Olej – Kcal, Waga, Korzyści Zdrowotne

Ostatnio Zaktualizowane 22 lipca, 2023 przez Aneta Florczyk

olej rzepakowy

Odkryj wartość kaloryczną olejów: rzepakowy Kujawski, lniany, słonecznikowy, z wiesiołka. Dowiedz się o ich zastosowaniach i korzyściach zdrowotnych.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie są właściwości olejów i ich wpływ na zdrowie oraz ilość kalorii? Jeżeli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. W tym poradniku omówię wszystko, co musisz wiedzieć na temat oleju, począwszy od wartości energetycznej różnych rodzajów olejów, po ich zastosowanie w kuchni i korzyści zdrowotne.

Rodzaje olejów i ich wartość kaloryczna

Olej rzepakowy Kujawski

W 100 ml oleju rzepakowego Kujawskiego znajduje się około 900 kcal. Olej rzepakowy Kujawski jest jednym z najpopularniejszych olejów w Polsce. Zawiera niewielką ilość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz dużą zawartość jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. 

Olej lniany

W 100 ml oleju lnianego znajduje się około 884 kcal. Olej lniany jest bogaty w kwasy omega-3, a jednocześnie niski w nasycone kwasy tłuszczowe. 

Olej słonecznikowy

W 100 ml oleju słonecznikowego znajduje się około 874 kcal. Olej słonecznikowy to kolejny popularny olej kuchenny, bogaty w witaminę E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Tutaj sprawdzisz ile kalorii mają pestki słonecznika.

Olej z wiesiołka

W 100 ml oleju z wiesiołka znajduje się około 874 kcal. Olej z wiesiołka jest bogaty w gamma-linolenowy kwas tłuszczowy (GLA), który może przyczyniać się do utrzymania zdrowia skóry, włosów i paznokci. 

Sprawdź także kaloryczność i właściwości oliwy z oliwek.

Porady dotyczące ważenia i miarek

Ile waży 1 łyżeczka oleju i ile ma kalorii

Jedna łyżeczka oleju waży około 5 gramów i zawiera średnio 45 kcal. 

50 g oleju ile to łyżek

50 gramów oleju to mniej więcej 5 łyżek oleju.

125 ml oleju ile to łyżek

125 ml oleju to około 12,5 łyżek stołowych oleju.

Zastosowanie olejów w kuchni

Smażenie

Oleje mogą być używane do smażenia różnych potraw. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiedni olej do smażenia, ponieważ niektóre oleje mają niższą temperaturę dymienia i mogą się rozkładać podczas smażenia. Oleje o wyższej temperaturze dymienia, takie jak olej rzepakowy Kujawski i olej słonecznikowy, są bardziej odpowiednie do smażenia niż olej lniany czy olej z wiesiołka.

Sałatki i dressingi

Oleje są doskonałym dodatkiem do sałatek i dressingu. Olej lniany i olej z wiesiołka nadają się szczególnie do sałatek, ponieważ dodają wyjątkowego smaku i korzyści zdrowotnych.

Pieczywo

Oleje mogą być także używane jako substytut masła w pieczywie, szczególnie dla osób, które poszukują zdrowszych alternatyw. Olej rzepakowy Kujawski i olej słonecznikowy są odpowiednie do tego celu.

Korzyści zdrowotne różnych olejów

Olej rzepakowy Kujawski

Olej rzepakowy Kujawski jest bogaty w błonnik, witaminy oraz minerały, co przyczynia się do utrzymania zdrowia serca, zmniejszenia stanów zapalnych i poprawy funkcjonowania układu nerwowego.

Olej lniany

Olej lniany może przyczynić się do utrzymania zdrowia serca, poprawy funkcji mózgu oraz łagodzenia stanów zapalnych dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3.

Olej słonecznikowy

Olej słonecznikowy może przyczynić się do utrzymania zdrowia serca, poprawy układu odpornościowego oraz skóry dzięki wysokiej zawartości witaminy E.

Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka może pomóc w utrzymaniu zdrowia skóry, włosów i paznokci, a także przyczynić się do łagodzenia stanów zapalnych dzięki zawartości gamma-linolenowego kwasu tłuszczowego (GLA).

5/5 - (1 vote)
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023