 

Tradycyjny makaron domowy do rosołu

Domowy makaron tagliatelle to klasyczny włoski przysmak, który może być również sprawdzonym dodatkiem do potraw kuchni polskiej. Grube wstążki będą idealnie komponować się z domowym rosołem. Aby przygotować domowy makaron spaghetti, tagliatelle czy każdy inny, wystarczy mieć odrobinę czasu i chęci – nie jest on skomplikowany ani na etapie wykonania, ani gotowania. 

Składniki: 3 szklanki mąki, 3 jajka, szczypta soli, odrobina ciepłej wody.

Jak zrobić domowy makaron: Mąkę przesiewamy na stolnicę, wbijamy całe jajka i delikatnie solimy całość. Mieszamy łyżką lub widelcem, do momentu aż wszystkie składniki się połączą. Dodajemy odrobinę ciepłej wody, uważając, aby nie było jej za dużo. Ciasto ma się dobrze kleić, ale nie powinno być za rzadkie. Wyrabiamy je przez kilka minut, aż będzie elastyczne. Wyrobione ciasto dzielimy na trzy części i każdą wałkujemy na bardzo cienki placek. Stolnicę można nieco posypać mąką, aby ciasto nie przyklejało się do niej. Gotowe placki rozkładamy na ściereczkach i zostawiamy na kilkanaście minut, dzięki temu lekko podeschną na wierzchu i będą się łatwiej kroić.

Po tym czasie każdy placek zwijamy w rulon na kształt naleśnika i kroimy wzdłuż na cieniutkie kluseczki. Podczas krojenia roztrzepujemy rękami to, co już pokrojone, aby makaron nie skleił się ze sobą. Gotowy makaron wrzucamy do wrzącej, osolonej wody z łyżką oleju. Gotujemy przez około 5 minut, do momentu, gdy cały makaron wypłynie na wierzch. Po ugotowaniu hartujemy zimną wodą i odcedzamy. 

Domowy makaron bez jajek

Własnoręcznie wykonany makaron bez jajek to świetna propozycja dla osób na diecie wegańskiej, a także alergików. Wbrew pozorom, nie jest trudny do wykonania, a do jego przygotowania potrzebne będą jedynie dwa składniki.

Składniki: 400 gramów mąki pszennej, 220 ml gorącej wody. 

Wykonanie: Mąkę wsypujemy do miski, zalewamy gorącą wodą i całość mieszamy widelcem do momentu, aż mąka połączy się z wodą. Wtedy wyrabiamy ciasto ręką przez kilka minut, aż będzie zwarte i elastyczne. Po tym czasie ciasto zawijamy w folię i odkładamy na pół godziny. Następnie ciasto zagniatamy raz jeszcze i dzielimy je na 3 części. Do wałkowania wyjmujemy po jednej, pozostałe powinny nadal być w folii, aby nie wysychały. Ciasto wałkujemy na dużej stolnicy, starając się, aby było jak najcieńsze. Rozwałkowane ciasto kroimy na cieniutkie paseczki. Możemy również wykorzystać maszynkę do makaronu, niteczki powstawać będą wtedy szybciej i sprawniej. Gotowy makaron gotujemy w osolonej wodzie przez około 5 minut. 

Ile gotować domowy makaron?

Domowy makaron gotujemy kilka minut. Najczęściej 2-5 minut wystarczy, aby był gotowy. Jeśli jednak nie jest to makaron od razu po przygotowaniu, a wysuszony, trzeba liczyć się z tym, że czas gotowania nieco się wydłuży. Suchy makaron gotujemy przez około 10 minut. 

Jak przechowywać domowy makaron?

Makaron domowy można przechowywać na dwa sposoby. Pierwszy sposób to po prostu zamrożenie surowego makaronu. Można w ten sposób trzymać makaron w zamrażalniku przez kilka tygodni. Drugim sposobem jest wysuszenie przygotowanych, nieugotowanych nitek. W tym celu rozkładamy je na bawełnianej ściereczce, możemy zwinąć w gniazda, aby nitki nie były za długie i łatwiej się przechowywały. Makaron suszymy przez 2-3 dni. Musi być całkowicie wysuszony, w przeciwnym razie podczas przechowywania może zapleśnieć. Gotowy, idealnie suchy makaron wkładamy do papierowych torebek lub pojemników do przechowywania i trzymamy w suchym miejscu. 

Jaka mąka na makaron domowy?

Na makaron domowy wykorzystuje się przede wszystkim zwykłą mąkę pszenną. Można również zrobić makaron z mąki pełnoziarnistej czy orkiszowej. 

5/5 - (2 votes)
Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Tradycyjny makaron domowy do rosołu
Autor
Opublikowane
Czas gotowania
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023