Rozmaite Przepisy Na Mizerię

Ostatnio Zaktualizowane 25 kwietnia, 2023 przez Aneta Florczyk

Klasyczna mizeria to doskonała surówka, która pasować będzie niemal do wszystkiego, porcja świeżych warzyw to jeden z obowiązkowych elementów każdego obiadu. 

Ta prosta sałatka z ogórków idealnie komponuje się z daniami mięsnymi, kotletami schabowymi, mielonymi, pieczonym i duszonym kurczakiem, rybami. Świetnie smakować będzie również z młodymi ziemniakami i jajkiem sadzonym. 

Mizeria – najlepsze przepisy

Mizeria jest prosta, niedroga, a do jej wykonania potrzebujesz zaledwie kilku składników. Zerknij na poniższe przepisy na mizerię i zainspiruj się ciekawymi, niepowtarzalnymi smakami. 

Mizeria na zimę

Składniki: 3 kg ogórków gruntowych, 2 płaskie łyżki soli (niejodowanej, kamiennej, do przetworów), 4 łyżki posiekanego koperku, 4 łyżki octu, 2 łyżki cukru. Mizerię można zrobić oczywiście z dużo większej ilości ogórków, trzeba wtedy jednak zachować podane proporcje. 

Wykonanie:

  1. Ogórki na kilkanaście minut namaczamy w wodzie, aby stały się bardziej jędrne. Dotyczy to szczególnie tych ogórków, które zbierany były dzień czy dwa wcześniej.
  2. Kolejnym krokiem jest obranie ogórków i pokrojenie na drobne plasterki. Można rozrobić ręcznie, w robocie kuchennym, na mandolinie do tarcia, a także na zwykłej tarce.
  3. Gdy ogórki są już pokrojone, wrzucamy wszystkie do dużej miski, dodajemy sól, cukier oraz ocet, a następnie bardzo dokładnie mieszamy. Odstawiamy wszystko na co najmniej godzinę – ogórki muszą mieć czas, aby puścić sok.
  4. Na koniec siekamy drobno koperek i mieszamy z ogórkami oraz całą zalewą. Tak przygotowaną mizerię wkładamy do słoików, zakręcamy je i pasteryzujemy przez 10 minut w garnku z gorącą wodą.
  5. Mizeria doskonale smakuje już po kilku dniach. Można ją podawać razem z zalewą lub klasycznie – po odsączeniu ogórków z zalewy połączyć je ze śmietaną. 

Tutaj sprawdzisz kaloryczność ogórków.

Mizeria z ogórków

Składniki: 3 świeże ogórki, 200 gramów śmietany, łyżeczka posiekanego koperku, 2 łyżeczki cukru, pieprz i sól do smaku.

Wykonanie:

Ogórki dokładnie myjemy, obieramy ze skórki i kroimy w cienkie plasterki – ręcznie lub na mandolinie lub na zwykłej, ręcznej tarce. Doprawiamy solą i pieprzem, a następnie odstawiamy na kilkanaście minut, aż ogórki puszczą wodę i staną się bardziej miękkie. Po tym czasie nadmiar wody odlewamy, dodajemy cukier oraz śmietanę. Dokładnie mieszamy. Przed podaniem możemy posypać surówkę świeżo posiekanym koperkiem. 

Mizeria z octem

Składniki: pół kilo ogórków, 2 łyżki octu, pół łyżeczki cukru, sól i pieprz do smaku. 

Wykonanie: Mizeria z octem jest równie prosta i szybka do wykonania, jak jej klasyczna wersja. Jej smak jest nieco mocniejszy i bardziej intensywny, dzięki czemu świetnie komponuje się z różnego rodzaju potrawami. Pierwszym krokiem do powstania mizerii jest umycie i obranie ze skórki ogórków. Następnie ścieramy ogórki na tarce z grubymi ząbkami lub szatkujemy ręcznie na drobne plasterki. Gotowe, pokrojone ogórki posypujemy pieprzem, a potem solą. Dodajemy 2 łyżki octu i pół łyżeczki cukru, dokładnie mieszamy i gotowe. Choć tak wykonana mizeria nie zawiera śmietany, jej smak na pewno przypadnie każdemu do gustu. 

Mizeria na słodko

Składniki: 4 średnie ogórki, 3 łyżki śmietanki kremowej 30 procent, szczypta cukru, pół łyżeczki octu winnego, sól i cukier do przyprawienia. 

