Jak Szybko Wyleczyć Kaca – Najlepsze Sposoby

Ostatnio Zaktualizowane 27 września, 2023 przez Aneta Florczyk

kobieta z bólem głowy po kacu

Kac jest sposobem organizmu na ostrzeganie nas przed nadmiernym spożywaniem alkoholu. Pod względem fizjologicznym jest to zespół objawów: biegunka, zmęczenie, ból głowy, mdłości i drżenie jako klasycznych symptomów. Czasami ciśnienie skurczowe wzrasta, serce bije szybciej niż zwykle, a gruczoły potowe pracują na wyższych obrotach, co wskazuje na aktywację reakcji “walcz albo uciekaj”. Niekiedy ludzie stają się wrażliwi na światło czy dźwięk. Inni czują się jakby wszystko wokół nich kręciło się (zawroty głowy).

Efektem tego wszystkiego jest niemożność normalnego funkcjonowania. Na szczęście zrozumienie przyczyn kaca i sposobów na jego leczenie może pomóc.

Co powoduje kaca?

Przyczyny są różnorodne, podobnie jak objawy. Alkohol przekształca się w acetaldehyd, substancję toksyczną w dużych ilościach. Jednak rzadko osiągają one tak wysoki poziom, dlatego to nie jedyny powód.

Spożycie alkoholu zakłóca aktywność mózgu podczas snu, dlatego kac może wynikać z niedoboru snu. Alkohol zakłóca hormony regulujące nasz biologiczny zegar, co może tłumaczyć, dlaczego kac jest podobny do uczucia po przelocie przez kilka stref czasowych. Alkohol może również wywoływać migreny, co prowadzi do mylnego przekonania o kacu.

Kac pojawia się po spadku poziomu alkoholu we krwi. Według niektórych badaczy, najgorsze symptomy pojawiają się, gdy poziom ten jest równy zeru.

Kluczem wydaje się być “picie do upojenia”; ilość wypitego alkoholu jest mniej ważna. Badania sugerują, że osoby pijące sporadycznie i umiarkowanie są bardziej narażone na kaca niż ci, którzy piją regularnie. Jednak są też badania wskazujące, że osoby z rodziną o historii alkoholizmu mają gorsze kace. Niektórzy kontynuują picie, aby złagodzić objawy kaca.

9 Sposobów na kaca

Najlepiej jest oczywiście nie pić. Jeśli pijesz oto skuteczne metody aby wyleczyć kaca:

1. Picie płynów. Alkohol zwiększa wydalanie moczu poprzez hamowanie wazopresyny, hormonu zmniejszającego ilość wytwarzanego moczu. Jeśli twój kac objawia się biegunką, poceniem się czy wymiotami, jesteś jeszcze bardziej odwodniony. Nawet kilka łyków wody może pomóc.

2. Spożywanie węglowodanów. Alkohol obniża poziom cukru we krwi, co może tłumaczyć niektóre objawy kaca. Wiele osób zapomina jeść, pijąc alkohol. Tosty i sok mogą pomóc w przywróceniu równowagi.

3. Pij elektrolity aby przyspieszyć nawodnienie. Napoje izotoniczne zawierają minerały zwane elektrolitami — takie jak sód, potas, magnez i wapń — i są zaprojektowane, aby pomóc w uzupełnianiu utraconych składników odżywczych i szybko nawadniać organizm

4. Zażywanie środka przeciwbólowego. Aspiryna, ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą pomóc w bólu głowy i innych dolegliwościach. Nie należy jednak zażywać paracetamolu z alkoholem, ze względu na ryzyko dla wątroby.

5. Picie kawy czy herbaty. Kofeina może nie być specyficznym lekiem na kaca, ale jako środek pobudzający może pomóc w przywróceniu koncentracji. Pamiętaj, żeby nie mieszać kofeiny z alkoholem.

6. Zażywanie witamin z grupy B i cynku. Pewne badania sugerują, że osoby spożywające więcej cynku i witamin z grupy B miały mniej intensywne objawy kaca.

7. “Czym się strułeś tym się lecz”. Istnieje przekonanie, że picie alkoholu pomaga w walce z kacem. To błędne myślenie i prowadzi tylko do pogorszenia sytuacji.

8. Unikanie ciemnych alkoholi. Badania pokazują, że jasne alkohole, takie jak wódka czy gin, rzadziej prowadzą do kaca niż ciemne, takie jak whiskey, czerwone wino czy tequila. Głównym składnikiem alkoholu jest etanol, ale ciemne alkohole zawierają związki chemicznie pokrewne (kongenery), w tym metanol. Metanol jest szczególnie toksyczny, więc może powodować gorszy kac.

9. Złagodzenie nudności imbirem. Wielu lekarzy i dietetyków zgodnie twierdzi, że imbir to jedno z najlepszych naturalnych środków łagodzących problemy żołądkowe, które często są powszechnym objawem kaca.

Jak zapobiegać kacowi w przyszłości?

Kac różnie wpływa na ludzi. Wskazówki, które mogą pomóc w zapobieganiu kacom to:

  • Pić powoli, na pełny żołądek.
  • Ograniczać spożycie alkoholu.
  • Kobiety powinny spożywać maksymalnie 1 drink dziennie, mężczyźni 2. 
  • Przeplatać alkohol wodą, by ograniczyć ilość spożywanego alkoholu i zapobiec odwodnieniu.
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023