Przepisy na Leczo z Cukini z Mięsem i Bez

Ostatnio Zaktualizowane 7 czerwca, 2023 przez Aneta Florczyk

Leczo z cukini to doskonała propozycja dla osób, które szukają ciekawego pomysłu na dania z cukinią w roli głównej. Znajdziesz tutaj 5 przepisów.

Cukinia jest warzywem, które ze względu na swój delikatny smak jest świetną bazą i dodatkiem do wielu potraw. Do wyboru mamy przepisy z mięsem i bez mięsa, w wersjach zarówno bogatych w kalorie, jak i mniej kalorycznych. Za każdym razem przygotowanie będzie proste, a efekt końcowy – palce lizać. Oto 5 przepisów na leczo z cukini:

Leczo z cukini i papryki z kiełbasą

Składniki: 3 średnie cukinie, 3 duże papryki (najlepiej każda w innym kolorze: czerwona, zielona i żółta), 400 gramów dobrej jakości kiełbasy, 2 cebule, 2 ząbki czosnku, 500 ml passaty pomidorowej, 2 łyżeczki słodkiej mielonej papryki, pół łyżeczki ostrej papryki, 1 łyżeczka suszonego oregano, sól i pieprz do smaku, olej do smażenia. 

Jak zrobić leczo z cukini: Na głębokiej patelni rozgrzewamy niewielką ilość oleju. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę, wrzucamy na patelnię i smażymy przez kilka minut do zeszklenia. Kiełbasę kroimy w cienkie plasterki i dodajemy do cebuli. Smażymy przez kilka minut, co jakiś czas mieszając. Pod koniec smażenia dodajemy obrany i przeciśnięty przez praskę czosnek. Paprykę myjemy, usuwamy gniazda nasienne, kroimy w kostkę i wrzucamy na patelnię do kiełbasy z cebulą. Smażymy przez kilka minut, dodajemy wszystkie przyprawy.

Cukinię myjemy, obieramy, wydrążamy miąższ z pestkami i smażymy przez kolejne 5 minut. Na koniec dolewamy passatę pomidorową i całość gotujemy jeszcze przez kilka minut. Leczo jest gotowe do podania od razu po przygotowaniu. Doskonale smakuje ze świeżym pieczywem. 

Sprawdź kaloryczność tradycyjnego leczo.

Leczo z cukini i kurczaka

Składniki: 500 gramów fileta z kurczaka, 2 duże cukinie, 2 cebule, 4 ząbki czosnku, 2 papryki (żółta i czerwona lub dwie czerwone), 300 gramów pomidorów, 3 łyżki przecieru pomidorowego, 2 łyżki masła, 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki, pół łyżeczki ostrej mielonej papryki, sól i pieprz do smaku. 

Jak zrobić leczo z cukinią i kurczakiem: W dużym garnku lub na głębokiej patelni roztapiamy masło. Cebulę obieramy, kroimy w drobną kostkę i wrzucamy na patelnię. Smażymy przez kilka minut. W tym czasie obieramy i przeciskamy przez praskę czosnek, dodajemy do cebuli. Kurczaka myjemy, kroimy w grubą kostkę, dorzucamy do cebuli i smażymy z każdej strony na złoty kolor. Paprykę obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Cukinię obieramy, usuwamy miąższ z pestkami i kroimy w grubą kostkę. Paprykę i cukinię wrzucamy do kurczaka, smażymy co chwilę mieszając. Doprawiamy solą i pieprzem, słodką i ostrą papryką.

Zalewamy szklanką wody i nadal dusimy całość. Po kilkunastu minutach dodajemy obrane i pokrojone w kostkę pomidory. Patelnie przykrywamy i dusimy danie przez około 20 minut, co jakiś czas odkrywając, by zamieszać. Pod koniec gotowania dodajemy przecier pomidorowy. Gotowe leczo od razu podajemy, świetnie smakuje z pieczywem, ryżem i innymi dodatkami. 

Leczo z cukini i pieczarek

Składniki: 2 duże cukinie, 500 gramów pieczarek, 2 papryki czerwone, 2 cebule, 500 ml passaty pomidorowej, 2 łyżki oleju rzepakowego, 1 łyżeczka suszonego oregano, pół łyżeczki ostrej mielonej papryki, pół łyżeczki pieprzu ziołowego, pół łyżeczki granulowanego czosnku, sól i pieprz do smaku. 