Wykonanie: Ogórki dokładnie myjemy, obieramy a następnie kroimy w plasterki ręcznie lub za pomocą tarki o grubych ząbkach. Można też poszatkować ogórki na mizerię w robocie kuchennym. Do ogórków w plasterkach dodajemy szczyptę soli i odstawiamy na kwadrans. Dzięki temu ogórki puszczą sok, a także będą bardziej miękkie. Po upływie 15 minut odsącz nadmiar wody, a do ogórków dodaj szczyptę pieprzu, cukier, ocet winny i 3 łyżki śmietanki. Dokładnie wymieszaj i odstaw na kilkanaście minut, aby składniki dobrze połączyły się ze sobą. Mizeria na słodko ma nieco inny smak niż ten tradycyjny, ale ma niemal tak samo wielu zwolenników. 

Mizeria z jogurtem

Składniki: 2 ogórki, pół kubeczka jogurtu, łyżeczka siekanej natki koperku, sól i pieprz do smaku.

Wykonanie: Mizerię z jogurtem wykonujemy dokładnie tak samo jak mizerię ze śmietaną. To dobra propozycja dla osób, które ograniczają kaloryczność potraw. Zamieniając śmietanę na jogurt, można odchudzić mizerię niemal o połowę. Sposób wykonania jednak się nie zmienia. Ogórki myjemy, obieramy, a następnie kroimy na plasterki lub ścieramy na tarce lub mandolinie. Dodajemy szczyptę soli i odstawiamy na 15 minut, aby puściły sok. Nadmiar soku odsączamy, dodajemy szczyptę koperku, mieszamy ogórki z jogurtem, a przed podaniem posypujemy koperkiem. 

Mizeria z cukinii

Choć mizeria kojarzy się przede wszystkim z ogórkami, okazuje się, że dobrze smakować będzie także na bazie innych warzyw. Szczególnie tych, które gatunkowo należą do rodziny ogórków. Mizeria z cukinii to doskonała alternatywa dla klasycznej mizerii – wypróbuj ją, jeśli poszukujesz nowych, świeżych smaków, a także nie boisz się nowego spojrzenia na tradycyjne receptury.

Składniki: 2 średnie cukinie, szklanka śmietany 18 procent, garść świeżego, siekanego koperku, sól i pieprz do smaku. 

Wykonanie: Cukinię umyj, obierz, pokrój na cienkie plasterki albo zetrzyj na mandolinie czy tarce z grubymi ząbkami. Posyp szczyptą soli i odstaw na kilka minut. W tym czasie cukinia puści wodę i nieco zmięknie. Następnie należy odsączać nadmiar wody, dodać pieprz i śmietanę. Całość dokładnie mieszamy i posypujemy sporą ilością siekanego koperku. 

Jak dobrze zrobić mizerię?

Podstawą mizerii są świeże, dobrej jakości ogórki – takie, które łatwo zetrzeć lub pokroić na plasterki. 

Z czego składa się mizeria?

Klasyczna mizeria składa się z ogórków, śmietany, soli i pieprzu. Wśród przepisów można jednak znaleźć różne wariacje na temat mizerii, a więc surówkę w wersji ze słodką śmietanką, octem, w wersji zimowej, a nawet niekoniecznie z ogórków. 

Z jakiej śmietany robi się mizerię?

Najczęściej do mizerii używa się kwaśnej śmietany 18 procent lub kwaśnej śmietany 12 procent. Można jednak użyć także słodkiej śmietanki 30 procent i przełamać jej smak octem. 

Do czego pasuje mizeria?

Mizeria pasuje do większości dań obiadowych, mięs z ziemniakami, jajek z ziemniakami, kotletów, pieczonych udek, pulpetów czy ryb. Jako surówka sprawdzi się praktycznie do wszystkiego. 

Jakie przyprawy daje się do mizerii?

Sekret smaku mizerii tkwi przede wszystkim w prostocie i zaledwie kilku składnikach. W większości przepisów przyprawy to sól, pieprz, ewentualnie ocet i posiekana natka koperku do posypania. 

Ile kalorii ma mizeria?

Kaloryczność mizerii zależy od tego, z czym łączone są ogórki. Jeśli jest to tradycyjna mizeria na śmietanie 18 procent, kaloryczność kształtuje się na poziomie około 60 kcal w 100 gramach. Mizeria na jogurcie może być niemal dwa razy mniej kaloryczna. 

5/5 - (2 votes)
Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Mizeria z ogórków na zimę
Autor
Opublikowane
Czas całkowity
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023