5 Przepisów na Żołądki Drobiowe

Ostatnio Zaktualizowane 28 grudnia, 2022 przez Aneta Florczyk

Żołądki drobiowe należą do najsmaczniejszych podrobów, szczególnie przygotowane w aromatycznym sosie. Sprawdzają się na obiad, kolację czy jako przekąska. 

Jeśli do tej pory nie byłeś przekonany do podrobów, mam dla ciebie kilka sprawdzonych przepisów, dzięki którym żołądki drobiowe będą gościć w twoim jadłospisie bardzo często. 

Przygotowanie żołądków drobiowych jest dosyć czasochłonne ze względu na specyfikę tych podrobów, które wymagają dosyć długiej obróbki termicznej. Aby były miękkie i delikatne, trzeba je odpowiednio długo gotować, piec i dusić. Czas poświęcony na oczekiwanie z pewnością zrekompensuje nam gotowe danie, które smakować będzie idealnie w każdym wydaniu. 

Żołądki drobiowe w sosie śmietanowym

Składniki: 1 kg drobiowych żołądków, 250 ml śmietany 36 procent, 3 marchewki, 2 pietruszki, ziele angielskie i liść laurowy, 1 kostka rosołowa, 2 łyżki mąki, w łyżki masła. 

Wykonanie: Żołądki drobiowe oczyszczamy, dokładnie myjemy, a następnie kroimy w paski. Wrzucamy do garnka i zalewamy wodą. Marchew i pietruszkę obieramy i kroimy w kostkę, wrzucamy do żołądków. Dodajemy 2 listki laurowe, kilka kulek ziela angielskiego, kostkę rosołową i gotujemy żołądki do momentu, gdy będą miękkie. Później odcedzamy, ale wywar pozostawiamy. W garnku roztapiamy masło, stale mieszając dodajemy mąkę, a następnie powoli dolewamy wywar z żołądków. Pozostałą część wywaru mieszamy ze śmietaną i dolewamy do sosu. Wkładamy żołądki i marchewkę, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Gotujemy jeszcze przez kilka chwil i podajemy żołądki na stół. Dobrze smakują posypane posiekanym koperkiem w towarzystwie ziemniaków, ryżu lub dowolnego rodzaju kaszy. 

Żołądki drobiowe z piekarnika

Składniki: 1 kg żołądków drobiowych, 200 gramów słoniny, 5 ząbków czosnku, 2 cebule, 6 ziaren ziela angielskiego, 6 listków laurowych, 1 łyżeczka tymianku, 1 łyżeczka majeranku, 1 łyżeczka pieprzu białego. 

Jak zrobić żołądki drobiowe: Żołądki dokładnie myjemy, oczyszczamy ze skóry, błonek, chrząstek i tłuszczu, wrzucamy do rękawa do pieczenia. Słoninę kroimy w drobną kosteczkę i również wrzucamy do rękawa. Czosnek obieramy i siekamy na drobno i wraz ze wszystkimi podanymi w przepisie przyprawami dorzucamy di mięsa. Rękaw zawiązujemy z obu stron. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 60 minut. Podajemy od razu po przygotowaniu. Tłuszcz, który pozostał po pieczeniu, warto zlać do osobnego pojemnika – po zastygnięciu smakować będzie jak przyprawiony smalec ze skwarkami. 

Żołądki drobiowe gulasz

Składniki: 1 kg żołądków drobiowych, 2 ząbki czosnku, 3 cebule, 2 łyżki mąki pszennej, 2 łyżki śmietany 18 procent, 2 łyżki masła, 1 łyżeczka mielonego pieprzu, 1 łyżeczka papryki słodkiej, sól do smaku. 

Wykonanie: Żołądki drobiowe myjemy i oczyszczamy z tłuszczu, błonek oraz chrząstek. Kroimy na niewielkie paseczki, wrzucamy do garnka, zalewamy wodą, dodajemy szczyptę soli i gotujemy przez pół godziny. Cebulę kroimy w drobną kosteczkę i wrzucamy na patelnię z roztopionym masłem. Po kilku minutach, gdy cebula jest już zeszklona, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Całą zawartość patelni, razem z tłuszczem, dodajemy do ugotowanych wcześniej żołądków. Nie wylewamy z nich wody pozostałej po gotowaniu.

Do tak przygotowanego sosu dorzucamy słodką paprykę i pieprz, mieszamy i dusimy przez kilkanaście minut. Pod koniec gotowania mieszamy mąkę ze śmietaną i dodajemy do sosu, aby go zagęścić. Gotujemy jeszcze przez chwilę i od razu po przygotowaniu podajemy. Gulasz z żołądków drobiowych świetnie smakuje z ziemniakami, kaszą i dowolną surówką. 

