Ile Kroków Dziennie: 10 000 Kroków a Kalorie

Ostatnio Zaktualizowane 27 września, 2023 przez Aneta Florczyk

osoba korzystająca z aplikacji do mierzenia kroków

Dowiedz się, ile kroków dziennie warto wykonać dla zdrowia oraz ile kalorii można spalić, realizując cel 10 000 kroków. Sprawdź, czy to realny cel dla odchudzania i czy samo chodzenie jest skuteczne w redukcji wagi. Przeczytaj także, jak zachować aktywność fizyczną w ciąży.

Chodzenie to prosty, darmowy i wszechstronny rodzaj aktywności fizycznej. To odpowiednia forma aktywności dla większości ludzi i łatwo można ją włączyć do codziennej rutyny. Koncept chodzenia 10 000 kroków dziennie, co odpowiada około 7 km, jest popularnym celem fitness. Wielu ludzi zastanawia się nad korzyściami płynącymi z tego reżimu, a są te korzyści są liczne i znaczące.

Skąd pochodzi idea 10 000 kroków?

Koncept chodzenia 10 000 kroków dziennie wywodzi się z Japonii z lat  60. XX wieku. Firma opracowała pedometr o nazwie “Manpo-kei”, czyli inaczej “miernik 10 000 kroków”. Było to oparte na badaniach wskazujących, że dla zdrowego trybu życia powinno się dążyć do wykonania co najmniej 10 000 kroków dziennie.

Korzyści z codziennego chodzenia 10 000 kroków

Zarządzanie wagą

Chodzenie może przyczynić się do zrównoważonego planu zarządzania wagą poprzez spalanie dodatkowych kalorii. Chodzenie 10 000 kroków dziennie może spalić od 200 do 500 kalorii, w zależności od czynników takich jak waga, prędkość i intensywność chodzenia. To może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi i potencjalnie w odchudzaniu, gdy jest połączone z zrównoważoną dietą.

Zdrowie serca

Regularne chodzenie może wzmocnić serce i zmniejszyć ryzyko choroby serca i udaru. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL (złego) i zwiększyć poziom cholesterolu HDL (dobrego). Stowarzyszenie ds. Udaru twierdzi, że codzienny szybki spacer przez 30 minut pomaga zapobiegać i kontrolować wysokie ciśnienie krwi, zmniejszając ryzyko udaru.

Zdrowie psychiczne

Chodzenie może również poprawić nastrój, zmniejszyć lęk i depresję. Aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, naturalne środki poprawiające nastrój organizmu, które mogą pomóc w zwalczaniu depresji i lęku. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda wykazało, że chodzenie może zwiększyć twórczą wydajność o średnio 60%.

Kontrola poziomu cukru we krwi

Regularne chodzenie może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi i zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badanie wykazało, że krótka 15-minutowa przejażdżka po każdym posiłku może skutecznie regulować poziom cukru we krwi u dorosłych z przedcukrzycą.

Zdrowie kości i mięśni

Chodzenie to forma ćwiczeń obciążających, co oznacza, że może pomóc wzmocnić kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Uderzenia podczas chodzenia stymulują wzrost nowej tkanki kostnej. Pomaga również w wzmocnieniu mięśni, zwłaszcza w dolnej części ciała i korpusie.

Jak osiągnąć pułap 10 000 kroków dziennie?

Osiągnięcie 10 000 kroków dziennie może być wyzwaniem, szczególnie dla osób pracujących w siedzących zawodach. Oto kilka wskazówek, jak zwiększyć liczbę kroków:

  • Chodź po schodach zamiast korzystać z windy.
  • Parkuj samochód dalej od celu.
  • Spaceruj podczas przerwy na lunch.
  • Wstań i chodź podczas rozmów telefonicznych.
  • Użyj pedometru lub urządzenia do monitorowania postępów i motywacji

10 000 kroków: ile to km?

Średnio, 10 000 kroków to około 7 kilometrów. Przyjmujemy średnią długość kroku dla większości dorosłych osób, czyli około 0,70 metra (70 cm) aby otrzymać ten wynik.

Aby obliczyć liczbę kilometrów, które odpowiadają 10 000 krokom, wykonujemy następujące obliczenia:

Liczba kroków * Długość średniego kroku = Długość w metrach

10 000 kroków * 0,70 metra = 7 000 metrów

Odpowiedź: 10 000 kroków odpowiada około 7 kilometrom.

Czynniki wpływające na liczbę kroków na kilometr.

Długość kroku zależy od wielu czynników, takich jak wzrost, budowa ciała, szybkość chodzenia czy nawet styl chodzenia. Dlatego liczba kroków na kilometr może się różnić między osobami. Średnio, osoba robi około 1250-1500 kroków na kilometr.