Jak zrobić dietetyczne leczo: Cebulę obieramy i kroimy w drobna kostkę. Pieczarki oczyszczamy, kroimy w plasterki. Na głębokiej patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy cebulę i pieczarki, smażymy przez kilka minut, cały czas mieszając. Cukinię obieramy, wydrążamy miąższ i kroimy w kostkę. Paprykę przekrajamy, wyjmujemy gniazda nasienne i kroimy w paski. Cebulę z pieczarkami przekładamy do garnka, dorzucamy paprykę i cukinię, a następnie zalewamy wszystko passatą pomidorową. Dodajemy zioła i przyprawy, dusimy przez około pół godziny, aż wszystkie warzywa będą miękkie. 

Leczo z bakłażana i cukini

Składniki: 2 bakłażany, 3 nieduże cukinie, 3 pomidory, 2 cebule, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 0,5 litra bulionu (może być z kostki), 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki, pół łyżeczki ostrej mielonej papryki, sól i pieprz do smaku. 

Wykonanie: Leczo z cukini bez mięsa jest lekkie, aromatyczne, doskonale sprawdzi się jako danie obiadowe, a także jako przekąska. Przygotowanie leczo zaczynamy od pokrojenia bakłażanów i cukini w plastry. Całość oprószamy solą i zostawiamy na kilkanaście minut, aż warzywa puszczą wodę. Po tym czasie osuszamy je papierowym ręcznikiem i kroimy w grubsza kostkę. Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Wrzucamy na patelnię z niewielką ilością oleju, smażymy do momentu, aż będzie ładnie zeszklona. Wrzucamy cukinie i bakłażany, zalewamy bulionem.

Pomidory obieramy ze skórki, kroimy w kostkę i dodajemy do gotujących się warzyw. Gotujemy do momentu, aż warzywa będą miękkie. Pod koniec gotowania dodajemy koncentrat pomidorowy i przyprawy. Podajemy na ciepło od razu po przygotowaniu. 

Leczo z cukini do słoików

Składniki: 2 kg cukini, 2 kg papryki, 2 kg pomidorów, 4 cebule, 4 ząbki czosnku, 1 papryczka chili, 3 listki laurowe, 6 ziarenek ziela angielskiego, 2 łyżeczki suszonego lubczyku, 2 łyżeczki ziół prowansalskich, 2 łyżeczki słodkiej mielonej papryki, pół łyżeczki pieprzu, 2 płaskie łyżeczki soli, olej do smażenia. 

Wykonanie: Leczo z cukini na zimę to doskonały sposób na korzystanie ze smaku sezonowych warzyw przez cały rok i jednocześnie bardzo dobry pomysł na przetwory z cukinii na zimę. Przygotowania leczo rozpoczynamy od pokrojenia warzyw. Cebule obieramy i kroimy w cienkie plasterki. Paprykę kroimy na pół, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w cienkie paski. Z papryczki chili wyjmujemy nasiona i kroimy w drobną kostkę. Cukinie obieramy, kroimy wzdłuż na ćwiartki, i każdą ćwiartkę na kawałki. Pomidory sparzamy, obieramy ze skórki, kroimy w kostkę. W dużym garnku rozgrzewamy olej, wrzucamy cebulę, pokrojony drobno czosnek, papryczkę chili i paprykę.

Dusimy przez 15 minut, co jakiś czas mieszając. Po tym czasie dodajemy wszystkie przyprawy, cukinię i pomidory i dusimy przez kolejne pół godziny. Gotowe leczo nakładamy do wyparzonych słoików, pozostawiając około 1 cm od wieczka. Pasteryzujemy i odstawiamy w chłodne miejsce.  

FAQ:

Czy leczo jest dobre na odchudzanie?

Wiele zależy od jego składników. Dla osób na diecie polecane jest leczo wegetariańskie bez boczku czy kiełbasy. 

Czy obierać bakłażana do leczo?

Bakłażana dodajemy do leczo razem ze skórką. Znajduje się w niej prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, którą szkoda wyrzucać. 

Co zrobić żeby leczo było gęste?

Leczo będzie gęste, gdy będziemy gotować je odpowiednio długo. Warzywa rozgotują się, a nadmiar wody odparuje, dzięki czemu cała potrawa będzie miała odpowiednią konsystencję. 

Co dodać żeby leczo nie było kwaśne?

Jeśli leczo jest za kwaśne, można do niego dodać odrobinę sody oczyszczonej – sprawdza się ona idealnie jako ratunek dla zbyt kwaśnych potraw. 

5/5 - (2 votes)
Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Leczo z Cukini z Papryką i Kiełbasą
Autor
Opublikowane
Czas gotowania
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023