Szybki Przepis Na Ketchup z Cukinii

Ostatnio Zaktualizowane 21 grudnia, 2023 przez Aneta Florczyk

W poniższych przepisach proponuję keczup z cukinii, który ma doskonały smak i aromat, a przy tym jest w stu procentach naturalny. 

Choć keczup kojarzy się przede wszystkim z pomidorami, okazuje się, że można go zrobić także z innych warzyw. Doskonale smakuje zarówno tuż po wykonaniu, jak i po otwarciu słoiczka po kilku miesiącach. Mam dla ciebie sprawdzone, proste receptury, dzięki którym zrobisz ten przepyszny dodatek do przeróżnych potraw

Keczup z cukinii i papryki

Keczup z cukinii i papryki to propozycja, która łączy w sobie łagodny i delikatny smak cukinii z ostrzejszą papryką oraz przyprawami, które dopełniają całości. Do wykonania keczupu najlepiej wykorzystać cukinie z własnego ogródka lub kupione na targu – dlatego też dobrym czasem na robienie keczupu jest wczesna jesień, gdy w naszych warunkach klimatycznych dojrzewa większość warzyw. 

Wykonanie keczupu z cukinii i papryki jest niezwykle proste, a lista składników niedługa. Jest to więc dodatek nie tylko pyszny i naturalny, ale również niedrogi. Na pewno smakować będzie dużo lepiej niż klasyczny keczup ze sklepu. Gdy raz spróbujesz własnoręcznie wykonanego keczupu, na twoim stole już nigdy więcej nie będą pojawiać się kupowane dodatki. 

Składniki: 2 kg cukinii, 3 cebule, 3 duże papryki czerwone, 250 gramów koncentratu pomidorowego, 15 dag cukru trzcinowego, 0,5 szklanki octu, 2 łyżki soli, 1 łyżeczka pieprzu, 1 łyżeczka curry, pół łyżeczki ostrej papryki w proszku. 

Tutaj znajdziesz przepisy na przetwory z cukinii do słoików.

Jak zrobić ketchup z cukinii?: Cukinię, paprykę i cebulę kroimy w cienkie paseczki. Wrzucamy do garnka, zasypujemy dwiema łyżkami soli i odstawiamy na co najmniej godzinę. Po tym czasie wstawiamy na niewielki ogień i gotujemy przez pół godziny. Odstawiamy i czekamy, aż całość wystygnie. Po tym czasie miksujemy warzywa na gładko blenderem. 

Dodajemy koncentrat pomidorowy i ocet, a także wszystkie przyprawy. Wstawiamy na ogień i gotujemy przez kolejne 15 minut. Tak przygotowany, gorący keczup wlewamy do słoików i zakręcamy. Słoiki pasteryzujemy i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce. Prawidłowo przygotowany i pasteryzowany keczup może stać w piwnicy czy spiżarni przez rok albo dłużej. Możesz wyciągnąć go za każdym razem, gdy potrzebujesz aromatycznego dodatku do domowych potraw. 

Keczup z cukinii i pomidorów

W tym przepisie pojawiają się pomidory, ale zdecydowanie to cukinia jest na pierwszym miejscu. Jej obecność sprawi, że keczup będzie bardzo gęsty, delikatny, przyjemny w smaku, a jednocześnie świetnie sprawdzi się jako dodatek do przeróżnych dań. Do wykonania keczupu potrzebujesz jedynie większej ilości cukinii i pomidorów, kilku dodatkowych warzyw i przypraw. Wykonanie jest nieskomplikowane – nawet, jeśli nie czujesz się mistrzem gotowania, keczup z cukinii i pomidorów wykonasz bez problemu. 

Składniki: 2 kg pomidorów, 2 kg cukinii, 3 papryki, 4 cebule, 5 ząbków czosnku, 1 mała papryczka chili, przyprawy: sól, cukier, pieprz, bazylia, oregano, papryka czerwona. 

Wykonanie: Pomidory polewamy wrzątkiem, a następnie obieramy ze skórki, kroimy na ćwiartki. Z papryki wydrążamy gniazda nasienne, a następnie kroimy na kawałki. Cukinię obieramy, gniazda nasienne z większymi nasionami wyrzucamy, a resztę ścieramy na tarce. Cebulę kroimy w kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę. Całość wrzucamy do garnka i dusimy na niewielkim ogniu pod przykryciem przez około 45 minut. 

Po tym czasie garnek odstawiamy do wystudzenia, a następnie miksujemy wszystko blenderem. Dodajemy przyprawy w ilości w zależności od upodobań – nieco mniej ostrych przypraw, jeśli chcemy, by keczup był łagodny. A więcej, gdy ma być ostrzejszy. Całość mieszamy i gotujemy bez przykrycia, do momentu, aż z keczupu odparuje woda i będzie miał odpowiednią gęstość. Przelewamy do wyparzonych słoiczków, mocno dokręcamy i pasteryzujemy przez 15 minut. Tak przygotowany keczup odstawiamy w chłodne miejsce na zimę. 

Keczup z cukinii i pomidorów lub papryki niekoniecznie trzeba wykonywać z podanych wyżej ilości warzyw. Doskonały smak domowego keczupu jest tak wciągający, że gotowe słoiczki szybko znikają i czasem mogą nie doczekać zimy. Aby wykonać większą ilość, wystarczy proporcjonalnie zwiększyć liczbę produktów. Jeśli cukinii będzie dwa razy więcej, tak samo trzeba podwoić ilość wszystkich innych składników, jakie znajdują się na liście. 

ZAMÓW: Indywidualna Dieta Redukcyjna===>

Do czego keczup z cukinii?

Keczup z cukinii można dodawać do wszystkiego, do czego dodajemy zwykły keczup. Świetnie smakuje z pizzą, parówkami, serem, grzankami, a także ze spaghetti, innymi daniami włoskimi i nie tylko. Dobry keczup świetnie smakuje praktycznie z każdą potrawą na ciepło i na zimno

Czy keczup z cukinii trzeba pasteryzować?

Keczup z cukinii, który wykonujemy na zimę, powinien być pasteryzowany przez co najmniej kwadrans. Dzięki temu zawartość słoiczków przez dłuższy czas zachowa świeżość i doskonały smak. Jeśli keczupu nie będziemy pasteryzować, może się okazać, że zepsuje się szybciej niż będziemy chcieli go spożyć. 

Sprawdź także:

Przepis na Domowy Ketchup Keto

4.7/5 - (4 votes)
Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Keczup z cukinii i papryki
Autor
Opublikowane
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023