Ile kroków dziennie robi przeciętny człowiek?

Przeciętny człowiek robi około 3000 do 4000 kroków dziennie. Jednak ta liczba może się znacznie różnić w zależności od stylu życia, zawodu i wieku osoby.

10 000 kroków: ile spalimy kalorii?

Średnio, chodzenie z tempem 5 km/h przez godzinę pozwala spalić około 300-400 kalorii. Dlatego 10 000 kroków, co odpowiada około 7 kilometrom, może pozwolić spalić około 400-500 kalorii.

Co daje robienie 10 000 kroków w przypadku odchudzania?

Oto, jak robienie 10 000 kroków może wpłynąć na proces odchudzania:

  • Spalanie kalorii: Wykonując 10 000 kroków dziennie, spalamy dodatkową ilość kalorii, co może przyczynić się do deficytu kalorycznego – różnicy między ilością spożytych a spalonych kalorii. Deficyt kaloryczny jest kluczowym elementem odchudzania, ponieważ wymusza organizm na wykorzystywanie zgromadzonych rezerw energetycznych, w tym tkanki tłuszczowej, jako źródła energii.
  • Wspieranie procesu metabolicznego: Regularna aktywność fizyczna, w tym chodzenie, może wspomóc proces metaboliczny organizmu. Aktywność fizyczna zwiększa tempo przemiany materii, co oznacza, że organizm lepiej wykorzystuje dostarczoną energię, w tym spożywane pokarmy. To może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała i wsparciu procesu odchudzania.
  • Redukcja stresu: Chodzenie może działać relaksująco i pomagać w redukcji stresu, co ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Stres może wpływać na apetyt i skłonność do objadania się, więc redukcja stresu może wspomóc kontrolę apetytu i zmniejszenie nadmiernej konsumpcji kalorii.
  • Poprawa samopoczucia: Regularna aktywność fizyczna wyzwala endorfiny – hormony szczęścia, które poprawiają nastrój i uczucie ogólnej satysfakcji. Poprawione samopoczucie może przyczynić się do motywacji w kontynuowaniu zdrowego stylu życia, w tym diety i aktywności fizycznej.

Czy samo chodzenie pomaga w odchudzaniu?

Tak, samo chodzenie może pomóc w procesie odchudzania, ale skuteczność tego procesu będzie zależała od kilku czynników, takich jak tempo chodzenia, czas poświęcony na chodzenie, intensywność oraz dieta i styl życia ogólnie.

Ile kroków dziennie powinniśmy robić, aby schudnąć?

Badania sugerują, że robienie co najmniej 7500 kroków dziennie może być skuteczne w utracie wagi. Dokładna liczba kroków, które powinniśmy zrobić każdego dnia, aby schudnąć, może zależeć od wielu czynników, takich jak nasza obecna waga, cel odchudzania, dieta i styl życia.

Badania naukowe potwierdzające skuteczność chodzenia w odchudzaniu

Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających skuteczność chodzenia w odchudzaniu. Na przykład, badanie opublikowane w “Journal of Physical Activity & Health” wykazało, że kobiety, które robiły więcej niż 7500 kroków dziennie, miały mniejszą masę ciała i obwód talii w porównaniu do kobiet, które robiły mniej kroków.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia odnośnie chodzenia

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo dla dorosłych. To odpowiada około 7000-8000 kroków dziennie. Jednak te zalecenia mogą się różnić w zależności od wieku, stanu zdrowia i celów zdrowotnych.

Ile trzeba chodzić, gdy jest się w ciąży?

Kobiety w ciąży powinny dążyć do umiarkowanej aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie, przez co najmniej 150 minut tygodniowo, chyba że lekarz zaleci inaczej. Chodzenie może pomóc zarządzać przyrostem masy ciała w ciąży, poprawia nastrój, zwiększa energię, pomaga w przygotowaniu ciała do porodu i może nawet skrócić czas porodu.

Podsumowanie

Pokonywanie 10 000 kroków dziennie to świetny cel dla poprawy ogólnego zdrowia i samopoczucia. Jednak pamiętaj, że jakakolwiek aktywność fizyczna jest lepsza niż brak aktywności. Jeśli 10 000 kroków dziennie wydaje się zbyt ambitne, zacznij od mniejszego celu i stopniowo zwiększaj liczbę kroków. 

Pamiętaj, że droga do lepszego zdrowia to maraton, nie sprint. Każdy krok, jaki wykonujesz, jest krokiem w kierunku zdrowszej wersji Ciebie. Więc załóż buty i zacznij dzisiaj chodzić dla lepszego zdrowia.

5/5 - (1 vote)
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023