3 Przepisy na Smalec Domowy z Cebulką
Ostatnio Zaktualizowane 2 maja, 2023 przez Aneta Florczyk
Domowy smalec to prawdziwa gratka dla wielbicieli swojskiego jedzenia. W połączeniu z chlebem i ogórkiem jest przekąską, której praktycznie nikt się nie oprze.
Jeśli masz ochotę na smalec domowy i nie boisz się nadmiaru kalorii, mam dla ciebie przepisy, które pozwolą na przygotowanie prawdziwych specjałów, niczym z babcinej kuchni. Wspaniały aromat i niepowtarzalny smak sprawią, że smalec będzie częstym bywalcem na twoim stole.
Spis treści
Smalec domowy z cebulką czosnkiem i jabłkiem
Składniki: 1 kg słoniny, 400 gramów wędzonego podgardla, 2 duże jabłka (najlepiej kwaśne), 3 cebule, 1 główka czosnku, 2 łyżki majeranku, 1 łyżeczka tymianku, sól i pieprz do smaku.
Jak zrobić smalec domowy z cebulką: Słoninę kroimy w drobną kostkę, im drobniejsza, tym lepiej. Można również przepuścić ją przez maszynkę do mięsa z dużymi oczkami. Boczek również kroimy w kostkę. Słoninę wkładamy do garnka i wstawiamy na nieduży ogień. Gdy zacznie się mocno topić, dodajemy pokrojony boczek. Całość gotujemy na małym ogniu przez około 40 minut, regularnie mieszając, aby nic nie przywierało do dna. W tym czasie obieramy cebulę i kroimy w drobną kosteczkę. Główkę czosnku rozdzielamy na pojedyncze ząbki, obieramy i przeciskamy wszystkie przez praskę. Jabłka obieramy, usuwamy z nich gniazda nasienne i ścieramy na tarce o średnich oczkach. Gdy skwarki w garnku są już mocno roztopione i mają złocisty kolor, dorzucamy do nich cebulę, jabłko i czosnek.
Gotujemy, stale mieszając i dodajemy tymianek, majeranek, około pół łyżeczki pieprzu oraz łyżkę soli. Sól i pieprz warto dodawać stopniowo, aby nie przesolić. Od razu po doprawieniu całość zdejmujemy z ognia i odstawiamy do przestudzenia. Gdy smalec ze skwarkami jest już chłodny, przelewamy do słoiczków lub pojemników na żywność. Warto robić to partiami, aby w każdym słoiku znalazło się tyle samo skwarek. Wystudzony smalec podajemy z chlebem i kiszonym ogórkiem. Przechowujemy w lodówce.
Tutaj sprawdzisz kaloryczność cebuli.
Smalec domowy z boczkiem i przyprawami
Składniki: 1 kg surowej słoniny wieprzowej, 300 gramów słoniny wędzonej, 400 gramów wędzonego boczku, 3 cebule, 3 ząbki czosnku, 1 łyżka majeranku, 1 łyżka słodkiej wędzonej papryki, sól.
Wykonanie: Słoninę surową i wędzoną kroimy w bardzo drobną kostkę, wrzucamy na dużą, głęboką patelnię i wytapiamy na wolnym ogniu przez około 20 minut. W tym czasie w równie drobną kostkę kroimy boczek oraz cebulę. Po 20 minutach wytapiania słoniny dodajemy pokrojony boczek, później po około 10 minutach cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość topimy jeszcze przez 15 minut, do momentu, gdy cebula się zeszkli, a skwarki ze słoniny i boczku będą złociste i chrupiące. Gotowy smalec doprawiamy majerankiem, słodką papryką oraz solą. Mieszamy i odstawiamy do przestygnięcia. Schłodzony smalec rozlewamy do słoiczków.
Potem co jakiś czas warto w każdym słoiczku zamieszać, dzięki czemu nie wszystkie skwarki będą znajdować się na dnie słoika. Smalec można wstawić do lodówki i przechowywać go tak kilkanaście dni. Jeśli jednak jest go sporo, warto go zawekować.
Domowy smalec z mięsem mielonym i cebulą
Składniki: 1 kg słoniny, 0,5 kg mięsa mielonego (np. z łopatki wieprzowej), 4 cebule, 2 małe jabłka, łyżka majeranku, pół łyżeczki pieprzu czarnego, sól do smaku.
Wykonanie: Słoninę kroimy ręcznie na bardzo drobną kostkę lub też mielimy w maszynce. Ta druga opcja znacznie przyspieszy proces przygotowania smalczyku. Rozdrobioną słoninę wkładamy do dużego garnka z grubym dnem i wytapiamy na małym ogniu do momentu, aż większość tłuszczu będzie wytopiona. Trwa to około 20-30 minut. W tym czasie obieramy i kroimy w drobną kostkę cebulę i jabłka, a następnie razem z mielonym mięsem dorzucamy do garnka z roztopioną słoniną. Całość nadal gotujemy na niedużym ogniu, aż cały tłuszcz się wytopi, a jabłka rozpadną. Po tym czasie ogień gasimy, a zawartość garnka doprawiamy łyżką majeranku, pieprzem i solą.
Jeszcze gorący smalczyk przelewamy do słoiczków, najpierw przekładając skwarki, aby w każdym była ich podobna ilość. Słoiki zakręcamy. Podczas stygnięcia wieczka słoików powinny się wciągnąć, dzięki czemu zawartość będzie zawekowana. Tak przygotowany smalec może w lodówce lub spiżarni postać nawet kilka miesięcy.
Jak doprawić smalec domowy?
Podstawą w doprawianiu domowego smalcu jest sól, czosnek oraz majeranek. Można również dodawać pieprz, tymianek, a także słodką paprykę. Od tego, jakie przyprawy trafią do przygotowywanego smalcu, zależy jego końcowy smak. Może się nieco różnić, jednak za każdym razem jest pyszny.
Ile można przechowywać smalec domowy?
Smalec domowy przechowujemy najczęściej w słoikach. W lodówce może stać kilka tygodni od momentu przygotowania. Jeśli dodatkowo go zawekujemy, bez problemu może postać nawet pół roku czy rok.
Ile kalorii ma smalec domowy?
Smalec domowy ma w 100 gramach około 860-900 kcal.