Żołądki drobiowe w sosie koperkowym

Składniki: 1 kg żołądków drobiowych, 1 pęczek włoszczyzny, 2 łyżki masła, 2 łyżki posiekanego koperku, 0,5 szklanki śmietany, 5 ziaren ziela angielskiego, 5 ziaren pieprzu, sól do smaku. 

Wykonanie: Żołądki dokładnie myjemy i oczyszczamy z nadmiaru tłuszczu, błonek i chrząstek. Włoszczyznę myjemy i kroimy na kawałki. Mięso i warzywa zalewamy wodą, dodajemy ziele angielskie, pieprz i niepełną łyżeczkę soli. Gotujemy przez 90 minut, aż żołądki zmiękną. Odstawiamy do przestygnięcia. W drugim garnku rozprowadzamy masło, dodajemy mąkę, energicznie mieszając, aby nie powstawały grudki. Dolewamy wywar z żołądków drobiowych, gotujemy przez minutę, dodajemy śmietanę i koperek. Doprawiamy solą do smaku. Ugotowane żołądki kroimy w pasku, dodajemy do sosu i zagotowujemy. Po tym czasie całość przykrywamy i odstawiamy na 15 minut. podjemy z ziemniakami, kaszą lub ryżem.  

Żołądki drobiowe w sosie chrzanowym

Składniki: 1 kg drobiowych żołądków, 1 duża cebula, 200 ml gęste śmietany, 3 łyżki mąki pszennej, 2 łyżki masła, 1 litr bulionu warzywnego (może być z kostki), 2 listki laurowe, 2 ziarna ziela angielskiego, tarty chrzan ze słoika: 2-4 łyżki, w zależności od tego, czy chcemy mieć sos bardziej łagodny, czy ostry, sól i pieprz do smaku.

Wykonanie: Przygotowujemy bulion według przepisu na kostce rosołowej lub robimy własny. Żołądki dokładnie płuczemy, oczyszczamy i wrzucamy do gorącego bulionu wraz z zielem angielskim i liśćmi laurowymi. Gotujemy przez około 45-60 minut, do momentu, gdy żołądki będą miękkie. Gdy żołądki się duszą, rozpuszczamy na patelni masło, wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę i smażymy do czasu, aż się zeszkli. Dodajemy 3 łyżki mąki i dokładnie mieszamy, aby idealnie rozprowadziła się na patelni. Żołądki z bulionu wyławiamy i kroimy w cienkie paseczki, a następnie z powrotem wrzucamy do bulionu.

Dolewamy podsmażoną na patelni cebulę z mąką, a także śmietanę rozprowadzoną w odrobinie bulionu i chrzan. Wszystko dokładnie mieszamy i gotujemy jeszcze przez 15 minut, aby składniki dobrze się połączyły. Żołądki drobiowe w sosie chrzanowym podajemy od razu po przyrządzeniu z dowolną surówką, ziemniakami lub kaszą. W każdym zestawieniu smakować będą doskonale. 

Żołądki drobiowe – co zrobić, żeby były miękkie?

Żołądki drobiowe wymagają dosyć długiej obróbki termicznej, najlepiej w wodzie, wywarze lub bulionie i przyprawach. Skracanie czasu gotowania nie jest więc wskazane. 

Jak oczyścić żołądki drobiowe?

Przed obróbką termiczną żołądki drobiowe powinny być oczyszczone ze śluzu, błonek i tłuszczu. Najlepiej robić to ostrym nożykiem. Wycinamy również żółtą powłokę, która okala żołądek, a także chrząstki. Jeśli żołądki są duże, kroimy je na połówki lub ćwiartki. 

Jak szybko ugotować żołądki drobiowe?

Żołądki drobiowe można nieco szybciej ugotować po ich wcześniejszym obsmażeniu na patelni. Dzięki temu mięso już jest po wstępnej obróbce termicznej, dzięki czemu czas gotowania nieco się skraca. 

5/5 - (4 votes)
Podsumowanie
recipe image
Nazwa przepisu
Żołądki drobiowe w sosie śmietanowym
Autor
Opublikowane
Czas całkowity
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)
Aneta Florczyk

Z dumą mogę powiedzieć, że jestem 4-krotną mistrzynią świata sportów siłowych. Jednak to, co naprawdę sprawia mi radość, to pomaganie innym w osiągnięciu celów dietetycznych, podróżowanie oraz wychowywanie dzieci. Jako dietetyk specjalizujący się w diecie ketogenicznej, pomagam ludziom poprzez dostarczanie wiedzy i inspiracji do zdrowego gotowania i odżywiania. Więcej o mnie tutaj

-50% Wszystkie DIETY

Darmowy Jadłospis

SKUTECZNY W ODCHUDZANIU!

Rabat 10 % z hasłem: NR2023