Badanie Tyreoglobuliny (TG) Dla Tarczycy

Ostatnio Zaktualizowane 27 września, 2023 przez Aneta Florczyk

Badanie TG (Tyreoglobulina) to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych, które wykonywane jest u pacjentów z podejrzeniem chorób tarczycy. Tyreoglobulina (Tg) jest glikoproteiną, hormonalnym białkiem produkowanym przez tarczycę. Badanie polega na oznaczeniu stężenia Tg we krwi. Odpowiednio czułymi metodami Tg wykrywana jest w surowicy u większości zdrowych ludzi.

Wysokie poziomy Tg w surowicy krwi mogą wskazywać na obecność raka tarczycy, a także na nawrót choroby u pacjentów z już zdiagnozowanym rakiem tarczycy. Badanie Tg jest również ważne w diagnostyce choroby Hashimoto.

Na czym polega Badanie Krwi TG?

Badanie krwi TG polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej. Próbka krwi powinna być pobrana na czczo, czyli pacjent nie powinien jeść ani pić przed badaniem przez co najmniej 8 godzin. Przed badaniem należy też unikać palenia papierosów oraz zażywania niektórych leków, o czym należy wcześniej poinformować lekarza.

Normy TG

Normy TG zależą od metody badania, która jest stosowana. W przypadku stosowania metody elektrochemiluminescencyjnej (ECLIA) normy TG wynoszą 3,5 – 77 ng/ml. W przypadku stosowania metody immunologicznej normy TG mogą się różnić w zależności od laboratorium, które wykonuje badanie. Dlatego ważne jest, aby wyniki badań były interpretowane przez specjalistę.

Wartości referencyjne TG mogą się różnić w zależności od wieku i płci pacjenta. U mężczyzn normy TG wynoszą zazwyczaj od 3,5 do 77 ng/ml, a u kobiet od 3,5 do 50 ng/ml. U dzieci i młodzieży normy TG są niższe niż u dorosłych i zależą od wieku.

Normy TG mogą także się zmieniać w zależności od stanu zdrowia pacjenta. W przypadku chorób tarczycy, takich jak choroba Hashimoto lub rak tarczycy, poziom TG może być zwiększony. W takim przypadku konieczne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych oraz konsultacja z lekarzem specjalistą.

Objawy Niskiego TG

Niskie stężenie TG:

  • W przypadku pacjentów leczonych z powodu raka tarczycy, niskie poziomy TG po terapii są pożądane i mogą wskazywać na skuteczność leczenia.
  • Bardzo niskie poziomy TG (zwłaszcza poniżej granicy wykrywalności) po operacji i leczeniu jodem radioaktywnym sugerują brak aktywnej choroby lub całkowite wyleczenie.

Objawy Wysokiego TG

Podwyższone stężenie TG:

  • Może wskazywać na obecność raka tarczycy, zwłaszcza jeśli wcześniej był diagnozowany i leczony.
  • W przypadku pacjentów, którzy przeszli operację usunięcia tarczycy i leczenie jodem radioaktywnym z powodu raka, wzrost TG może sygnalizować nawrót choroby.
  • Wzrost TG może również wystąpić w przypadku niektórych zapaleń tarczycy lub guzów łagodnych.

Niemniej jednak, samo stężenie TG nie daje zazwyczaj bezpośrednich objawów klinicznych (jak w przypadku FT3 i FT4), ale jest raczej wskaźnikiem diagnostycznym.

Cena Diagnostyki TG

Cena diagnostyki TG jest zwykle ustalana przez laboratoria medyczne i może się różnić w zależności od miejsca, w którym badanie jest wykonywane.

W Polsce cena diagnostyki TG waha się między 60 a 150 złotych. Ceny mogą się różnić w zależności od laboratorium i regionu kraju. W niektórych przypadkach badanie TG może być objęte refundacją przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale wymaga to spełnienia określonych kryteriów.

Inne badania dla Tarczycy

Anty-TG

Anty TPO

TRAb

Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023