4 Przepisy na Zupę Krupnik
Ostatnio Zaktualizowane 27 lutego, 2023 przez Aneta Florczyk
Wśród najpopularniejszych zup w naszym kraju od lat króluje zupa krupnik. Można ją przyrządzić według różnych przepisów, tutaj znajdziesz 4 z nich.
Wiele osób nie wyobraża sobie obiadu bez zupy. I nic w tym dziwnego – zupy są rozgrzewające, sycące, a wybór przepisów na tradycyjne i egzotyczne zupy jest praktycznie nieskończony.
Spis treści
Zupa krupnik tradycyjny przepis na żeberkach
Składniki: 500 gramów wieprzowych żeberek, 500 gramów ziemniaków, 6 łyżek kaszy jęczmiennej, 2 marchewki, 1 cebula, 1 pietruszka, 2 liście laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego, zielona pietruszka lub koper, sól i pieprz do smaku.
Jak zrobić zupę krupnik: Żeberka dokładnie myjemy, zalewamy wodą i gotujemy na średnim ogniu do miękkości. Po tym czasie mięso wyjmujemy, a wywar przecedzamy przez sito i wlewamy z powrotem do garnka. Warzywa myjemy, obieramy i kroimy w kostkę. Wrzucamy do wywaru razem z kaszą jęczmienną. Dodajemy przyprawy i gotujemy krupnik przez około pół godziny na małym ogniu, do momentu aż warzywa będą miękkie. W razie potrzeby dolewamy wody, aby zupa nie była za gęsta. Pod koniec gotowania wyjmujemy ziele angielskie i liście laurowe, a dodajemy posiekaną natkę pietruszki. Można również dorzucić do zupy obrane z kości mięso z żeberek. Krupnik podajemy na gorąco tuż po przyrządzeniu. Bardzo dobrze smakuje także następnego dnia.
Zupa krupnik po śląsku na wędzonce
Składniki: 1 kg wędzonych żeberek, 5 łyżek kaszy perłowej, 1 marchewka, 1 pietruszka, pół małego selera, 3 liście laurowe, 3 kulki ziela angielskiego, sól i pieprz do smaku. Natka pietruszki.
Wykonanie: Żeberka dokładnie myjemy, zalewamy wodą i gotujemy z nich wywar przez 30-40 minut. po tym czasie dorzucamy drobno pokrojone marchew, pietruszkę i selera. Gotujemy przez 20 minut, następnie dorzucamy kasze perłową i gotujemy przez kolejne 15 minut. Pod koniec dodajemy sól i pieprz do smaku, a także dorzucamy drobno posiekaną natkę pietruszki. Krupnik śląski na wędzonce ma intensywny smak, doskonale pachnie, a przy tym syci i rozgrzewa. Tak przygotowana zupa z pewnością będzie smakowała miłośnikom tradycyjnej kuchni.
Zupa krupnik na kurczaku
Składniki: 2 ćwiartki z kurczaka, 3 litry wody, 1 cebula 4 łyżki drobnej kaszy jęczmiennej perłowej, 1 łyżka ryżu, 1 cebula, 2 marchewki, 1 pietruszka, mały kawałek pora i selera, 3 listki laurowe, 3 kulki ziela angielskiego, 1 łyżka siekanego koperku, sól i pieprz do smaku.
Wykonanie: Mięso z kurczaka dokładnie płuczemy, wkładamy do dużego garnka, zalewamy 3 litrami wody, zagotowujemy i odszumowujemy. Dodajemy obraną i przekrojoną na pół cebulę, liście laurowe, ziele angielskie, doprawiamy solą. Garnek przykrywamy i gotujemy wywar na niewielkim ogniu przez około pół godziny. Po tym czasie dodajemy kaszę i ryż, a następnie gotujemy przez kolejne 10 minut. Dodajemy obrane i pokrojone w drobną kostkę ziemniaki, marchewkę startą na tarce o dużych oczkach, a w całości wrzucamy obraną pietruszkę, pora i selera. Doprawiamy solą i mielonym pieprzem i gotujemy przez kolejne 30 minut.
Pod koniec gotowania dorzucamy łyżkę siekanego koperku. Gdy zupa jest już gotowa, wyjmujemy z niej mięso, usuwamy skórę i kości, kroimy na mniejsze kawałki i z powrotem wrzucamy do garnka. Tak przygotowana zupa z mięsem, warzywami, ziemniakami i kaszą jest wyjątkowo sycąca. Świetnie smakuje od razu po ugotowaniu i następnego dnia.
Krupnik zupa przepis prosty
Składniki: 3 skrzydełka z kurczaka, 1 marchewka, 1 pietruszka, 1 cebula, 5 łyżek kaszy jęczmiennej perłowej, 2 liście laurowe, 2 ziela angielskie, sól i pieprz do smaku, natka pietruszki.
Wykonanie: Skrzydełka z kurczaka zalewamy wodą, dorzucamy liście laurowe i ziele angielskie, solimy i wstawiamy na nieduży ogień. Gotujemy mięso przez około 15 minut, zbierając co jakiś czas szumowiny. Po tym czasie dodajemy pokrojoną w kostkę marchewkę, pietruszkę i całą cebulę. Wsypujemy kaszę jęczmienną. Gotujemy do momentu, aż warzywa będą miękkie. Pod koniec gotowania wyjmujemy ziele angielskie i liście laurowe, natomiast dosypujemy łyżkę siekanej pietruszki. Można również wyjąć z zupy skrzydełka, oddzielić mięso od kości i ponownie umieścić w zupie.
FAQ:
Ile kalorii ma zupa krupnik?
Choć zupa krupnik jest bardzo sycąca, wbrew pozorom, nie jest kaloryczna. 100 gramów zupy dostarcza około 90 kcal, a co za tym idzie – talerz krupniku to około 250 kcal.
Co najpierw do krupniku – kasza czy ziemniaki?
Podczas przygotowywania krupniku dorzucamy kolejne składniki w nieprzypadkowej kolejności. Na początku do zupy trafia to, co najdłużej się gotuje, czyli mięso i warzywa, a na koniec kasza i ziemniaki, które wymagają krótszej obróbki termicznej. Jako że ziemniaki gotują się najkrócej, do krupniku wrzucamy najpierw kaszę, a dopiero potem ziemniaki.
Ile kaszy na 2 litry krupniku?
Kasza jęczmienna ma to do siebie, że znacznie pęcznieje podczas gotowania. Nie należy więc przesadzać z ilością. Na 2 litry krupniku wystarczy 5-6 łyżek kaszy jęczmiennej perłowej.
Jak zagęścić zupę krupnik?
Zupę krupnik zagęszczamy przede wszystkim kaszą jęczmienną. Jeśli po ugotowaniu jest zbyt rzadka, dorzucamy jeszcze jedną czy dwie łyżki kaszy i gotujemy przez kilkanaście minut.
Która kasza jest najlepsza do krupniku?
Najlepsza i najczęściej używana do krupniku jest kasza jęczmienna perłowa, choć również dobrze można przyrządzić tę zupę także na kaszy pęczak czy jakiejkolwiek innej kaszy.