Dieta Ketogeniczna Dla Padaczki (Epilepsji): Jak Działa i Jakie Są Korzyści?

Ostatnio Zaktualizowane 27 września, 2023 przez Aneta Florczyk

Dieta keto jest zalecana dla dzieci z padaczką, która nie ustępuje pomimo stosowania leków.

Dieta keto jest bogata w tłuszcze, adekwatna w białka i bardzo uboga w węglowodany. Typowa dieta keto składa się z 75% do 80% tłuszczów, 10-20% białka i 5% do 10% węglowodanów.

Dla jakich chorób odpowiednia jest dieta keto?

Lekarze zwykle zalecają dietę keto w leczeniu padaczki u dzieci w każdym wieku, w tym u niemowląt. Diety ketogeniczne zwykle są mniej preferowane przez dorosłych, ponieważ ograniczone wybory żywności sprawiają, że dieta jest trudna do utrzymania na dłuższą metę. (Co wcale nie oznacza, że są nieskuteczne)

Dieta keto jest stosowana w innych chorobach neurologicznych (związanych z mózgiem), w tym chorobie Alzheimera i spektrum autyzmu.

Ludzie z cukrzycą lub otyłością również mogą skorzystać z diety keto. Dieta keto może być łatwiejsza do przestrzegania niż inne zalecenia dietetyczne dla cukrzycy, a dodatkową zaletą jest to, że może nauczyć organizm spalać tłuszcz jako główne paliwo.

Co dzieje się w twoim organizmie, gdy stosujesz dietę keto?

Dieta ketogeniczna resetuje sposób, w jaki twoje ciało wykorzystuje jedzenie. Zwykle węglowodany w diecie (takie jak cukry i skrobia) stanowią większość energii. Dieta keto zmniejsza ilość spożywanych węglowodanów i uczy twoje ciało spalać tłuszcz jako źródło energii zamiast węglowodanów.

Dzieci, które stosują dietę ketogeniczną, często obniżają dawki leków lub przestają je całkowicie przyjmować. Co więcej, większość dzieci, które stosują dietę ketogeniczną przez co najmniej 2 lata, ma duże szanse na całkowite ustąpienie objawów padaczki, nawet po powrocie do normalnego sposobu odżywiania.

Co się dzieje gdy dziecko zaczyna dietę keto?

Rozpoczęcie diety ketogenicznej nie jest jednoetapowym procesem. Prawdopodobnie dziecko zostanie przyjęte do szpitala na monitorowanie, gdy dieta się zacznie. Zespół dietetyków ketogenicznych w szpitalu może składać się z neurologa, dietetyka i pielęgniarki.

Oto co robi opieka szpitalna:

 • Najpierw podaje dziecku małe ilości wody lub płynów bezcukrowych.
 • W ciągu 24 godzin rozpoczyna nową dietę dziecka. Dla niemowląt można stosować gotowe do użycia ketogeniczne formuły.
 • W początkowych 48 godzinach od rozpoczęcia diety będzie ścisłe monitorowanie poziomu cukru we krwi, a może wystąpić hipoglikemia podczas inicjacji diety ketogenicznej.
 • Ciągle ocenia potrzeby suplementów, takich jak wapń lub witaminy.

Opiekun zdrowotny Twojego dziecka może sugerować stosowanie diety ketogenicznej, jeśli inne metody leczenia padaczki nie powstrzymały lub nie zmniejszyły napadów. Podczas stosowania diety keto Twoje dziecko będzie odwiedzać lekarza co miesiąc lub trzy miesiące na badania krwi i moczu.

Te badania krwi i moczu sprawdzają problemy żywieniowe lub inne problemy.

Jak dieta ketogeniczna pomaga w leczeniu padaczki?

Dieta ketogeniczna jest stosowana od roku 1920 w celu zmniejszenia napadów padaczkowych. Mechanizm regulujący napady jest słabo zrozumiany. Zarówno niski poziom cukru, jak i wysoka zawartość tłuszczu unikalnie zmieniają “podatność” mózgu, zmniejszając tym samym skłonność do generowania napadów.

Ryzyka 

Jakie są ryzyka diety ketogenicznej?

Pomimo sukcesu w leczeniu padaczki, dieta keto nie jest wolna od ryzyka. Skutki uboczne, które występują przy długotrwałym stosowaniu diety, to:

 • Niska gęstość kości i złamania kości.
 • Zaparcia.
 • Wyższy poziom cholesterolu.
 • Możliwość wystąpienia kamieni nerkowych.
 • Wolniejszy wzrost niż typowy.
 • Ospałość (zmęczenie).

Jaka jest Skuteczność diety keto w leczeniu epilepsji?

Dieta keto udowodniła swoją skuteczność w leczeniu padaczki. Około 40% do 50% dzieci, które rozpoczęły dietę keto, miało o 50% mniej napadów. A około 10% do 20% dzieci osiągnęło ponad 90% redukcję napadów.

Jak długo można kontynuować dietę keto w leczeniu padaczki?

Opiekun medyczny może zalecić zakończenie diety keto u dziecka po kilku latach, jeśli padaczka jest dobrze kontrolowana. 

Kiedy należy zadzwonić do lekarza

Należy skontaktować się z lekarzem dziecka, jeśli:

 • Napady padaczkowe nasilają się lub utrzymują, nawet po wprowadzeniu diety.
 • Dziecko ma reakcję alergiczną na którąkolwiek z potraw w diecie.
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023