Badanie Anty TG: Przeciwciała Tarczycowe 

Ostatnio Zaktualizowane 27 września, 2023 przez Aneta Florczyk

Badanie anty-TG jest jednym z testów laboratoryjnych, które pozwalają na diagnozowanie chorób tarczycy. Badanie to polega na określeniu stężenia przeciwciał skierowanych przeciwko tyreoglobulinie w osoczu krwi pacjenta. Tyreoglobulina jest białkiem wytwarzanym przez komórki pęcherzykowe tarczycy, a jej obecność we krwi pacjenta może świadczyć o różnych chorobach gruczołu tarczowego.

Badanie anty-TG jest szczególnie przydatne w diagnostyce choroby Hashimoto, czyli autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. W przypadku tej choroby, organizm pacjenta wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym komórkom tarczycy, w tym przeciwko tyreoglobulinie. Dlatego badanie anty-TG jest często zlecane przez endokrynologa, który dzięki niemu może potwierdzić lub wykluczyć występowanie choroby.

Wyróżniamy dwa główne typy przeciwciał anty-TG, których obecność może świadczyć o różnych chorobach tarczycy. Badanie anty-TG pozwala na wykrycie tych przeciwciał i określenie ich stężenia we krwi pacjenta. Na podstawie wyników badania lekarz może zdiagnozować chorobę tarczycy oraz dostosować odpowiednie leczenie.

Przeciwciała Tarczycowe

Przeciwciała tarczycowe to białka, które organizm wytwarza w odpowiedzi na obecność antygenów tarczycy.

Wyróżnia się dwa najważniejsze typy przeciwciał tarczycowych: anty-TG i anty-TPO. Anty-TG są przeciwciałami swoistymi w stosunku do tyreoglobuliny (Tg), która jest jednym z trzech antygenów tarczycy. 

Anty-TPO to przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej, enzymowi biorącemu udział w produkcji hormonów tarczycy. Badanie poziomu anty-TPO jest pomocne w diagnostyce chorób autoimmunologicznych tarczycy, takich jak Hashimoto, Gravesa-Basedowa lub zapalenie tarczycy.

Badanie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) jest również pomocne w diagnostyce raka tarczycy. W przypadku pacjentów z rakiem tarczycy, poziomy anty-TG są zwykle wysokie, co może sugerować obecność choroby.

Warto pamiętać, że poziomy przeciwciał tarczycowych mogą być podwyższone nie tylko w przypadku chorób tarczycy, ale również w przypadku innych chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba reumatoidalna czy toczeń rumieniowaty układowy.

Normy anty-TG

Normy anty-TG to wartości referencyjne, które pozwalają na ocenę wyników badania i stwierdzenie, czy poziom tyreoglobuliny mieści się w granicach normy, czy też występują jakieś odchylenia.

Zakres normy anty-TG wynosi do 115 IU/ml. 

W przypadku, gdy wynik badania anty-tg przekracza normę, może to świadczyć o różnego rodzaju chorobach tarczycy, takich jak choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedova, rak tarczycy, a także o innych chorobach autoimmunologicznych. Jest to także podstawowe badanie krwi przed zastosowaniem diety keto.

Warto również pamiętać, że wynik badania TG powinien być zawsze interpretowany w kontekście innych wyników badań tarczycy, takich jak badanie TSH, T3, T4 czy anty-TPO. Tylko wtedy można dokładnie ocenić stan tarczycy i wdrożyć odpowiednie leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Wysokie anty-TG

Wysokie stężenie anty-TG może oznaczać występowanie chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Hashimoto lub choroba Gravesa-Basedowa. Podwyższony poziom anty-TG może również być związany z rakiem tarczycy. Dlatego ważne jest, aby pacjent z wysokim poziomem anty-TG skonsultował się z lekarzem endokrynologiem.

Niskie anty-TG

Niskie stężenie anty-TG nie zawsze oznacza brak problemów zdrowotnych. Niski poziom anty-TG może wystąpić u pacjentów, którzy przeszli zabieg usunięcia tarczycy lub terapię jodem radioaktywnym. Niski poziom anty-TG może również oznaczać brak występowania chorób autoimmunologicznych lub raka tarczycy.

Cena Diagnostyki Anty TG

Badanie anty-TG można wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) na podstawie skierowania od lekarza przyjmującego w ramach umowy z NFZ. W przypadku osób, które chcą zrobić to badanie prywatnie, muszą się liczyć z kosztem, który waha się od 50 do 150 złotych w zależności od wybranej placówki medycznej.

Inne Badania dla Tarczycy

TRAb

Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023