Olej Mct: Korzyści Zdrowotne i Powszechne Zastosowania

Ostatnio Zaktualizowane 29 września, 2023 przez Aneta Florczyk

Olej MCT to suplement wykonany z tłuszczów nazywanych triglicerydami o średniej długości łańcucha. Cząsteczki MCT są mniejsze niż te, które znajdują się w większości spożywanych tłuszczów (triglicerydy o długim łańcuchu). Dzięki temu są one łatwiejsze do strawienia i szybciej wchłaniane do krwiobiegu. Olej MCT może być przekształcony w energię, którą organizm może wykorzystać.

Skąd pochodzi olej MCT?

Olej MCT zwykle jest produkowany z oleju kokosowego lub oleju palmowego. Oba zawierają MCT. Można kupić olej 100% MCT lub mieszankę MCT i LCT (triglicerydy o długim łańcuchu).

Sposobem na uzyskanie oleju MCT z oleju kokosowego lub oleju palmowego jest proces zwany frakcjonowaniem. Polega on na oddzieleniu MCT od oryginalnego oleju i skoncentrowaniu go.

Do czego jest używane?

MCT jest stosowane w celu:

 • Pomocy w trawieniu tłuszczów lub składników odżywczych
 • Redukcji masy ciała
 • Kontroli apetytu
 • Dodatkowej energii do ćwiczeń
 • Zmniejszenia stanów zapalnych

Potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, czy olej MCT może pomóc w którymkolwiek z tych stanów.

Czy działa?

Krótką odpowiedzią jest: nie wiadomo na pewno.

Zastępowanie LCT MCT może skutkować mniejszym magazynowaniem tłuszczu i dłuższym uczuciem sytości. Jeśli nie jesteś tak głodny, możesz zjeść mniej. Użycie oleju MCT zamiast oleju kokosowego może skutkować spożyciem mniejszej ilości kalorii.

Chociaż badania są obiecujące, nie ma wystarczającej ilości danych, aby wykazać, że olej MCT prowadzi do utraty wagi.

Olej MCT może pomóc wzmocnić siłę ciała, jeśli jesteś starszy i słaby. Istnieją również pewne dowody na to, że MCT może zwiększyć ilość energii zużywanej przez mięśnie. Jednak inne badania pokazują, że może to nie pomóc zbytnio w trakcie treningu. Badania trwają.

MCT może pomóc twojemu ciału wytwarzać ketony, źródło energii dla twojego mózgu, które nie zawiera węglowodanów. Niektórzy twierdzą, że picie go sprawi, że twoje myśli będą ostrzejsze. Jednak jeśli nie masz zaburzeń poznawczych, dodanie oleju MCT nie spowoduje długotrwałego wzmocnienia mózgu.

MCT może również pomóc w łagodzeniu i leczeniu infekcji skórnych. Kwas laurynowy w MCT działa jako antybakteryjny, rozkładając ściany bakterii i wirusów, aby je zniszczyć.

MCT i dieta ketogeniczna

Ketony są produkowane przez organizm podczas rozkładu tłuszczu na bardzo niskowęglowodanowej diecie. Może to obniżyć poziom insuliny i pomóc w spalaniu tłuszczu. MCT pomaga wytwarzać więcej ketonów niż LCT. Może to pomóc osiągnąć fazę spalania tłuszczu szybciej, ale nie ma na to pewnych dowodów.

Zastosowanie MCT może ułatwić utrzymanie diety keto, która zawiera więcej węglowodanów, takich jak owoce i warzywa. Może być także dodawany do przepisów na keto pizzę.

Gdzie jeszcze można wykorzystać MCT?

MCT może pomóc w niektórych stanach chorobowych. Oczywiście, należy najpierw porozmawiać z lekarzem.

Problemy trawienne: Lekarz może zalecić spożycie większej ilości MCT, jeśli masz problemy z trawieniem innych rodzajów tłuszczów lub masz trudności w uzyskaniu niezbędnych składników odżywczych. Może to się zdarzyć, jeśli przyjmujesz niektóre leki lub masz:

 • Problemy z trzustką
 • Usunięto część żołądka
 • Resekcja jelita cienkiego
 • Choroba jelita cienkiego
 • Zespół krótkiego jelita

Padaczka: Badania pokazują, że wysokotłuszczowa dieta ketogeniczna łagodzi napady padaczkowe. Może pomóc niektórym dzieciom z padaczką, które nie reagują na leczenie farmakologiczne. Dieta ketogeniczna, która wykorzystuje MCT zamiast LCT, może być łatwiejsza do przestrzegania przez dzieci, które mają trudności z dużymi ilościami tłuszczu.

Cukrzyca: Jeśli masz cukrzycę typu 1, kwasy tłuszczowe wyprodukowane przez MCT mogą pomóc Ci lepiej myśleć, gdy masz bardzo niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia). Może zmniejszyć tkankę tłuszczową i poprawić oporność na insulinę u osób z cukrzycą typu 2, ale potrzebujemy więcej badań, aby to potwierdzić.

Autyzm: W jednym małym badaniu dodanie MCT do ketogenicznej diety bezglutenowej pomogło poprawić objawy u dzieci z autyzmem. Ale potrzeba więcej badań.

Zaburzenia neurologiczne: Niektóre badania pokazują, że olej MCT może pomóc łagodzić problemy z myśleniem, pamięcią lub osądem. Jeśli masz chorobę Alzheimera, twoje mózg może nie używać glukozy dobrze. Niektórzy eksperci uważają, że używanie ketonów jako źródła energii może pomóc Twojemu mózgowi pracować lepiej.

Choroby serca: Dieta ketogeniczna z olejem MCT może pomóc Ci schudnąć, co może zmniejszyć ryzyko chorób serca. Olej MCT w diecie może również pomóc zmniejszyć poziom LDL („złego”) cholesterolu, jednocześnie zwiększając poziom HDL („dobrego”) cholesterolu.

Jak go używać

MCT olej można dodać do wielu potraw i napojów. Najczęściej znajdziesz go w:

 • Smoothies
 • Sosy do sałatek
 • Kawa

Ponieważ większość oleju MCT ma niski punkt zapłonu, nie jest dobrym pomysłem smażenie z nim.

Ilość, jaką powinieneś przyjmować, zależy od twojej tolerancji i korzyści, jakie chcesz uzyskać. Najwięcej, co powinieneś mieć w ciągu dnia, to około 4 do 7 łyżek stołowych. Najlepiej, abyś rozłożył te łyżki stołowe w ciągu dnia na kilka porcji.

Jeśli spożyjesz go w dużych ilościach, możesz nie czuć się dobrze. Możesz odczuć:

 • Ból brzucha
 • Gaz
 • Skurcze
 • Wzdęcia
 • Biegunka
 • Wymioty

Porozmawiaj z dietetykiem, aby znaleźć odpowiednią dawkę dla Ciebie. I ponieważ olej MCT nie zawiera niezbędnych kwasów tłuszczowych, powinieneś włączyć do swojej diety inne tłuszcze.

Ryzyka związane z MCT

Używanie oleju MCT w umiarkowanych ilościach jest ogólnie bezpieczne. Jednak należy zachować ostrożność przy długotrwałym stosowaniu. Niektóre z negatywnych skutków to:

 • Wysoka zawartość kalorii. To może prowadzić do przybierania na wadze.
 • Duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych mogą podnosić poziom cholesterolu.
 • MCT mogą stymulować wydzielanie hormonów głodu, co może prowadzić do nadmiernego jedzenia.
 • Wysokie dawki mogą prowadzić do gromadzenia się tłuszczu w wątrobie.
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023