Czy Należy Stosować Dietę Keto Podczas Ciąży i Karmienia Piersią? 

Ostatnio Zaktualizowane 29 września, 2023 przez Aneta Florczyk

Dbałość o to, aby dziecko otrzymywało odpowiednią ilość składników odżywczych powinna być najważniejszym priorytetem każdej matki. Jeśli karmienie wyłącznie piersią jest Ci dobrze znane, to wiesz, że przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecko powinno otrzymywać wyłącznie mleko matki. To właśnie ono zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze, płyny oraz energię niezbędne do zdrowego wzrostu i rozwoju dziecka. Ponadto, mleko matki chroni dziecko przed chorobami i infekcjami, a jego długoterminowe korzyści zdrowotne są nieocenione dla obu stron.

Dlatego tak ważne jest, aby matka karmiąca piersią spożywała zrównoważoną dietę. To pozwoli na dostarczenie dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które są odzwierciedleniem zdrowia matki i jej zdolności do produkowania mleka.

Dieta Keto a Karmienie Piersią

Dieta keto opiera się na niskim spożyciu węglowodanów i wysokim spożyciu tłuszczu, co powoduje, że organizm przechodzi w stan ketonowy, zwany także ketozą. W stanie ketonowym organizm wykorzystuje zapasy tłuszczu do wytwarzania energii zamiast glukozy. Jest to naturalny proces metaboliczny, ale nie musimy go używać zbyt często.

Niektóre z najważniejszych produktów spożywczych na diecie keto to mięso, tłuste ryby, ser, masło i jajka. Aby pozostać w stanie ketonowym, należy unikać alkoholu, słodkich potraw, zbóż i skrobi, owoców oraz niezdrowych tłuszczów, takich jak majonez i oleje roślinne.

Ograniczenie kalorii w celu utraty wagi może wpłynąć na produkcję mleka. Chociaż nie ma dowodów na to, że dieta niskowęglowodanowa wpłynie na produkcję mleka, większość pediatrów zaleca zrównoważoną dietę, która przyniesie korzyści zarówno mamie, jak i dziecku. Jednakże, ponieważ większość produktów keto szybko zaspokaja głód, może okazać się, że nie zjesz wystarczającej ilości kalorii w ciągu dnia. W rezultacie może to prowadzić do zmniejszenia produkcji mleka. Dieta keto wymaga częstego nawadniania, a jeśli nie pamiętasz o utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia, może to prowadzić do niedoboru mleka dla twojego dziecka.

Dlaczego Powinnaś Unikać Diety Keto podczas Karmienia Piersią

Dieta niskowęglowodanowa, tak jak dieta keto, może powodować uwalnianie ketonów przez organizm karmiącej matki, co może stanowić ryzyko dla dziecka. Ketonami są substancje chemiczne wytwarzane, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości insuliny we krwi. Nagromadzenie ketonów w krwiobiegu zbyt szybko może prowadzić do poważnych chorób, a nawet śpiączki.

Możliwe skutki uboczne diety keto obejmują “grypę keto,” zmęczenie, utratę masy mięśniowej, nieświeży oddech, nieprzyjemny zapach moczu i problemy z trawieniem. Dieta niskowęglowodanowa może być niebezpieczna dla karmiących matek i została zgłoszona jako zagrażająca życiu.

W ciągu dnia karmiąca matka może przewidzieć karmienie dziecka od ośmiu do dwunastu razy. Szczególnie w początkowych etapach, zanim dziecko zacznie otrzymywać składniki odżywcze z pokarmu stałego, zapotrzebowanie metaboliczne na karmienie piersią będzie wymagać większej niż zwykle ilości kalorii. Na podstawie diety 2000 kalorii, potrzebujesz od 200 do 300 dodatkowych kalorii każdego dnia, aby zapewnić dziecku odpowiednie odżywienie. Dlatego często zdarza się, że karmiące matki tracą na wadze, nawet jeśli spożywają zrównoważoną dietę.

Ketokwasica

Ten stan jest związany z metabolicznymi zmianami i zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze potrzebne do produkcji mleka. Chociaż jest to powszechne u krów, u ludzi jest to bardzo rzadkie, ale zgłaszano przypadki, które skłoniły karmiące matki do udania się na pogotowie. Ketokwasica jest głównie związana z cukrzycą, chociaż może być spowodowana głodem, spożywaniem alkoholu i niektórymi lekami.

Najlepsza dieta dla matek karmiących piersią

Ograniczenia dietetyczne podczas ciąży nie mają zastosowania dla matek karmiących piersią. Oto co powinny jeść, aby utrzymać siebie i swoje dziecko w zdrowiu przez cały czas:

  • Włączaj do swojej codziennej diety pełnoziarniste produkty, takie jak pełnoziarnisty chleb, makaron, płatki śniadaniowe i owsianka.
  • Jedz dwa porcje owoców dziennie.
  • Jedz trzy porcje warzyw, w tym ciemnozielone i żółte warzywa dziennie.
  • Pij wystarczającą ilość wody, aby zaspokoić swoje pragnienie.
  • Jeśli nie jesz mięsa, upewnij się, że jesz inne źródła żelaza i cynku, takie jak suszone fasolki, suszone owoce, orzechy, nasiona i nabiał. Jeśli unikasz wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, będziesz musiał przyjmować suplement z witaminą B12, aby zapobiec niedoborowi witaminy B12 u dziecka.
  • Włączaj dwa lub trzy posiłki białkowe dziennie, takie jak: Mięso, Drób, Ryby, Jaja, Nabiał, Fasola, Orzechy, Nasiona

WNIOSEK

Dieta keto ma swoje korzyści. Jednak zbilansowana dieta jest jeszcze bardziej korzystna. Ponieważ jesz także dla swojego dziecka, zaleca się nie stosować diety aż do zakończenia karmienia piersią. Staraj się uzyskać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebujesz ty i twoje dziecko, kiedy tylko możesz.

Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023